Контакт

Спорт

Рускиот шампион во „шамарање“ доби шокантен нокаут: Ме стави во кома! (видео)

Објавено пред

Василиј Хамотискиј, човекот кој стана светски славен како ѕвезда на натпреварите во „делење шамари“ во Русија, сензационално беше нокаутиран во неодамнешниот шокантен пораз.

Хамотискиј, кој е фармер и доаѓа од малото сибирско село Иланскиј, стана атракција кога ја освои Руската титула во удирање шамари во март 2019 година, за која доби 30.000 рубљи (околу 400 евра).

Но, сега, на последното натпреварување, и за него се најде „јунак“ кој може да го собори, откако по ударот, тој ја загуби свеста и призна дека бил во „мини-кома“ и завршил во болница. Сепак, тој не се лути.

„Тоа беше добар удар, ми се допаѓаше. Малку ме стави на спиење. Можев да продолжам, но веднаш ме изведоа надвор. Можеби сум предобар. Требаше веднаш со цела сила да го удрам и да го смачкам“, вели Василиј.

Спорт

Сити ја победи УЕФА, суспензијата е тргната, казната намалена

Објавено пред

Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана ја уважи жалбата на премиерлигашот Манчестер Сити и ја преиначи казната на УЕФА.

УЕФА го суспендираше Сити на две години од европските натпреварувања и парично го казни со 30 милиони евра поради кршење на правилото за финансиски фер-плеј. Таа одлука сега е поништена.

Со оваа одлука Манчестер Сити ја победи УЕФА, „граѓаните“ и следната сезона ќе бидат во ЛШ, а казната од 30 е намалена на 10 милиони евра.

Можно е оваа одлука да го промени фудбалот, а во Англија се чини дека беа сигурни во своите аргументи, па не стравуваа премногу дека можно е УЕФА да го врати клубот неколку чекори назад.

И менаџерот Пеп Гвардиола беше уверен во победа на Сити:

Понеделник е „Денот Д“ за „граѓаните“

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

Објавено пред

Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“.

„Што се однесува до плановите за блиска иднина, сакам уште 4 години во Ливерпул. Потоа, не сакам да работм ништо една година, односно да правам што јас сакам. После тоа може некој клуб, репрезентација“ – изјави Клоп за германски „SWR”.

Многумина сметаат дека клупата на селекцијата на Германија би била голем предизвик за Клоп кој во Ливерпул е од есента 2015 година.

„На крајот на кариерата дефинитивно ќе се вратам во Германија, најверојатно во Мајнц, го сакам, тој е за мене идеалното место за живот“ порача Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Топчиите“ 5 години немаат гостински триумф кај најдобрите во ПЛ

Објавено пред

Со вчерашниот пораз на Арсенал кај Тотенхем се продолжи неверојатната црна серија од 27 мечеви во низа на кои „топчиите“ немаат победено на гости еден од петте големи ривали во Премиерлигата – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Ливерпул, Челси и Тотенхем.

Последен пат Арсенал забележа гостински триумф кај една од овие екипи на 18 јануари 2015 година кога го совладаа Сити на „Итихад“. Менаџер на Арсенал тогаш беше Арсен Венгер.

Оттогаш до сега нагости имаат скор од 17 порази и 10 нерешени, и тоа во периодот додека на клупата на лондонскиот клуб беше Унаи Емери, Фреди Љунберг и сега Микел Артета.

Арсенал во вчерашното северно-лондонско дерби водеше со 1-0 против Тотенхем, но играчите на Мурињо направија целосен пресврт, 2-1.

Не само што не се во конкуренција да играат за шампионска титула, „топчиите“ идната сезона нема да се борат ниту во европските натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа48 минути

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ2 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ2 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија2 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион2 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион3 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет3 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет4 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион4 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија5 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија18 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија19 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ19 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија19 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет22 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие