Контакт

Спорт

Реал во 92. минута спасија реми со Елче, но го загубија Бензема

Објавено пред

Реал Мадрид немаше најдобра недела, откако им беше потребен гол во 92. минута да се спасат од пораз од Елче (2:2) на „Сантијаго Бернабеу“, а уште полошо, нивниот најдобар стрелец оваа сезона, Карим Бензема мораше да биде повлечен од игра поради повреда.

dobivaj vesti na viber

Реал Мадрид сега има само четири поени предност пред второпласираната Севилја, а доколку повредата на Бензема се покаже посериозна, имаат големи проблеми на три недели пред мега-дуелот со Пари Сен-Жермен во Лигата на шампионите.

Бензема, кој оваа сезона постигна толку многу голови, прво во 33. минута од мечот не успеа да реализира пенал, по што во финишот на полувремето, во 42. минута Лукас Боје ги донесе Елче во неочекувано водство. Бензема во 58. минута од мечот мораше да биде заменет со Лука Јовиќ, откако се пожали со повреда на бутниот мускул, а во 76. минута, Пере Милја го удвои водството на Елче.

Обидот на Реал да се вратат резултираше со уште еден пенал, овојпат во 82. минута, и Лука Модриќ овојпат не згреши, пред Едер Милитао во 92. минута да спаси поен за тимот на Карло Анчелоти.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Сигурен сум дека синиот дел на Ливерпул ќе навива за Реал“

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти очекува поддршка од синиот дел на Ливерпул во финалето на Лигата на шампионите. Финалето на Лигата на шампионите, во кое Реал на Анчелоти се среќава со тимот на Ливепрул, ќе започне во 21 часот.

dobivaj vesti na viber

Анчелоти изјави дека Реал имал „многу добра сезона“, и дека неговиот тим е „блиску до голем успех“.

Покрај тоа, Анчелоти се потсети на периодт кога го предводеше градскиот ривал на Ливерпул, екипата на Евертон.

Италијанскиот тренер мина неполни две години на „Гудисон Парк“ и тој период му останал во убаво сеќавање.

“Знам дека навивачите на Евертон сигурно ќе не поддржат. Знам дека има големо ривалство на Мерсисајд. Се сеќавам на периодот поминат во синиот дел на Ливерпул и сигурен сум дека ќе ме поддржат”, изјави Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дебитантот Ди Џанантонио на пол-позицијата во Муѓело

Објавено пред

Доминација на дебитантите и на Дукати, на квалификациите пред трката за Големата награда на Италија, во Мото ГП шампионатот. Првото и второто место ги освоија дебитантите во „кралската класа“, Фабио Ди Џанантонио од Гресини и Марко Безеки од ВР46, а првиот стартен ред го комплетираше колегата на Безеки, Лука Марини. На првите пет места во квалификациите завршија четворица возачи на сателитските тимови на Дукати и Пеко Бањаја од фабричкиот тим.

dobivaj vesti na viber

Ди Џанантонио, во својата деби сезона во најсилната класа, ја освои првата пол-позиција. Возачот на Гресини, водеше во најголемиот дел од квалификациите, а најбрзото време го постави во последниот летечки круг 1:46.156 минути.

Четвртото место му припадна на Жоан Зарко од Прамак Дукати, петти е Пеко Бањаја, а вториот стартен ред го комплетираше актуелниот светски првак, Фабио Квартараро од Јамаха.

Прикажи повеќе...

Спорт

Суарез ќе се врати во Премиерлигата?

Објавено пред

Луис Суарез би осум години би можел да се врати во Англија. Интерес за ветеранот покажува Астон Вила, чии тренер е поранешниот соиграч на Уругваецот, Стивен Џерард.

dobivaj vesti na viber

И покрај тоа што преодниот рок се уште официјално не започна, Астон Вила веќе заврши со три пеколни засилувања. Од Барселона го откупи договорот на Филипе Кутињо, Бубакар Камара пристигна како слободен играч од Олимпик Марсеј, а најшокантно е доаѓањето на Диего Карлос од Севиља за 32.000.000 евра.

Уругваецот призна дека би сакал да игра со својот пријател Лео Меси во Интер Мајами во 2023 година, но дотогаш би можел да ја одигра последната сезона во Премиер лигата.

Суарез играше за Ливерпул од 2011 до 2014 година, со Џерард.

Суарез е слободен играч откако му истече договорот со Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија5 часа

Поплава во рудникот Суводол по вчерашното невреме, ископот на јаглен продолжува во отежнати услови

Силното невреме од дожд и град предизвика поплави и големи сливови на вода во рудникот Суводол, од каде се носат...

Македонија6 часа

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија7 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ8 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет8 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет9 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет9 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија19 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион19 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет23 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...