Контакт

Спорт

Ристовски го стави потписот на договорот со Динамо

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски го стави својот постпис на договорот со Динамо Загреб. 28-годишниот десен бек, изминатите три сезони беше играч на Спортибнг Лисабон, оваа сезона не одигра ниту еден натпревар за клубот од Лисабон.

Ристовски има големо искуство во хрватскиот шампионат, во 2017 година тој со Риека ја освои шампионската титула. Од тој тим на Риека, во Динамо сега се Марио Гаврановиќ и Јосип Мишиќ, соиграч ќе му биде и репрезентативниот колега Аријан Адеми.

„Горд сум што станав играч на Динамо. Чест и задоволсто што потпишав договор со најторфејниот хрватски клуб кој редовно игра во натпреварувањата на УЕФА. Сите знаеме какво реноме има клубот во Европа. Го познавам Адеми, тој ми е соиграч во репрезентацијата, тука има и неколку мои поранешни играчи. Тоа е факт што дополнително ме радува“, рекол Ристовски.

Динамо Загреб не ги објави финансиските детали од договорот, туку само објави дека Македонецот потпишал повеќегодишен договор. Според хрватските медиуми Динамо на Спортинг за Ристовски им платиле 1.300.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Оладипо одбил 45 милиони долари

Објавено пред

Виктор Оладипо не сака да остане во Хјустон Рокетс. Овој плејмејер, на почетокот на сезоната, пристигна во Хјустон, како дел од трејдот за Џејмс Харден, во кој покрај Бруклин Нетс и Хјустон Рокетс учествуваа и Индијана Пејсерс.

Хјустон на поранешниот Ол-стар, му понудиле двегодишен договор „тежок“ 45,2 милиони долари.

Според американските медуми, спорна била должината на договорот, плејмејкерот барал договор на четири години.

Актуелниот договор, кој Оладипо го потпиша како играч на Индијана Пејсерс, истекува по завршувањето на сезоната. Оладипо потоа самиот ќе може да избере каде ќе ја продолжи кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман ќе ја напушти Барселона?

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона, шест дена пред изборите, го тресе скандалот со аферата „Барсагејт“, во која претпладнево беа уапсени високи клупски функционери, меѓу кои е и поранешниот претседател Џосеп Марија Бартомеу.

Според шпанските медиуми, Меси го чека исходот на претседателските избори, за да ја донесе одлуката околу својата иднина, меѓутоа тие тврдат дека тој ќе замине поради тешката финансиска ситуација во која се наоѓа кубот.

Истите овие извори, тврдат, дека во јуни, покрај Меси клубот ќе го напушти и вториот најплатен играч во тимот, Антоан Гризман.

Гризман, во јуни 2019 година, за сума од 120 милиони евра, го напушти Атлетико и се пресели во Барселона. На „Ноу Камп“ тој не ги оправда очекувањата.

Барселона наводно ќе прифати понуда од 60 милиони евра за францускиот репрезентативец. Интерес за Гризман покажале ПСЖ и Манчестер јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уапсен поранешниот претседател на Барселона

Објавено пред

Полицијата, претпладнево, извршила рација во официјалните простории на фудбалскиот клуб Барселона. Шпанските медиуми објавија дека се уапсени поранешни челници на клубот, меѓу кои е и екс-претседателот Џосеп Марија Бартомеу.

Според овие извори, рацијата е поврзана со аферата „Барсагејт“. Истрагата е покрената под сомнение дека Бартомеу профитирал од бизнис зделките кои ги правел клубот.

Наводно тој плаќал на социјалните мрежи да ја рушат репутацијата на одредени поединци. Конкретно, Бартомеу на фирмата „13VEntures“ и плаќал шест пати повеќе во однос на пазарната вредност.

Поради таа афера, полицијата веќе изврши една рација во јуни минатата година.

Покрај Бартомеу, денес биле уапсени Оскар Грау и Роман Гомес Понти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 час

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион3 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија4 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа5 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет5 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ6 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет7 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија8 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет17 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион18 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија21 час

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија22 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија23 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Досие