Контакт

Спорт

Ристовски: Тука нема Македонци, Албанци, туку еден дрес!

Објавено пред

Македонскиот капитен, Стефан Ристовски вели дека репрезентацијата полека се навикнува да ги игра мечевите под притисок, откако со 3:1 го совладавме Исланд и така првпат во историјата се пласиравме на бараж за настап на едно Светско првенство.

За мундијалскиот сон ни се потребни уште две победи, потенцијално против многу посилни репрезентации од Исланд, меѓутоа, со единството кое е постигнато во тимот, ништо не е невозможно.

„Македонија не е навикната да игра вакви натпревари, за настап на Европско, за бараж на Светско првенство, но мислам дека ги отворивме очите на фудбалскиот свет. Денеска Македонија е загушена од многу работи, и затоа ми е драго што го израдувавме народот. Во нашата соблекувална нема бел, црн, нема Албанец-Македонец, има еден дрес за кој играме и тоа го покажуваме“, вели Ристовски.

Фото: ФФМ

Спорт

Карлсен пак подобар од Непомњашчиј, сега води со 5-3

Објавено пред

Магнус Карлсен уште еднаш со бели фигури го победи Јан Непомњашчиј, за да го зголеми своето водство во мечот за Светската титула во шах на 5-3, и сега за одбрана на титулата му се потребни само уште два поени.

Норвежанецот оствари две победи во последните три дена, откако претходно постави рекорд од 19 последователни реми партии на СП, вклучувајќи ги и последните две партии против Сергеј Карјаник во 2016 и сите 12 против Фабијано Кауана во 2018 година.

„Очигледно со победа, се менува динамиката на партиите. Мислам дека немаше да ја победам оваа партија доколку не ја победев првата. Не мислам дека е лесно кога си црн да извлечеш реми. Ако не можеш да примораш реми, тогаш ќе имаш притисок. Мислам дека тој направи грешка со b5, но и двајцата сме уморни веќе“, изјави Карлсен победата.

Непомњашчиј призна дека направил грешка во 21. потег.

„По b5, не се бранев најдобро. Стана непријатно и искрено многу е тешко по таква грешка“, изјави Непомњашчиј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола на „Спајдерменот“ Јоветиќ за камбек на Херта кај Штутгарт

Објавено пред

Црногорскиот ветеран Стеван Јоветиќ постигна два гола за Херта да стигне до камбек 2:2 реми на гостувањето кај Штутгарт во 14. коло на германската Бундеслига.

Штутгарт имаше атомски старт на мечот, поведувајќи преку Омар Мармуш по само 15 минути игра, за само четири минути подоцна Филип Форстер да зголеми на 2:0. 32-годишниот Јоветиќ во 40. минута намали на 2:1, со неверојатен гол по кој прославуваше како „Спајдермен“, пред во 76. минута да израмни за Херта во борба за поени за избегнување на зоната за испаѓање.

Да потсетиме, покрај Романецот Флорин Радучој, Јоветиќ е единствениот фудбалер на светот кој постигнал голови во петте најсилни европски лиги (Англија, Шпанија, Италија, Германија и Франција).

Херта останува на 14. место со 15 поени, едно место и еден поен пред Штутгарт.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Новиот“ Јунајтед на Рангник стартуваше со победа

Објавено пред

Манчестер јунајтед, во нова тактичка варијанта на Ралф Рангник 4-2-2-2, со пресинг и со поголема контрола на топката, стигна до тешка 1:0 победа над Кристал палас на „Олд Трафорд“ за новиот почеток на германскиот стратег и повторно надеж за фановите.

Тотенхем, овојпат, без проблеми со 3:0 го совлада Норич, додека Лидс дома пропуштија 1:0 водство за на крајот во последните секунди да постигнат гол за 2:2 реми со сензацијата на сезоната досега, Брентфорд.

Рангник реши првиот меч како менаџер на „ѓаволите“ да го почне со истиот состав со кој стигнаа до 1:1 реми кај Челси, но со сосема поинаква игра, која беше забележива веднаш со доминација на топката и поседот и пресинг од првата минута. Сепак, одбраната на Палас се пробиваше тешко и покрај големиот број на обиди, се до 77. минута кога убавиот удар на Фред заврши во мрежата на гостите.

Лукас Моура, Давинсон Санчез и Сон Хеунг-Мин стрелаа за тимот на Антонио Конте, за рутинска 3:0 победа над Норич, трета победа во низа во Премиерлигата за Спарси за да останат на еден поен пред Јунајтед на шестото место на табелата.

ПРЕМИЕРЛИГА, 15.КОЛО

Манчестер јунајтед – Кристал палас 1:0

Тотенхем – Норич 3:0

Лидс – Брентфорд 2:2

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет26 минути

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа2 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија5 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија6 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија6 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион8 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ9 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет9 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ9 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет10 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија23 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет1 ден

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Досие