Контакт

Спорт

Реал „преживеа“ против Монако, Звезда го стопираше Жалгирис на Здовц

Објавено пред

Реал Мадрид не дозволи Монако да го продолжи победничкиот старт во Евролигата, заддржувајќи ги за 94:86 победа во третото коло, иако најдобар играч на мечот беше Мајк Џејмс од Монако со 24 поени, 9 асистенции и 4 украдени топки.

Тоа не беше доволно поради фантастичната прва четвртина на Мадрид, во која Гершон Јабуселе имаше 18 поени. Томас Ертел заврши со 13 поени, а третиот Французин, Фабиен Касер додаде 12 поени.

Црвена звезда пак, стигна до својата втора едноподруго победа, „затварајќи“ ги Жалгирис Каунас со 73:61. При резултат од 60:58, Звезда постигна осум поени без одговор за да направи предност од 10 поени на 1:11 пред крајот, и го остави Јуре Здовц без победа во своето деби на клупата на литванскиот клуб.

Никола Калиниќ имаше 15 поени, од кои 13 во второто полувреме и заврши со 5 скока како најзаслужен за победата на Звезда, додека за Жалгирис Џош Нибо имаше 14 поени и 10 скока.

ЕВРОЛИГА, 3.КОЛО

Црвена звезда – Жалгирис 73:61 (13:14, 16:13, 17:15, 27:19)

Реал Мадрид – Монако 94:86 (30:12, 21:27, 21:26, 22:21)

 

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42527-37474”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бадоса преку Азаренка до трофејот во Индијан Велс

Објавено пред

Паула Бадоса во Индијан Велс го забележа најголемиот успех во кариерата. Таа ја освои титулата со победата на Викторија Азаренка. Исклучително драматичното финале траеше преку три часа, Бадоса славеше до 7/6, 2/6, 7/6.

Првиот сет ` припадна на Бадоса, која сервираше водство во 12. гем, но не го издржа притисокот. Во тај-брејкот Шпанката беше го реализираше она што го пропушти во претходниот гем.

Вториот сет мина во апсолутна доминација на Азаренка. Два пати ` го одзеде сервисот на противничката и го заклучи сетот со 6:2.

Третиот сет понуди вистонска драма, која кулминираше во завршницата, откако на почетокот тенисерките си разменија по брејк.

Азаренка дојде до 5:4 и гем во кој сервираше за титулата. Имаше Белорусинката 30:0, кога Бадоса со серија од четири поени и го одзеде сервисот.

Во тај-брејкот, Шпанката одигра далеку подобро и на крајот ја забележа најголемата победа во кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Камерон Нори победи во Индијан Велс

Објавено пред

Британскиот тенисер Камерон Нори победи на мастерсот во Индијан Велс. Нори, во финалето, со 2:1 (3/6, 6/4, 6/1) го победи Грузеицот Николос Басилашвили.

Нори со оваа победа се изедначи со Новак Ѓоковиќ, двајцата оваа сезона играле по шест финалиња. Исто така тој влезе во историјата како првиот тенисер од Британија со победа на овој мастерс, во светот на тенисот наречен „петти гренд слем“.

Ова е прва британска победа за Британците на турнирите од мастерс серијата по пауза од пет години, кога Енди Мареј го освои Париз.

Нори, победи во меч кој траеше еден час и 50 минути, откако го загуби првиот сет, а во вториот Басилашвили водеше со 2:1. Сепак, Британецот успеа да се издигне, а по брејкот во вториот сет, го крена нивото на играта и самодовербата. Во решавачкиот сет го збриша својот противник од теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт на Барселона во режија на Депај – Валенсија падна на „Ноу Камп“

Објавено пред

Барселона ја победи Валенсија со 3:1 во последниот натпревар од деветтото коло во Примера. Каталонците ја забележаа четвртата победа во сезоната и со 15 бодови стигнаа до седмото место на табелата. Валенсија која нема победа на последните пет натпревари остана на деветтото место место.

Барселона со пресврт успеа да ја совлада Валенсија. Гостите го отворија резултатот со голот на Хосе Гаја. Левиот бек од 25.метри упати неодбранлив удар кон Тер Штеген.

Предноста на Валенсија траеше само осум минути, кога израмни Ансу Фати. Во 41.минута асистентот за голот на Фати, Депај реализираше од белата точка.

Во второто полувреме, Валенсија не ги искористи своите шанси, во една ситуација стативата беше сојузник на Тер Штеген. Казаната гостите ги стигна во 85.минута кога Кутињо го постави конечниот резултат.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија10 часа

Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија11 час

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија11 час

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија11 час

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија13 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија13 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија14 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија15 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија16 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија16 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија18 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија19 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет19 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија20 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија21 час

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија21 час

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет23 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Досие