Контакт

Спорт

Сабаленка е незапирлива – 3 титули во низа и 15 меча без пораз

Објавено пред

Белорусинката Арина Сабаленка го освои својот трет последователен ВТА-трофеј доминирајќи над Русинката Вероника Кудерметова со 6:2/6:2 за титулата од Абу Даби опен продолжувајќи ја победничката низа од 2020 на 15 меча.

Четвртата носителка немаше мака против 23-годишната Кудерметова победувајќи по еден час и 5 минути игра.

„Го правам тоа што го умеам во секој меч од почетокот и одлично е сезоната да се почне со победа. Секое финале е поинакво“, вели Сабаленка.

Ова беше прво ВТА-финале за Кудерметова, 46-рангираната светска тенисерка.

Прв АТП-шампион во 2021 е Австралиецот Алекс де Минаур откако неговиот противник во финалето на Анталија опен во Турција, Казахстанецот Александер Бублик, се повлече по само два загубени гема поради повреда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хунтелар: Тука сум да помогнам Шалке да остане во Бундеслигата

Објавено пред

Ветеранот Клас-Јан Хунтелар се врати во Шалке во обид да му помогне на гигантот од Гелзенкирхен да опстане во Бундеслигата, враќајќи се на местото каде што постигна 126 гола во 240 натпревари во седум сезони од 2010 до 2017 година.

37-годишниот Хунтелар доаѓа како позајмен фудбалер од Ајакс, за да помогне на Шалке, кои се на последното место на табелата со седум поени од 16 натпревари. Келн се пет поени пред нив на местото кое носи бараж за опстанок, додека Арминија Билефелд е два поени подалку на безбедното место.

„Мора да победуваме на мечеви и да постигнуваме голови. Сакам да помогнам клубот да остане, бидејќи Шалке мора да биде во Бундеслигата“, изјави Хунтелар.

Хунтелар имаше 7 гола во 11 меча за Ајакс оваа сезона, но го загуби стартното место откако Себастиен Але пристигна од Вест хем. Холанѓанецот, со прекар „Хантер“ кај фановите на Шалке, во 2011/12 беше најдобар стрелец во лигата со 29 гола во 32 меча, а имаше вкупно 48 гола во 48 меча во сите натпреварувања за Шалке да го освои ДФБ купот и да заврши на третото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо: Му дадов повеќе „заушки“ на Пирло од неговиот татко!

Објавено пред

Утре на „Мапеи“ ќе се одигра Суперкупот на Италија, каде што ќе се судрат Јувентус и Наполи, клубови на чие чело во моментов се долгогодишните пријатели Андреа Пирло и Џенаро Гатузо, поврзано со некои од најлегендарните анегдоти во модерниот италијански фудбал.

Гатузо беше колега со Пирло во Милан, но и во италијанската репрезентација и вели дека без разлика на ривалството на теренот, тоа пријателство ќе продолжи.

„Почнавме заедно на 15-16 години, ја освоивме У-21 титулата, Светското првенство, се што можеше да се освои. Тој беше многу важен за мојата кариера, но и јас му помогнав, бидејќи тој почна како ‘треквариста’ и се смени во играч од средниот ред. Остануваме големи пријатели, со многу одлични моменти на теренот и надвор од него. Утре имаме фудбалски меч, подоброиот нека победи, пријателството ќе продолжи. Тој во својата книга напиша за сите шеги кои ги правеше на моја смета, и мислам дека сум му дал повеќе ‘заушки’ од неговиот татко. Зборувавме многу по мечевите, беше навистина здодевен, но сега мислам дека е зафатен. Двајцата имаме слична визија на фудбалот, двајцата сакаме да играме од одбраната и да бараме нешто ново како што ги гледавме шпанските екипи“, објаснува Гатузо.

Јуве пристигнува на мечот по 2:0 поразот од Интер и големите критики за Пирло, но Гатузо вели дека тоа не ги става нив во предност.

„Никогаш не смеете да дозволите Јуве да помириса крв. Тие доминираа во Серија А девет години, го имаат најсилниот менталитет и подготвени се за секоја ситуација. Затоа не смееме да се опуштиме. Нашиот идентитет е поинаков од пред шест месеци, но и тој на Јуве. Финалето носи адреналин, што е потребно оваа сезона кога сите во Европа играат во поинаков спорт. Имаме меч секои три дена, има страв во воздухот, тензија во соблекувалната и дома, најмногу поради КОВИД. Уби милион луѓе, така што стравот е нормален“, додава тренерот.

Гатузо му посака добредојде на Пирло: Сега е „за.бан“

Гатузо призна дека изел жив полжав за да „се намали тензијата“

Прикажи повеќе...

Спорт

Флорентино Перез во посета на Јуве и на претседателот Ањели!

Објавено пред

Додека Андреа Пирло и фудбалерите на Јувентус тренираа како дел од подготовките за Суперкупот на Италија против Наполи, во Континаса тренинг-центарот на италијанскиот шампион дојде неочекуван гостин – претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез на состанок со Андреа Ањели.

Според италијанскиет медиуми, состанокот траел речиси три часа, а тема на разговор секако била фудбалската политика, бидејќи Перез го сметаат за главен промотор на идејата за европската Супер лига, елитната лига која би ја заменила Лигата на шампионите и би била единствен начин гигантите да преживеат во ерата по кризата со корона вирусот. Ањели, пак, е претседател на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), собирот на најбогатите и највлијателните европски фудбалски клубови.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет2 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија3 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија3 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија5 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија8 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија8 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија11 час

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија11 час

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет12 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија13 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија13 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет1 ден

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт1 ден

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Досие