Контакт

Спорт

Сарабија направи сè, само да не каже Косово

Објавено пред

Пред утрешниот меч Косово-Шпанија во Приштина, шпанскиот фудбалер Пабло Сарабија се најде во незгодна ситуација, откако постојано одбиваше да го именува Косово, бидејќи Шпанија го нема признаео нашиот сосед.

Сарабија, фудбалерот на ПСЖ кој игра на позајмица во Спортинг Лисабон, постојано го именуваше Косово како „домашен тим“, што наиде на реакција на косовските новинари.

„Зошто не велиш Косово, туку домашен тим“, праша новинарот, додека Сарабија одговори: „Не го разбирам прашањето“. По дискусијата, новинарот посочи дека прашањето е за портпаролот на тимот, но тој одби да одговори.

Шпанците се инаетат со Косово – ги напишаа со мала буква, внимаваат на преносот да не ги наречат држава

Шпанците инсистираат дека ќе играат фудбал против „територијата на Косово“

 

Спорт

Волф: Мораме да реагираме пред некој да настрада

Објавено пред

Првиот човек на Ф1 тимот на Мерцедес, Тото Волф, уште еднаш го коментирал инцидентот помеѓу Макс Ферстапен и Луис Хамилтон, на трката за Големата награда на Италија.

Во 26.круг, Ферстапен со својот болид заврши над болидот на Хамилтон. ФИА процени дека Ферстапен бил виновен за инцидентот и му додели казна од три места назад, во однос на пласманот што ќе го обезбеди во квалификации за трката во Сочи.

„Време е во иднина да ги спречиме овие ќе ги наречам „тактички прекршоци“, кои го спречуваат ривалот да дојде до победата. Како и на кој начин? Не знам, но мора да направиме нешто“, рекол Волф.

Инцидентот на патеката во Монца е втор помеѓу ферстапен и Хамилтон од почетокот на сезоната. Во Силверстон, по дуелот со Хамилтон, Ферстапен заврши надвор од патеката.

„се плашам дека ова полека ни бега од контрола. Двајцата избегнаа потешки повреди. Не смееме да дозволиме да реагираме кога веќе ќе биде доцна и кога некој навистина ќе биде повреден“.

Наредната трка во Ф1 првенството се вози на 26.септември во Сочи, Русија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на легендарниот Кројф одбил да биде наследникот на Куман

Објавено пред

Шпанските медиуми наголемо шпекулираат дека се ближи крајот на Роналд Куман во Барселона. Според овие извори, претседателот Џоан Лапорта бил незадоволен од дефанзивната тактика што ја постави Куман во поразот од Баерн (0:3).

Наводно, наредните три натпревари во Ла Лига и гостувањето во Лисабон кај Бенфика во Лигата на шампионите се клучни за иднината на Куман во клубот.

Шпанците тврдат дека Лапорта очајнички бара нов тренер. Му го понудил местото на Жорди Кројф, синот на клупската легенда, Јохан Кројф. Клупските челници биле изненадени кога тој ја одбил работата.

Синот на Кројф, 47-годишниот Жорди, работи како советник во клубот, а може да се пофали и дека има тренерско искуство.

Бил тренер на Макаби од Тел Авив, Чонггинг Лифан, Сенжен и селектор на Еквадор.

Прикажи повеќе...

Спорт

„На Меси, Нејмар и Мбапе им треба такси за да ги врати назад да играат одбрана“

Објавено пред

ПСЖ, сезоната во Лигата на шампионите ја започна со нерешен резултат во Бриж (1:1). На натпреварот во Белгија, прв пат од почетокот на сезоната, го започнаа Нејмар-Меси и Мбапе.

Пеколното трио, некои би рекле најдоброто во историјата на фудбалот, ги покажа маните на тимот кој го предводи Маурисио Покетино.

Многумина тврдат дека на овие тројца ќе им бидат потребни три топки за да можат да играат заедно и дека тимот ќе пати во дефанзивата, бидејќи никој од нив не е заинтересиран да игра одбрана.

„Кога ќе останат без топката, потребно им е такси за да ги врати назад во одбраната“, рекол стручниот коментатор на „Беин Спорт“, Омар да Фонсека и дополнил.

„Паредес и Вајналдум не се видоа на теренот. Ако сакате да играте со овие тројца во нападот, тогаш во редот за врска ви се потребни играчи кои можат да ја задржат топката. Потребен ви е плејмејкер кој ќе држи овој дел од играта. Јасно е дека не барам некој нов Чави или Иниеста, но тие мораа да направат повеќе“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 час

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Топ1 час

19-годишна девојка со тешки повреди пренесена во болница по сообраќајна незгода

Деветнаесетгодишна девојка добила тешки повреди во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Скопје – Тетово, кај селото Желино....

Македонија2 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Свет2 часа

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

Третата доза од вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19 значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

Македонија3 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјата. „Вчера, Северна Македонија доби донација од...

Регион4 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет4 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија22 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Досие