Контакт

Спорт

Редок момент на скромност од Златан: Не сум Супермен

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ признава дека мора да ги земе во предвид ограничувањата на неговото тело пред својот 40-ти роденден, објаснувајќи дека не е Супермен.

Напаѓачот на Милан, кој честопати самиот се сместуваше меѓу модерните великани на фудбалот, во необичен момент на скромност, призна дека дури и тој има бариери кои тешко се надминуваат

„Кога бев млад, само играв, дури и кога чувствував болка во нозете. Сакав да победувам и да давам голови, тоа беше најважно. Со време и со искуство, почнав да ја користам главата и сфатив дека е многу важно да се слуша своето тело. Мојата глава е добро, но моето тело старее и не може секогаш да се носи со главата. Оваа година морам да го слушам телото, секој сигнал кој ми го дава. Само така ќе избегнам сериозни последици. Морам да размислувам полека, ден по ден и да сфатам дека не сум Супермен“, вели Златан.

Тој во моментов е во аут со повреда на ахиловата тетива, но се верува дека ќе може да се врати во акција во дуелот од Лигата на шампиони против Атлетико Мадрид. Златан има уште едногодишен договор со Милан.

Спорт

Колапс на Лејкерси во Оклахома, Барнс им пресуди на Финикс, пораз на шампионот од Минесота

Објавено пред

Лејкерси, Милвоки, Финикс, Бостон, Бруклин, изминатата ноќ запишаа порази во НБА лигата.

Без Леброн Џејмс, Лејкерси добија уште една шлаканица на почетокот на сезоната. Оклахома ги совлада „езерџиите“ со 123:115.

Оклахома до победата дојде со спектакуларен пресврт. Во еден дел од натпреварот Лејкерси имаа предност од 26 поени. Во последните 25 години, Лејкерси до дуелот со Оклахома 230 пати успеале да победат кога имале предност од 25 или повеќе поени.

Џилџес-Александер постигна 27 поени, Безли уфрли 20 во победата на Оклахома. На спротивната страна Вестбрук против поранешниот тим го забележа 185.трипл-дабл во кариерата (20 поени, 14 скока, 13 асистенции), Дејвис уфрли 30 поени.Минесота прв пат по сезоната 2013/2014 успеа да победи во Милвоки. Расел, Ентони-Таунс и Едвардс го урнаа шампионот, во чии редвои ги немаше Брук Лопез и Џру Холидеј.

Расел постигна 29 поени, а Таунс и Едвардс по 25, во победата на Минесота од 113:108.

На спротивната страна блескаше Адетокумбо со 40 поени, 16 скока и седум асистенции, за помалку од 35 минути.

Сакраменто, во Аризона, славеа над Финикс 110:107. Натпреварот, со звукот на сирената, го реши Херисон Барнс. Крилниот центар на Сакраменто погоди од тешка позиција преку Девин Букер.

Ејтон со 21 поен и 21 скок, односно Букер со 31 поен се истакнаа во редовите на Финикс, додека Сакраменто го предводеа Бади Хилд со 26 и Барнс со 22 поени.

Резултати:

Орландо-Шарлот 111:120
Бостон-Вашингтон 107:116
Бруклин-Мајами 93:106
Њу Орлеанс-Атланта 99:102
Торонто-Индијана 118:100
Портланд-Мемфис 116:96
ЛА Клиперс-Кливленд 79:92.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија загуби во Подгорица – Тренерот тргна да се тепа со судиите

Објавено пред

Тренерот на Валенсија, Џоан Пењароа, предизвика инцидент во Подгорица, по поразот на Валенсија од Будуќност (71:70), во второто коло во Еврокупот.

Валнесија го имаше последниот напад на натпреварот, меѓутоа Џастин Кобс успеа да го одбрани својот кош од Бојан Дубљевиќ. Пењароа смета дека неговиот играч бил фаулиран, поради што по завршувањето на натпреварот вербално ги нападна судиите.

Потоа тој се обиде и физички да се пресмета со нив, поради што реагираше обезбедувањето во салата.

На прес конференцијата, тој не сакал да го коментира инцидентот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона го отпушти Роналд Куман

Објавено пред

Роналд Куман повеќе не е тренер на Барселона. Холанѓанецот доби отказ по поразот од Рајо Ваљекано. Барселона, синоќа, загуби на „Ваљекас“ со 1:0. Отказот на Куман му го „потпишаа“, стрелецот на голот Радамел Фалкао и македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски, кој му одбрани пенал на Мемфис Депај, во финишот на натпреварот.

Првиот човек на Барселона, Џоан Лапорта, му го врачил отказот на Куман, веднаш по поразот во Мадрид. Барселона од почетокот на сезоната има пет порази во сите натпреварувања. Три од нив се во Примера, два во Лигата на шампионите.

Барселона во Примера се наоѓа на деветтото место со 15 поени.

Куман ја предводеше Барселона од август 2020 година, на 67 натпревари забележал 40 поебеди и 16 порази, а 11 пати тимот одигра нерешено.

Барселона со него на клупата освои само еден трофеј, Купот на Кралот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион1 час

Во Србија се поголем број на деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа2 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен „Медикен“ го...

Свет13 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет20 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија22 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија22 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија23 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија2 дена

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија2 дена

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет2 дена

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Досие