Контакт

Спорт

Клоп и Солскјер избираат: Роналдо или Салах?

Објавено пред

Пред големото англиско дерби помеѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул на „Олд Трафорд“, менаџерите на двата клуба не сакаа да избираат меѓу Кристијано Роналдо и Мохамед Салах иако, нормално, секој си го поддржа својот играч.

Клоп вели дека не може да се споредуваат кариерите на двајцата играчи, но оценува дека Салах е подобар во ударите со левата нога, Роналдо е посилен во воздухот, а Солскјер изјави дека секогаш ќе го поддржува „својот човек“.

„Зошто да ги споредуваме, двајцата се играчи од светска класа. Би кажал дека левата нога на Мо е подобра, а Кристијано е подобар во воздушните дуели и можеби со десната нога. Брзината? Двајцата се брзи и очајни по голови, но нема да ги споредувам, извинете“, изјави Клоп.

Салах има 12 гола во 11 меча за Ливерпул оваа сезона, од кои два неверојатни соло гола, кои предизвикаа самиот Клоп да изјави дека нема подобар играч на денешницата од него. Роналдо, пак, има 6 гола во Манчестер јунајтед оваа сезона вклучувајќи два драматични гола за победа во ЛШ против Вилјареал и Аталанта.

„Секогаш би го поддржувал Кристијано во секое натпреварување. Тој е уникатен и има неверојатен број голови. Секако, Салах е во добра форма во моментот и кога ќе ги видите головите што ги постигна во последно време, знаете дека мора да го чувате добро. Такви играчи не се наоѓаат лесно и мора да уживаме да ги гледаме оддалеку, и ако не во недела, тогаш ќе се блиску. Нападот на Ливерпул е за почитување со Мане и Фирмино, а тука е и Жота“, вели Солскјер.

Спорт

Леброн со 33 поени го реши Детроит

Објавено пред

Три натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Победи забележаа Лејкерси, Бостон Селтикс и Мемфис Гризлис.

ЛА Лејкерс се мачеа со еден од најслабите тимови во лигата, Детроит Пистонс. Лејкерси, противникот го скршија во третата четвртина (32:22), на крајот славеа со 110:106.

Леброн Џејмс постигна 33 поени, Расел Вестбрук 25, а Ентони Дејвис 24 на кои придодаде 10 скока. На спротивната страна се истакна Џереми Грент со 32 поени.Бостон Селтикс со тимска игра славеа убедлива победа во Торонто 109:97. Петмина играчи на Селтикс постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасен беше Маркус Смарт 21 поен. Торонто го предводеше Ванвилт со 27 поени.

Мемфис го прегазија Сакраменто со 128:101. Тројца се истакнаа во победата на Мемфис: Брукс со 21, Бејн со 18 и Џексон со 17 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Масовна тепачка на ракометен натпревар во Србија

Објавено пред

Масовна тепачка се случи на натпреварот Врбас-Колубара, одигран во ракометната Супер Б лигата на Србија.

Инцидентот се случи во 53.минута, при водство на Колубата 23:24, кога еден играч на Врбас со тупаница удри еден од противничките ракометари.

Потоа започна тепачката во која учествуваа ракометарите и тренерите.

Хаосот траеше неколку минути. Откако страстите се смирија натпреварот продолжи и заврши со победа на Врбас 27:26.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голман намести соиграч да добие црвен картон

Објавено пред

Голман во Норвешка намести соиграч да добие црвен картон. Бизарната ситуација се случи на натпреварот Кристијансунд-Викинг 2:3.

Дефанзивецот од Словенија, Давид Брекало, двата пати го турнал голманот Патрик Гунарсон. Голманот паднал како покосен, а судијата му покажа црвен картон на Брекало.

Гунарсон симулирал дека соиграчот го удрил по лицето и покрај тоа на снимката се гледа дека соиграчот го турка во пределот на градите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија22 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет22 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија22 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија23 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија3 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ3 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие