Контакт

Спорт

Само аплауз! Тијаго го тешеше младиот Варгас во еден од најубавите моменти на ЕУРО

Објавено пред

Шпанија ја доби Швајцарија со 3:1 на пенали по драматичното четврт-финале на ЕУРО 2020, и како секој пораз на пенали, емоциите беа на највисоко ниво. Тројца Швајцарци не успеаја да постигнат гол во пенал серијата, а ова најтешко му падна на 22-годишниот Рубен Варгас, кој не можеше да ги заддржи солзите.

Тогаш својата големина ја покажа фудбалерот на Ливерпул, Тијаго Алкантара, кој наместо да оди да ја слави победата со своите соиграчи, реши дека е поважно да го смири Варгас. Секоја чест!

Спорт

Корејците бесни на иранскиот шампион: Зошто дозволивте терорист да биде шампион?

Објавено пред

Корејскиот стрелач Џин Џонг-Ох го нападна Иранскиот олимписки комитет (ИОЦ) откако беше дозволено член на иранската Исламска револуционерна гарда да освои злато во дисциплината 10 метри воздушен пиштол со зборовите: „Како може терорист да освои златен медал?“.

Според шесткратниот освојувач на олимписки медал, Џин, Џавад Фуроги не смеел да добие дозвола да настапи на Олимпијадата бидејќи е член на Исламската гарда, организација која во 2019 од САД беше прогласена за терористичка организација.

ИОЦ доби жалба и од групата „Обединети за Навид“, организација формирана по егзекуцијата на иранскиот борач Навид Афкари поради протести против режимот.

„Ова е катастрофа за иранскиот спорт и за интернационалната заедница, а посебно за репутацијата на ИОЦ. 41-годишниот Фуроги е долгогодишен член на терористичка организација. Исламската гарда не само што врши насилство над Иранците, туку и над луѓето во Сирија, Ирак и Либан“, се вели во нивното известување.

Фуроги, кој призна дека бил на служба во Сирија од 2013 до 2015 година, на подиумот салутираше и изјави дека почнал со стрелаштвото во една болница во Сирија каде што работел како медицински персонал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал дадоа 50 милиони фунти за Бен Вајт!

Објавено пред

Арсенал го комплетираа трансферот на Бен Вајт од Брајтон за фантастични 50 милиони фунти, носејќи го засега најголемото засилување на тимот на Микел Артета.

23-годишниот Вајт со потпишувањето на четиригодишниот договор (до 2025), е трето засилување на „топчиите“ по Нуно Тавареш (Бенфика) и Алберт Самби Локонга (Андерлехт). Вајт ќе го носи бројот 4 во Арсенал и се очекува да дебитира на пријателскиот меч против Челси веќе во недела.

„Бен беше прва цел за нас и одлично е што го добивме неговиот потпис. Тој помина обука со два многу добри клубови, Брајтон и Лидс и е интелигентен дефанзивец кој е стабилен на топката и неговиот стил на игра совршено ни одговара. Со неговата младост, тој е потпис за иднината“, вели менаџерот Микел Артета.

Вајт дебитираше за англиската репрезентација на стартот на јуни на пријателските мечеви со Романија и Австрија, а исто така беше дел од тимот за ЕУРО 2020, иако не одигра ниту една минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црн петок за Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно, се надевам на барем некој медал

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, беше најголемата надеж на Србија за две нови златни медали, но тие паднаа во вода по двата пораза во сингл и во мешани двојки во полуфиналето по што, единствено, за што може да се надева, е бронзен медал.

Со овој неуспех Србинот нема да може да го повтори успехот на Штефи Граф од 1988 година, која останува единствената тенисерка на светот која во една година ги освоила четирите гренд слема и олимписко злато во сингл.

Особено болеше поразот во сингл од Александер Зверев откако тој водеше со 6:1/3:2, па загуби 10 од следните 11 гема.

„Тоа е спортот. Тој беше подобар. Играта ми се распадна, застанав и му дадов шанса да се врати во игра. Не пристигнав свеж во Токио, бев многу изморен, но и многу мотивиран за медал. Во моментот се чувствувам ужасно, но сега ќе морам да закрепнам и да донесам барем еден медал за мојата земја“, вели Србинот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија3 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија6 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија6 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ7 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ8 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет8 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ9 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет10 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет10 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија11 час

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет22 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет23 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет1 ден

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија1 ден

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија1 ден

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија1 ден

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Досие