Контакт

Спорт

Рио Фердинанд се враќа во Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд, наскоро би можел да биде промовиран во нов спортски директор на клубот од „Олд Трафорд“. „Дејли Мејл“ пишува дека Фердиднад веќе се сретнал со потпретседателот Ед Вудворд и сопствениците на клубот, семејството Глејзер.

Фердинанд за „црвените ѓаволи“ играл во периодот од 2002 до 2014 година. Јунајтед за него на Лидс им платиле 25 милиони фунти.

Со Манчестер Јунајтед шест пати ја освоил Премиер лигата, еднаш Лигата на шампионите, четири пати Суперкупот на Англија и два пати Лига купот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Стариот“ Палермо официјално престана да постои

Објавено пред

УС Чита ди Палермо, официјалниот претходник на сегашниот клуб од Сицилија, официјално престана да постои по 32 години.

Денеска судот за банкрот во Палермо го прифати барањето на обвинителите и го ликвидираше стариот тим, во кој до лани играа македонските репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски.

Според „Кориере дело спорт“, Андреа Ѕампарини, синот на поранешниот сопственик, Маурицио, дал понуда од 10 милиони евра за подмирување на долговите, но овие средства не биле доволни.

УС Чита ди Палермо беа формирани во 1987, како четврта верзија на клубот од престолнината на Сицилија, од кои првиот е основан во 1900. Тие ги имаа најдобрите резултати во историјата на клубот, завршувајќи на петтото место во Серија А трипати во 2000-тите, пред во 2011 да играат во финалето на Копа Италија. Меѓутоа, лани тие беа исклучени од Серија Б поради финансиски нерегуларности иако беа во позиција да се борат за влез во Серија А.

По ова, комплетно нов тим, ССД Палермо беше основан и настапува во најниската италијанска лига, Серија Д.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајстор останува мајстор и во пензија! Роналдињо со мега-асистенција (видео)

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда Роналдињо уште еднаш потсети зошто многумина го сметаат ако не најдобриот, тогаш барем најталентираниот фудбалер на светот, откако во пријателски меч имаше фантастична асистенција.

Играјќи за колумбискиот клуб Санта Фе, тој асистираше без да гледа при 2:0 победата на пријателскиот меч против Атлетико Насионал.

39-годишниот освојувач на „Златната топка“ од 2005 година, се повлече од фудбалот уште во јануари 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

На Веспрем ќе му гостувал Вардар од Јужна Македонија?

Објавено пред

Ракометарите на Вардар утре ќе му гостуваа на Васпрем во реприза на последното финале во Лигата на шампионите. Унгарците бараат одмазда за поразот во финалето по кое Вардар ја освои втората титула европски првак.

Она што повеќе го привлече вниманието од самиот натпревар е неинформираноста или обидот за некаква провокација од страна на домаќините на утрешниот натпревар.

На социјалните мрежи, во најавата за мечот, луѓето од Веспрем го претставија Вардар како шампион на Јужна Македонија, односно дека најдобриот стрелец во досегашните натпревари во Лигата на шампионите кај Јужно-Македонците е Тимур Дибиров.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа1 час

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија2 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија3 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија3 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија4 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа6 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ6 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет7 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет8 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа9 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет20 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион22 часа

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Македонија23 часа

Францускиот сенат го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Францускиот Сенат го усвои предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот беше усвоен...

Свет24 часа

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион1 ден

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија1 ден

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија1 ден

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Досие