Контакт

Спорт

Сасуоло ја победи Аталанта

Објавено пред

Фудбалерите на Аталанта направија голе кикс во борбата за пласман во Лигата на шампионите. Екипата од Бергамо во дуелот со Сасуоло го доживеа првиот пораз во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Сасусоло ја победи Аталанта со 1:0. Гостите од Бергамо натпреварот го завршија со двајца фудвбалери помалку на теренот. Клучниот момент се случи во 30.минута кога црвен картон доби Меле.

Во 55.минута Лориенте го постигна единствениот гол.

Во самиот финиш, во 96.минута црвен картон доби и Мјуриел.

Аталанта со 38 бода остана на шестото место, додека Сасусоло со 23 сега се наоѓа на 13.место.Спорт

Белингем го чека подолга суспензија

Објавено пред

Кавгата на Џуд Белингем со судијата по натпреварот помеѓу Валенсија и Реал Мадрид, кој заврши 2:2 во Ла Лига, може скапо да го чини англискиот репрезентативец.

dobivaj vesti na viber

Судијата Хил Манзано означи крај на натпреварот меѓу Валенсија и Реал во саботата, неколку секунди пред Белингам да го постигне гол со кој Реал Мадрид ќе дојдеше до победа.

Следеа жестоки протести, а Англичанецот беше најагресивен. За тоа судијата му додели директен црвен картон.

Овој тип на прекршок обично резултира со суспензија од минимум три натпревари. Се чека одлуката на дисциплинската комисија, а Реал веќе најави жалба, доколку не бидат задоволни од пресудата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако испадне од Лацио, Баерн в среда ќе има нов тренер

Објавено пред

Томас Тухел може да добие отказ доколку Баерн утре, во реваншот, не го исфрли Лацио во осминафиналето на Лигата на шампионите. Германскиот шампион беше поразен во Рим со 1:0. Баерн моментално заостанува десет бода зад лидерот Баер Леверкузен во Бундеслигата, а е елиминиран и од Купот на Германија. Тухел сигурно ќе го напушти клубот на крајот на сезоната, но тоа би можело да се случи пред време.

dobivaj vesti na viber

Во тој случај Баерн веднаш би донел нов тренер. Арне Слот (45) би дошол од Феенорд и би се обидел да влезе во борба со Баер. Слот го води Феенорд од 2021 година и има 88 победи, 28 нерешени и 23 порази во 139 натпревари.

Минатата сезона беше шампион на Холандија, а во 2022 година загуби во финалето на Конференциската лига од Рома.

„Баерн во моментов размислува за изненадувачка алтернатива, тоа е тренерот на Феенорд, кој е прогласен за најдобар тренер во Холандија во последните две години. Тој е поддржувач на високиот пресинг, исклучително брзите транзиции, неговите тимови играат атрактивен фудбал. Холанѓанецот може да биде најсериозен опција доколку пропаднат преговорите со Чаби Алонсо“, пишуваат Германците.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Тен Хаг нема да биде во Јунајтед следната сезона“

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс ги коментираше настаните во клубот и она што го работи менаџерот Ерик тен Хаг.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот играч на Јунајтед смета дека Холанѓанецот нема да биде тренер на тимот во следната сезона. Ова го изјави по вчерашниот пораз на „црвените ѓаволи“ во градското дерби од Манчестер сити (3:1).

„Она што го гледаме е милион милји далеку од тим кој треба да биде претендент за титулата. Така е секоја сезона“, рече Сколс и продолжи.

„Мислам дека „ИНЕОС“ веќе ја кажа својата поента. Мислам дека Тен Хаг нема да биде таму следната сезона. Не. Од интервјуто што го слушнав од Ретклиф, можам да ја видам негативноста кон она што е направено во последните 10, 11 години. а особено во последните две. Мислам дека не е среќен поради тоа што се случува. Не би бил изненаден ако сега бараат нов тренер. Не велам дека тоа е вистинската одлука“, рече тој.

Ерик тен Хаг е втора сезона на клупата на Јунајтед, а се уште нема знаци за напредок. Холанѓанецот имаше планови Јунајтед оваа сезона да се бори за титулата, но како сега стојат работите неговиот тим ќе се бори за пласмна во Лига Европа или Лигата на конференции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија4 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет4 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија15 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија18 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија21 час

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија21 час

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија23 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...