Контакт

Спорт

Реми за „младите“ против Израел

Објавено пред

Младата репрезентација на Македонија одигра 1:1 против Израел на гостувањето како дел од квалификациите за Европското првенство во 2022 година.

Израелците поведоа уште во првата минута преку Јосефи, пред во 51. минута да имаме совршена шанса за израмнување, кога беше досуден пенал, но Дарко Чурлинов не погоди. Јани Атанасов беше човекот на одлука, откако во 73. минута од слободен удар постигна прекрасен гол од слободен удар. Со поенот, Македонија е на второто место на табелата со 15 поени, 10 помалку од лидерот Шпанија, пред последниот меч од циклусот против Црна Гора дома на 17 ноември.

Спорт

Од Марадона се простуваа од Реал и од Наполи, Линекер, Дончиќ, Касилјас…

Објавено пред

Марадона ги донесе до сега единствените две титули на Наполи во Италија, па клубот каде тој е божество се против од него:

Иако играше во Барселона, од Реал Мадрид господски се простија од „Ел Пибе“:

Легендарниот Гери Линекер напиша:
„Вестите од Аргентина се дека Диего Армандо Марадона почина. Беше најдобриот играч на мојата генерација и веројатно најдобриот на сите времиња. Се надевам дека конечно ќе најде утеха во божјите раце“

Кошаркарскиот ас, Лука Дончиќ и легендарниот фудбалски голман, Икер Касилјас исто така се простија од Марадона:

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој беше Марадона!?

Објавено пред

За многумина најголемиот на сите времиња, еден единствен и неповторлив – Диего Марадона.

– Полното име му е Диего Армандо Марадона Франко
– Роден е на 30 октомври 1960 година во местото Виља Фиоричио, бил едно од осумте деца
– Првата топка ја добил од вујко му, за третиот роденден. Оттогаш спиел со топката и сонувал да стане најдобриот фудбалер
– Прекарот му е „El Pibe de Oro”, во превод „златно момче“
– Кога имал 8 години го „уловиле“ ловците на таленти
– Со 12 години бил собирач на топки, а ја забавувал публиката со жонглирање на полувремињата
– Потпиша за Бока Јуниорс во 1981 година. Истата година легендарниот клуб од Буенос Аирес ја освои титулата државен првак. Тоа е единствената титула што Марадона ја освоил во татковината
– Во 1982 година на 21 година преминува во Барселона, за тогаш рекордни 7.6 милиони долари
– На мечот против Реал Мадрид во 1983 година го постигнал победоносниот гол и станал прв играч на Барса на кого му аплаудирале и навивачите на Реал
– Играше за Наполи од 1984 до 1991 година, имаше статус на боженство во Неапол. Дресот со број 10 по неговото заминување е повлечен од употреба
– На мечот од Светското првенство во 1986, во Мексико, против Англија постигна гол со рака, кој потоа беше признат
– Вториот гол кој го постигна на истиот меч против Англичаните е прогласен за гол на векот
– Во кариерата одиграл 680 меча и постигнал 345 гола
– Бил суспендиран 15 месеци поради употреба на кокаин
– Со Пеле го дели првото место како најдобар играч на 20. век
– Првпат се оженил во 1989 година, со Клаудиа Виљафане, со која има две ќерки. Се разведоа во 2004 година
– Во светот постојат неколку цркви со името на Марадона

Прикажи повеќе...

Меѓународен

Почина Диего Армандо Марадона

Објавено пред

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал во својот дом, во Тигре.

Марадона се опоравуваше од операција на мозокот.

На почетокот на месецов Марадона беше примен во болница поради губење на енергија, но потоа било утврдено дека имал крварење во мозокот. На 12 ноември му беше опериран хематом во главата, по што бил испратен на домашно лекување.

Лекарите констатирале дека е во добра општа состојба, но се чини животот кој го водеше популарниот „Ел Пибе“ оставил последици.

Диего Армандо Марадона е роден на 30 октомври 1960 во Вила Фиорито, Буенос Аирес. Стана светски првак во Мексико 1986 година и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња.

На 22 јуни во 1986, репрезентацијата на Аргентина ја победи Англија во четвртфиналето на Светското првенство, на натпревар кој ќе остане запаметен по двата гола на Марадона: „Божјата рака” и „Голот на векот”.

Стана легенда и во Наполи, клуб со кој освои две скудета и Куп на УЕФА. Работеше како селектор на Аргентина на Светското првенство во 2010 година, а до смртта ја водеше Гимназија Ла Плата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија4 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет4 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија6 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија7 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура8 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа8 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет9 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија9 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион9 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа10 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет10 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет10 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет11 час

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет11 час

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет11 час

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија23 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет23 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет24 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие