Контакт

Спорт

САД го декласираа „Светот“, Бриџис МВП (Видео)

Објавено пред

Со натпреварот помеѓу играчите од САД и остатокот на светот во Чикаго започна Ол стар викендот. Мечот наречен „Ѕвезди во подем“ заврши со победа на САД 151:131. Ова беше шести пат на Ол стар викендот да се игра натпревар во ваков формат, резултатот сега е израмнет на 3:3.

Селекцијата на САД одлично го одигра второто полувреме кое го доби со 80:50 со што ја надополни негативата од десет поени по првиот дел.

Наградата МВП на мечот му припадна на кошаркарот на Шарлот Хорнетс Мајлс Бриџис кој забележа 20 поени, по пет скока и асистенции и три украдени топки.

Бриџис (21) во 2018 година беше 12 пик на ЛА Клиперс но веднаш е разменет во Шарлот.

Покрај Бриџис уште седум играчи на САД постигнаа двоцифрен број на поени: Ерик паскал (23), Колин Секстон (21), Тре Јанг (18), Кендрик Нан (18), Зајон Вилијамсон (14).

На спротивната страна најдобри беа Канаѓаните Ер Џеј Бенет со 27 и Брендон Кларк со 22 поени. Лука Дончиќ мечот го заврши со 16 поени, два скока и пет асистенции.

Во недела наутро на програмата се натпреварите во брзо шутирање тројки и забивање. Главниот настан, Ол стар натпреварот, ќе се одигра во понеделник од 2 часот по средно-европско време.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фетел најбрз на лизгавата патека во Барселона

Објавено пред

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел беше најбрз во првиот дел од тестирањата во Барселона, пред почетокот на шампионатот во Формула 1.

Германецот оствари резултат од 1:16,841 минути, а извозе најмногу, 49 круга.

Втор на тестирањето беше Ленс Строл од Рејсинг Поинт со заостанување од 0,277 секунди.

Трето време имаше возачот на Вилијамс, Николас Латифи со заостанување од 0,472 секунди зад времето на Фетел.

Возачот на Мекларен, Ландо Норис беше четврти, Макс Ферстапен од Ред Бул петти, а како шест заврши Валтери Ботас од Мерцедес. Тој возеше само 12 круга поради честото прекинување на тестирањето.

Врнежливото време во Каталонија и лизгавата патека го прекинуваа тестирањето во неколку наврати.

Фетел и Ферстапен се извртеа на патеката и излетаа во песокот, а мали незгоди на лизгавиот асфалт имаа и Ботас, односно Џовинаци.

Новата сезона во Формула 1 официјално треба да започне на 15 март во Мелбурн, со трката за Големата награда на Австралија. Сепак, можно е да има одложување поради новиот коронавирус.

Можно е да бидат откажани првите три трки во новата сезона

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак, интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30-годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакирана електронската пошта на Гвардиола

Објавено пред

Тренерот на Манчестер сити Пеп Гвардиола бил жртва на хакерски напад. Хакерот успеал да влезе во електронската пошта на Гвардиола, украл интересни податоци кои ги продавал за 100.000 фунти.

Хакерот за таблоидот „Сан“ тврди дека меѓу пораките има неколку интересни податоци: телефонските броеви на сите фудбалери на Сити, како и разговори со потенцијалните засилувања.

„Тоа беше најлесната работа што сум ја направич. Успеав да ја отворам секоја порака што ја испратил. Не ги носам со себе информациите, би бил лошо доколку би ми го нашле телефонот. Видов многу интересни работи“, рекол хакерот.

Тој потврдил дека нашол разговори за трансферот на Матијас Де Лихт, а можел да ги види сите податоци поврзани со ѕвездите на Сити, меѓу кои се и нивните плати.

Сепак интервјуто за „Сан“ многу му наштетило на хакерот. Откако новинарите се јавиле во клубот и се заинтересирале за случајот со украдената електронска пошта на Гвардиола, Сити ја алармирале полицијата.

Хакерот бил уапсен во понеделникот вечерта. 30 годишникот бил обвинет за кражба на лични податоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Филипче: Вкупно 12 лица се во изолација во своите домови, се чекаат резултати за еден сомнителен случај

Пациентката на Инфективната клиника, за која вчера беше објавено дека е заразена од коронавирус, се чувствува добро и нема критични...

Македонија47 минути

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија3 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија3 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија4 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија4 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија4 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија5 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ6 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија6 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија7 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион7 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет7 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет8 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа8 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија8 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија19 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион20 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија23 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Досие