Контакт

Спорт

Рели шампионатот ќе продолжи во септември

Објавено пред

Светското првенство во рели ќе продолжи во септември објави ФИА. Поради коронавирусот сезоната беше прекината по само три извозени трки. Ре-стартот на сезоната ќе се случи во Естонија.

Прв пат во историјата Естонија ќе биде домаќин на најдобрите рели возачи. Релите на програмата ќе биде од 4 до 6 септември.

ФИА најави дека до крајот на сезоната ќе се возат уште најмалку пет трки, по трката во Естонија планирани се трките во Турција (24-27 септември), Германија (15-18 октомври), Италија (29 октомври-1 ноември) и Јапонија (19-22 ноември).

Трките во Белгија (2-4 октомври) и Хрватска остануваа опции за дополнување на календарот.

ФИА соопшти дека оваа година нема да се вози трката во Аргентина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Имобиле: Во Лацио засекогаш!

Објавено пред

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле откри дека планира да се обврзе со својот клуб до јуни 2025, најавувајќи дека засекогаш ќе остане „орел“.

Имобиле, кој го израмни рекордот на Гонзало Игуаин од 36 голови во една сезона во Серија А за да ја добие наградата позната во Италија како „капоканониере“, беше поврзуван со враќање во неговиот роден град Неапол, односно во тимот на Наполи, но сега тој тврди дека останува во Рим.

„Планирам да се посветам на Лацио засекогаш. Обновувањето на договорот ќе биде на три години, така што во 2025 година ќе имам 35 години. Пред да дојдам во Лацио, честопати бев во контакт со Наполи, но поради некои причини никогаш не се договоривме. Неапол е мојот роден град, секогаш ќе го сакам, но тоа што ми го даде Лацио е бесценето“, вели Имобиле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина српската фудбалска легенда Владица Поповиќ, човекот кој го одби Ескобар

Објавено пред

Легендата на Црвена звезда, Владица Поповиќ почина на 85 години во понеделникот навечер во Белград, потврдија од српскиот клуб.

Поповиќ е на петтото место на вечната листа по настапи за Звезда, откако во 499 натпревари од 1953 до 1965 година постигнал 38 гола. Со „црвено-белите“ тој освои пет титули на Југославија и три Купови, а играше и за Штутгарт, завршувајќи ја кариерата во Венецуела во тимот на Депортиво Канаријас. За поранешна СФРЈ тој настапи 20 пати и играше на Светското првенство во Чиле во 1962 година.

По фудбалската кариера, тој беше тренер во Боливија и во Колумбија, а потоа се врати во Црвена звезда во сезоната 1991/92, освојувајќи ја титулата светски шампион со победата над Коло Коло.

Тој освои титули со два различни клуба од Колумбија, Санта Фе во 1971 и Депортиво Кали во 1974 и подоцна призна дека го одбил нарко-босот Пабло Ескобар да го преземе неговиот тим Атлетико Насионал од Меделјин.

„Ме повика Пабло Ескобар, а тогаш таму сите знаеја кој е тој и дека не смееш да го одбиеш. Ме однесе во неговата вила и ми даде виски додека седевме во базен. Бараше да станам тренер, но го одбив. Знаев дека не смеам да му кажам дека ќе размислам, бидејќи тоа ќе значеше дека сум кажал да“, се потсети години подоцна Поповиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рос Браун: Ферстапен дефинитивно не е баба, многу наликува на Шумахер

Објавено пред

Генералниот менаџер на Формула 1, и поранешен технички директор на Ферари и Мерцедес, Рос Браун вели дека е импресиониран од асот на Ред бул, Макс Ферстапен по неговата победа на неделната трка во Силверстоун, споредувајќи го со седумкратниот шампион Михаел Шумахер.

Браун знае што зборува, бидејќи помогна да се изгради кариерата на Шумахер, дизајнирајќи му шампионски болиди со Бенетон и Ферари, а подоцна работеа заедно и во Мерцедес, на почетоците на тимот во 2010 година.

„Макс беше едноставно сензационален во Силверстоун. Ме потсетува на Михаел Шумахер на толку многу начини. Кога ќе го слушнете како разговара со тимот преку радиото ви станува јасно. Ограничувањето кое го има болидот не е ограничување за Макс Ферстапен. Тој успева да го почувствува болидот и да реагира како што е потребно. Се сеќавам дека на почетокот во Ф1 се гледаше неговата брзина, а сега тука е и зрелоста. Посебно ми се допадна кога кажа дека не сака да вози како баба кога побараа да ги менаџира гумите. Тоа покажува огромна самодоверба, но и одличен однос со тимот“, вели Браун.

„Лудиот“ Макс Ферстапен: Не можeв да возам како некоја баба

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Над 8.000 лица досега оздравеле во Македонија од коронавирус

Вкупно 8.087 лица се водат како оздравени од коронавирус во земјава, од почетокот на пандемијата. Според податоците, само вчера беа регистрирани...

Свет54 минути

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19, Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против корона. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија55 минути

Повеќето патници кои слетале со коронавирус во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ1 час

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет2 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет3 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет3 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет4 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа4 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет15 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет16 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија17 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет18 часа

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија18 часа

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Свет19 часа

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет19 часа

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет20 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија21 час

МВР: Актите за двојазичните унифoрми треба да се достават до Владата

Министерството за внатрешни работи се повикува на Законот за употребата на јазиците откако денеска министерот Агим Нухиу потпиша правни акти...

Македонија23 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Досие