Контакт

Спорт

Суспензија од 2 меча за црвениот картон на Пандев против Лече

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и предводник на калчолигашот Џенова, Горан Пандев доби суспензија од 2 меча поради црвениот картон што во неделата го доби на стадионот „Виа дел маре“ при гостувањето кај Лече (мечот заврши 2-2, откако Џенова на полувремето водеше со 0-2).

Италијанскиот судија, Џанлука Роки за 6 минути двапати на Пандев му го покажа жолтиот картон, па тој во 79 минута го остави својот тим на цедило.

Според суспензијата, Пандев нема да има право на настап за Џенова до крајот на 2019 година, а следен меч на кој тренерот Тиаго Мота ќе може да смета на неговите услуги е против Сасуоло, на 5 јануари 2020 година.

Да биде хендикепот уште поголем, македонскиот фудбалер нема да може да биде со својот тим на две дербија за Џенова.
Првото е градското, против ривалот Сампдорија на 14 декември, а вториот меч кој секако има големо значење за Македонецот, на „Џузепе Меаца“ против Интер на 21 декември.

Спорт

Меси осигура Кике Сетиен да има победничко деби на клупата на Барса (видео)

Објавено пред

Лионел Меси во 74. минута од мечот го постигна единствениот гол за Барселона, конечно, да го скрши отпорот на Гранада и да победи со 1:0 во првиот меч под водство на новиот тренер, Кике Сетиен.

Иако фудбалот можеби беше поубав за око во првото полувреме, Барса доминацијата не успеа да ја претвори во гол – тие имаа 82 отсто од поседот на топката во првите 45 минути и осум удари на гол.

Во 69. минута гостите останаа со играч помалку по црвениот картон на Херман Санчез и само 10 минути подоцна во убава претстава на „тики-така“ фудбал, Меси, Гризман и Видал направија шанса, која потоа лесно ја реализираше Лео Меси.

Со победата, Каталонците се вратија на првото место во Ла лига со 43 поени, колку што има и второпласираниот Реал Мадрид со послаба гол-разлика. Гранада по одличниот старт на шампионатот, сега се 10. со 27 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо со магичен старт на 2020! Два гола за победа над Парма (видео)

Објавено пред

Кристијано Роналдо ја почна 2020 со стил, откако ги постигна двата гола за Јувентус за 2:1 победата над Парма за три поени со кои се одвоија на +4 пред Интер на табелата во Серија А.

Откако ја почна годината со хет-трик против Каљари (4:0 победа), Роналдо стрелаше против Рома (1:2 победа) и сега против Парма за да собере шест гола само во јануари или 11 гола во последните седум меча од Серија А, иако за неколку години ќе го прослави својот 35. роденден.

Португалецот го отвори резултатот во 44. минута од мечот, кога неговиот удар беше пренасочен од одбранбените играчи на гостите за 1:0. Сепак, гостите успеаја во 55. минута да израмнат преку Корнелиус со убав гол со глава, по што на сцената повторно стапи Роналдо само три минути подоцна кога убавата топка на Дибала ја смести во голот на гостите.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ подготвуваат понуда која Пеп Гвардиола нема да може да ја одбие

Објавено пред

На амбициите на Пари Сен-Жермен очигледно им нема крај. Според француските медиуми, катарските сопственици на клубот, „Катар спортс инвестментс“, подготвуваат понуда која Пеп Гвардиола нема да може да ја одбие и покрај неговите тврдења дека е задоволен во Манчестер сити.

Според британскиот „Експрес“, оваа понуда може да значи Каталонецот да си замине на крајот на оваа сезона, која сигурно ќе биде неговата најнеуспешна во англискиот фудбал. Семејството на Гвардиола се врати во Барселона минатото лето, најмногу поради бизнисот со мода на неговата сопруга, но Пеп неодамна изјави дека нема намера да си оди од Манчестер.

„Не се работи само за тоа дали сме победиле во последните два меча. Дури и да биде лошо, не одам никаде. Ниту еден менаџер не победува постојано, а јас уживам во работата со овие фудбалери“, изјави Гвардиола.

Трансферот може да има и политичка позадина. Сопственици на сити се кралското семејство на Абу Даби, инаку дел од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), кои не се во најдобри односи со Катар (дури ги имат и прекинато дипломатските односи).

Сегашниот тренер на ПСЖ, Германецот Томас Тухел има над 75 отсто успешност во неговите мечеви, но не е тајна дека газдите ќе бидат задоволни само со освојувањето на Лигата на шампионите, каде што и лани тие потфрлија. ПСЖ игра со поранешниот тим на Тухел, Борусија Дортмунд во осминафиналето во февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет9 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава11 час

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион13 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет14 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија18 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа19 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија20 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија21 час

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа1 ден

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија2 дена

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија2 дена

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет2 дена

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ2 дена

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија2 дена

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет2 дена

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура2 дена

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија2 дена

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија2 дена

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Досие