Контакт

Спорт

Рикардињо и Португалија станаа светски шампиони

Објавено пред

Футсал репрезентацијата на Португалија, предводена од ѕвездата Рикардињо стигнаа до титулата на Светското првенство во Литванија, откако со 2:1 го совладаа актуелниот шампион, Аргентина со 2:1.

Пани Варела постигна два гола во 15. и 28. минута за водство од 2:0, по што Аргентинците успеаја само да израмнат. Мечот беше контроверзен откако Аргентинецот Кристијан Боруто во финишот на полувремето со бокс во стомак го удри Рикардињо и заработи црвен картон. 36-годишниот Рикардињо, несомнено првата ѕвезда во футсалот, беше прогласен за најдобар играч на турнирот.

Бронзениот медал отиде кај Бразил, кој со 4:2 беше подобар од Казахстан.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Саудијците подготвуваат спектакл – Концерти на светски ѕвезди на трката во Џеда

Објавено пред

Премиерната Ф1 трка во Саудиска Арабија, на 5.декември, ќе се одржи без ограничувања, објавија организаторите. Во продажба ќе бидат пуштени сите билети, и покрај тоа што претходно беше најавено дека ќе биде исполнет само 40 отсто од капацитетот на трибините.

Саудијците подготвуваат вистински спектакл. Ангажирале големи музички ѕвезди, кои ги предводи Џастин Бибер. Покрај него ќе настапат Џејсон Дерул, Дејвид Гета, Асап Роки и Тиесто.

Сите оние кои ќе купат карта за трката ќе можат да присуствуваат на концертите.

Трката за Големата награда на Саудиска Арабија ќе се вози во Џеда. Таа ќе биде претпоследна во сезоната. Последна трка е Абу Даби на 12.декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман е свесен дека неговите не можат да ја освојат ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Барселона одржа прес конференција пред натпреварот со Динамо Киев, во Лигата на шампионите. Барселона, новата сезона во ова натпреварување ја започна со два порази, од Баерн и Бенфика. Барселона, без освоен бод и без постигнат гол е последна во групата.

Играчите на Куман мора да го победат Динамо, доколку сакаат да останат во трката за пласман во нокаут фазата.

„Подобри се од минатата сезона. Јасно ни е што можеме да очекуваме. Нашата иднина во Лигата на шампионите е под знак прашалник“, рекол Куман.

Холандскиот тренер истакнал дека не е реално да се очекува од неговиот тим да ја освои титулата во Лигата на шампионите.

„Можеме да се натпреваруваме. Сепак, кога ќе ги погледнете другите тимови, не можете да барате да ја освоиме ЛШ. Другите многу напредуваа, за разлика од нас. Се случија промени“, заклучил Куман.

Барселона ќе го пречека Динамо утре од 18.45 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед се ужани, тоа е група на егоисти и разгалени бебиња“

Објавено пред

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил, уште еднаш упати жестоки критики до фудбалерите на неговиот поранешен клуб. Манчестер јунајтед, во саботата, беа поразени од Лестер со 4:2. Поразот на „Кинг Пауер“ е втор на последните три натпревари, во Премиер лигата за „црвените ѓаволи“.

„Јунајтед беа ужасни во текот на целиот натпревар. Во второто полувреме ликата беше таква што имав впечаток дека Лестер можат да постигнат гол кога сакаат. Има дупки во играта на Јунајтед, тешки се за гледање кога се толку лоши. Сигурно мислат дека се многу подобри од она што се. како да имате два тима, петмина егоисти напред и петмина позади. Забележувате бројни индивидуални грешки и неповрзан тим. Бедно реагираат по примените голови. Се однесуваат како бебиња. Немаат стил, идентитет, имаат само брилијанти играчи. Мора бргу да ги исправат грешките, во спротивно ќе изгубат многу натпревари“, рекол Невил за „Скај спорт“ и дополнил.

„Оле мора да ги натерат врвните играчи да работат. Напаѓачите на Јунајтед не се организирани, мора да се борат повеќе.Играчите на Сити и Ливерпул се како „бесни кучиња“ и за нив важи констатацијата дека се најдобри во светот. Зошто тогаш да ги поддржиме играчите на Јунајтед кога не работат како напаѓачите на Сити и Ливерпул. Оле мора да го извлече максимумот од нив. Доколку не успее во тоа, на крајот од сезоната ќе има голем проблем“.

Манчестер јунајтед во среда ќе игра против Аталанта, во Лигата на шампионите, а во недела против Ливерпул во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени и дополнувања на ковид...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија2 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија3 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија4 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија5 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија5 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа7 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион8 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет8 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија18 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија18 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија23 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија1 ден

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Досие