Контакт

Спорт

Румениге: Ќе се задавев кога видов колкав е долгот на Барселона!

Објавено пред

Карл-Хајнц Румениге, претседателот на Баерн Минхен е познат како човек кој често не бира зборови. Тој во интервју за „Sky Sports“ даде свој коментар на кризата која ја тресе шпанска Барселона откако „Ел Мундо“ објави досега непознати детали за договорот на Меси со Каталонците.

„Читав за долговите на Барселона додека појадував, за малку ќе се задавев. Баерн да има такви долгови, јас не би можел да спијам. Сепак, мислам дека нема ништо да се случи. Клуп како Барселона нема да пропадне затоа што премногу му значи на регион каков што е Каталонија. Во секој случај жал ми е што клубови воопшто може да западнат во толкави долгови. Ние во Баерн ги гледаме клубовите како Барса кои не можат плата да исплатат и продолжуваме по нашиот модел. Покрај спортскиот успех, секогаш мора да се лови и екоомската стабилност“ рече Румениге.

Спорт

НБА: Победи за Портланд, Милвоки, Денвер…

Објавено пред

Девет напревари се одиграа во НБА лигата пред паузата поради Ол стар натпреварот, кој ќе се одигра во недела.

Во најдраматичниот натпревар, Милвоки победија во Мемфис со 112:111. Победникот го реши Џру Холидеј со поените постигнати на пет секунди до крајот на натпреварот. Јанис Адетокумбо го предводеше Милвоки со 26 поени и 11 скока, на спротивната страна најдобар беше Џа Морент со 35 поени.

Драматично беше и во Портланд, каде Демијан Лилард на својот тим му ја обезбеди победата над Сакраменто 123.119. Лилард 10 од своите 44 поени, постигна во последните три минути. Брилијантен меч за Портланд одигра и Енес Кантер (22 поени и 21 скок). 32 поени за Сакраменто постигна Диерон Фокс.Вашингтон ја продлабочија кризата на ЛА Клиперс. Вашингтон победија 119:117, предводени од првиот стрелец во лигата Бредли Бил, кој постигна 33 поени, Расел Вестбрук забележа 27 поени, девет скока и 11 асистенции. Клипрс го запишаа шестиот пораз на последните 10 натпревари. Ивица Зубац имаше дабл-дабл од 13 поени и исто толку скокови, а Каваи Ленард постигна 22 поени.

Четвртата победа во низа, Денвер Нагетс ја забележаа против Индијана Пејсерс. Нагетс победија 113:103. Мајкл Порттер јуниор го предводеше Денвер со 24 поени и 12 скокови, Никола Јокиќ имаше 20 поени, 12 скокови и осум асистенции.

Резултати:

Бостон-Торонто 132:125
Вашингтон-ЛА Клиперс 119:117
Њујорк-Детроит 114:104
Индијана-Денвер 103:113
Мемфис-Милвоки 111:112
Њу Орлеанс-Мајами 93:103
Сан Антонио-Оклахома 102:107
Финикс-Голден стејт 120:98
Портланд-Сакраменто 123:119

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски неуспех на Ливерпул

Објавено пред

Откако ги испиша најславните страници во клупската историја, Јирген Клоп со Ливерпул сега ги пишува најсрамните страници во клупската историја.

Екипата која во 2019 година ја освои титулата во Лигата на шампионите, потоа доминираше во Премиер лигата, сега не знае да победи на домашен терен.

Ливерпул имаа една нестварна серија, 68 натпревари не беа поразени на „Енфилд“, а сега не можат никого да победат на домашен терен.

„Црвените“, синоќа, во дербито беа поразени од Челси (0:1). Ова е петти пораз по ред за Ливерпул, а вкупно седми на кој немаат победа на „Енфилд“.

Последен пат Ливерпул како домаќини победиле на 16.декември, минатата година, против Тотенхем (2:1).

По Тотенхем, играа нерешено со Манчестер јунајтед (0:0) и ВБА (1:1), а потоа влегоа во серијата порази: Барнли (0:1), Брајтон (0:1), Манчестер сити (1:4), Евертон (0:2), Челси (0:1).

Катастрофалната низа Ливерпул имаат можност да ја прекинат во недела, кога ќе го пречекаат Фулам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс и Дурент ги избраа тимовите за олстар-натпреварот

Објавено пред

Капитените на тимовите за НБА-олстар натпреварот, Леброн Џејмс и Кевин Дурент, ги избраа петорките и резервите за натпреварот што ќе се одигра в недела во Атланта.

Леброн Џејмс за стартери во својот тим ги избра Јанис Адетокумбо од Милвоки Бакс, Стеф Кари од Голден стејт Вориорс, односно Лука Дончиќ и Никола Јокиќ од Далас Маверикс и Денвер Нагетс.

Резерви во тимот на леброн се Демијан Лилард (Портланд Трејлблејзерс), Бен Симонс (Филалдлефија ’76), Крис Пол (Финикс Санс), Џејлен Браун (Бостон Селтикс), Пол Џорџ (ЛА Клиперс), Домантас Сабонис (Индијана Пејсерс) и Руди Гобер (Јута Џез).

Дурент, поради повреда, ќе го пропушти натпреварот, негова замена е Џејсон Тејтум од Бостон Селтикс. Покрај Тејтум, во тимот на Дурент се Кајри Ирвинг (Бруклин Нетс), Џоел Ембид (Филалдлефија ’76), Каваи Ленард (ЛА Клиперс), Бредли Бил (Вашингтон Визардс).

Резерви во овој тим се Џејмс Харден (Бруклин Нетс), Девин Букер (Финикс Санс), Зајон Вилијамсон (Њу Орлеанс Пеликанс), Зек Лавијн (Чикаго Булс), Џулиус Рендл (Њујорк Никс), Никола Вучевиќ (Орландо Меџик), Донован Мичел (Јута Џез).

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 час

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 час

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени во кои ноќеска беше пукано се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 час

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет2 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа3 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет3 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет15 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија15 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет17 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет19 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија21 час

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија23 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион1 ден

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа1 ден

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија1 ден

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет2 дена

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Досие