Контакт

Спорт

Роналдињо: И да не одев на забави немаше да имам подобра кариера

Објавено пред

Легендата на бразилскиот фудбал, Роналдињо, смета дека не би имал многу подобра кариера да не мислел многу за забавите и признава дека не очекувал Лео Меси да заигра за Пари Сен-Жермен.

Роналдињо и Меси се сретнаа пред мечот од ЛШ помеѓу ПСЖ и РБ Лајпциг во вторникот кога тој му беше гостин на својот поранешен клуб по што даде интервју за францускиот весник „Ле Паризиен“.

„Беше убаво да се сретнеме, секогаш сум бил во добри односи со Меси и со Нејмар и беше одлично да ги видам повторно. Сите во Бразил ја знаат вредноста на Нејмар и покрај сите проблеми. Кога Лео беше во Барселона, се зборуваше за неговите квалитети, но никогаш не очекував да го видам во дрес на ПСЖ. Целта е да се освои Лигата на шампионите и со такви играчи тоа може да се случи“, вели Роналдињо.

Бразилецот ја освои „Златната топка“ во 2005 година, една година пред да триумфира со Барселона во Лигата на шампионите, а со каталонскиот клуб освои и уште две титули од Ла Лига, додека со Бразил стана светски шампион во 2002 година.

„Не жалам за минатото и мислам дека не би имал поважна или позадоволувачка кариера да не одев на сите тие забави. Воопшто не се каам и среќен сум со мојот живот. Имам среќа што Господ ми даде толку многу и секогаш сум бил среќен човек“, вели Роналдињо, кој се пензионира во 2015 година со 266 гола во 699 меча во кариерата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Порто, Атлетико и Милан во трка за второто место во Б-групата

Објавено пред

Вечерва и утре ќе се одиграат натпреварите од последното коло во Лигата на шампионите. Клубовите ќе се борат за преостанатите пет места во нокаут фазата. Место во осмина-финалето обезбедија Ајакс, Баерн, Челси, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, ПСЖ, Реал и Спортинг.

Најинтересно во овие два дена ќе биде во групите Б, Е и Г.

Ливерпул ја освои Б-групата, а за второто место конкурираат Порто, Атлетико и Милан. Вечерва Порто ќе го пречека Атлетико, а Ливерпл ќе гостува кај Милан.

Барселона, во Е-групата, гостува во Минхен, само со победа ќе избори место во нокаут-фазата, во спротивно ќе зависи од резултатот што ќе го постигне Бенфика против Динамо Киев.

Вистинска лудница се случува во Г-групата. Сите тимови имаат можност да изборат осмина-финале.

По пет кола Лил има осум, Салцбург седум, Севилја шест, а Волфсбург пет бода. Во последното коло Салцбург ќе ја пречека Севилја, а Лил гостува во Волфсбург.

Група А:

ПСЖ-Клуб Бриж
Лајпциг-Манчестер сити

Група Б:

Милан-Ливерпул
Порто-Атлетико Мадрид

Група Ц:

Ајакс-Спортинг
Борусија Дортмунд-Бешикташ

Група Д:

Реал-Интер
Шахтјор-Шериф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски: Говорот на Меси? Тоа се празни зборови

Објавено пред

Роберт Левандовски не успеа да ја освои Златната топка за 2021 година. Престижната награда, седми пат во кариерата му припадна на Лионел Меси. Полјакот ја доби утешната награда за најдобар напаѓач во светот.

Напаѓачот на Баерн, во 2020 година, не беше награден, бидејќи „Франс фудбал“ поради пандемијата на коронавирусот не ја додели Златната топка. Според многумина беше фаворит и оваа година, но наградата замина кај Аргентинецот од ПСЖ.

Левандовски за полските медиуми признал дека бил тажен кога дознал дека нема да ја добие Златната топка.

„Нема причина да кријам дека бев тажен. Бев толку блиску, а се натпреварував со Меси…Тоа само покажува кое ниво успеав да го достигнам. Го ценам Меси, за се што успеал да постигне во кариерата. Но не разори тоа што не победив. Драг ми беше што таа недела не играв за Баерн“, рекол Левандовски, а потоа ја коментирал изјавата на Меси, кој изјави дека Левандовски во 2020 ја заслужил наградата.

„Неговите зборови ќе ми значеа нешто доколку почувствував дека се искрени. Сметам дека тоа беа празни зборови“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трипл-дабл на Јокиќ, блесок на Нуркиќ, победи за Голден стејт и Финикс

Објавено пред

Никола Јокиќ забележа трипл-дабл, а Јусуф Нуркиќ постигна најмногу поени во последните четири сезони, но нивните тимови Денвер и Портланд не успеаја да победата.

Чикаго го победи Денвер со 109:97. Јокиќ забележа 17 поени, 12 скокови и 15 асистенции. Актуелниот МВП лошо шутираше од игра, погоди само шест од 17.обиди. Целата стартна петорка на Денвер постигна двоцифрен број на поени, потфрлија резервите, заедно постигнаа само 10 поени. Најефикасен на натпреварот беше Зек Лавин со 32 поени.

ЛА Клиперс победија во Портланд 102:90. Нуркиќ натпреварот го заврши со 31 поен. Ова е најефикасниот натпревар на Босанацот по 2017 година, кога против Денвер постигна 33 поени. Пол Џорџ со 21 и Маркус Морис со 19 поени беа најефикасни во редовите на Клиперси.

Победи измината ноќ забележаа и водечките тимови во лигата, Голден стејт и Финикс.

Вориорс го победија Орландо 126:85. Стеф Кари постигна 31, а Ендрју Вигинс 28 поени. Финикс со 108:104 славеа против Сан Антонио. Крис Пол со 21 поен и 10 скока го предводеше Финикс.Џоел Ембид го одигра најдобриот меч од почетокот на сезоната, забележа 43 поени и 15 скокови во победата над Шарлот по едно продолжение 127:124. Кај Шарлот се истакна Кели Убре со 35 поени.

Резултати: Детроит-Оклахома 103:114, Индијана-Вашингтон 116:110, Мајами-Мемфис 90:105, Милвоки-Кливленд 112:104, Минесота-Атланта 110:121.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет48 минути

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет1 час

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите....

Топ13 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион14 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет14 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион15 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија15 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет19 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија19 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија21 час

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија22 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион22 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија22 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа23 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа24 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет2 дена

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Досие