Контакт

Спорт

РНЛ, сепак, пресилни за Еурофарм Пелистер

Објавено пред

Еурофарм Пелистер доживеа очекуван висок пораз на гостувањето кај првите фаворити во нивната група во ЕХФ Лига Европа, Рајн-Некар Левен, губејќи со 28:20 (14:11).

dobivaj vesti na viber

По првичното водство од 0:1, и одличните први десетина минути во кои држеа ритам со далеку пореномираниот противник, РНЛ направи предност од три гола на полувреме (14:11), која подоцна ја зголемуваше до конечните 28:20. За бундеслигашот, кој е на второто место на табелата во Германија, Каспар Фајгел имаше 7 гола, а Уве Генсхајмер додаде шест, додека за македонскиот клуб, најефикасен беше Јосип Периќ со пет гола.

По три меча во новото натпреварување на ЕХФ, Пелистер има едно реми и два порази, откако претходно во два меча со Кадетен и ГОГ испуштаа водство во последните минути од мечот. Следен противник за тимот на Жељко Бабиќ е гостувањето кај словенечкиот Требње следниот вторник.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Спорт

Реал најголем фаворит за тиутлата во Евролигата, Партизан 10., Звезда 11. фаворит

Објавено пред

Во пресрет на новата сезона во Евролигата, обложувалниците излегоа со првите прогонози. Најголем фаворит за титулата е актуелниот шампион Реал Мадрид, следуваат Монако и Панатинаикос.

dobivaj vesti na viber

Реал, минатата сезона, во драматичното финале го победи Олимпијакос и ја освои титулата. Со повратникот во тимот, Факундо Кампацо е најголемиот фаворит за трофејот. На вложен еден денар, на Реал, се добиваат пет.

Следуваат Монако и Панатинаикос, екипи кои донесоа неколку спектакуларни засилувања. Блиску до нив се Олимпијакос, Фенербахче и Барселона.

Обложувалниците не им веруваат многу на регионалните претстваници, Партизан и Црвена звезда.

Партизан е 10., а Црвена звезда 11. фаворит за титулата.

Шансите за освојување на Евролигата во сезоната 2023/24:

Реал Мадрид – коефициент 5
Монако 7
Панатинаикос 7
Фенербахче 9
Олимпијакос 9
Барселона 9,50
Олимпија Милано 11
Анадолу Ефес 15
Макаби 15
Партизан 16
Црвена звезда 21
Жалгирис 41
Валенсија 41
Баерн 41
Басконија 51
Виртус 67
Асвел 201
Алба 251.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави го продолжи договорот со Барселона

Објавено пред

Актуелниот шпански шампион Барселона го продолжи договорот со тренерot Чави Ернандез до летото 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Доколку двете страни се задоволни, постои опција да се активира уште една сезона во договорот.

43. gодишниот Чави во Барселона пристигна на крајот на 2021 година и на 96 натпревари забележа 61 победа, 16 нерешени и 19 порази.

Минатата сезона Чави го предводеше тимот од стадионот „Камп Ноу“ до титулата во Ла Лига, а го освои и Суперкупот.

Во текот на својата кариера, легендарниот Шпанец цели 17 години го носеше дресот на Барселона со која освои 25 трофеи, одигра вкупно 767 натпревари.

По пет кола, Барселона е втора во Ла Лига со два бода помалку од Реал.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Историска пол-позиција за Марко Бецеки

Објавено пред

Марко Бецеки беше најбрз на првиот тренинг пред историската трка на патеката Буда, а оваа сабота го постави и најбрзото време во квалификациите за првото индиско ГП во историјата.

dobivaj vesti na viber

Во апсолутна доминација на мотоциклите на Дукати, подобар од останатите беше Бецеки, кој со резултат 1:43.947 минути стигна до осмата пол-позиција во жешките квалификации пред практично, две трки што не очекуваат на 13. викенд во Мото ГП шампионатот.

Спринт трката ќе се вози во сабота д 14 часот, а во истиот термин во недела на програмата е главната трка.

Борбата за пол-позицијата ја одбележа падот на Алекс Маркез од неговиот Гресини Дукати, поради што Шпанецот се здоби со скршеница на ребро и за него овој тркачки викенд за жал заврши.

Резултати ГП на Индија:

1. Марко Бецеки (ВР45 Дукати) 1:43.947
2. Хорхе Мартин (Прамак Дукати) 1:43.990
3. Пеко Бањаја (Леново Дукати) 1:44.203
4. Лука Марини (ВР46 Дукати) 1:44.215
5. Џоан Мир (Репсол Хонда) 1:44.454
6. Марк Маркез (Репсол Хонда) 1:44.469

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија3 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Македонија3 часа

Активни два пожари во Македонија – пожарникарите интервенирале врз 33 во текот на вчерашниот ден

Во текот на вчерашниот ден избувнаа вкупно 33 пожари на отворено, според информациите што стигнале до Секторот за операции и...

Култура3 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет4 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија4 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија4 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија22 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија22 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија23 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет1 ден

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...