Контакт

Спорт

Саудискиот принц сака да го купи Интер

Објавено пред

Премиерот на Саудиска Арабија, принцот Мухамед бин Салман, односно инвестицискиот фонд на чие чело се наоѓа, пред два дена, стана сопственик на фудбалскиот клуб Њукасл јунајтед.

Фондот ПИФ, купи 80 отсто од акциите на Њукасл јунајтед за 300.000.000 фунти. ПИФ веќе планираат нова инвестиција.

Италијанските медиуми тврдат дека тие ќе се обидат да го купат Интер. Актуелниот шампион на Италија е во сопственост на Сунинг групацијата.

Интер има сериозни финансиски проблеми, поради што во летниот преоден рок од клубот мораа да заминат Ромелу Лукаку и Ашраф Хакими. Од продажбата на овие двајца клубот заработи речиси 200.000.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Американските ѕвезди (освен Шек) не покажаа многу почит за Ф1

Објавено пред

Поранешниот Ф1 возач, а сега ТВ-коментатор Мартин Брандл ги повика славните луѓе кои се гости на Ф1 трките да бидат малку попристојни и да покажат почит кон Ф1, откако имаше непријатно искуство со раперката Меган Ти Сталион на Американското ГП.

Пред трката во Тексас, Брандл се обиде да има интрвју со МТС, пред таа да му одговори: „Немам рап денеска, извини“, а Брандл да има непријатна средба со нејзините телохранители.

Брандл не беше задоволен.

„Сум се чувствувал под притисок на патеката и претходно од луѓе кои се викаа Сена, Прост, Шумахер, Менсел, Пике и така натаму. Телохранителите првпат на патеката не ми пречеа, секој има своја работа, но би можеле да бидат попристојни и да не почитуваат“, напиша Брандл.

Раперката не беше единствена која „избега“ од Брандл во неделата, откако тој не успеа да добие коментар ниту од тениската ѕвезда Серена Вилијамс.

Единствен кој ја претстави САД добро пред ТВ камерите, секако беше човекот кој го додели трофејот, Шекил О’Нил, кој како спортист знае што значи да се почитува нечија работа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Азар е подготвен, но преферирам други фудбалери

Објавено пред

Карло Анчелоти вели дека белгиската ѕвезда Еден Азар може да биде ѕвезда за Реал Мадрид, додавајќи дека тој е физички подготвен, но признава дека повеќе сака други фудбалери во стартните 11.

30-годишниот Азар остана на клупата на „Ел класико“ на „Ноу Камп“, каде што Реал стигна до 2:1 победа и сега тој има само четири старта во седум меча во Ла лига и само еден меч во лигата на шампионите. Италијанецот брутално вели дека преферира други фудбалери.

„Тој може да игра 4-3-3 на левата страна или 4-4-2 зад напаѓачот. Подготвен е да игра, но проблемот е што има тренер кој преферира други играчи. Уште нема статус на ѕвезда во Мадрид поради повредите, но полека ќе се врати во вистинска форма. Сигурен сум дека ќе го видиме оваа сезона. Азар има се што е потребно – квалитет, мотивација. Мора да изддржи, бидејќи понекогаш тренерот преферира други играчи“, вели Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Еду се потсмева со бизарното видео на Сколс и „грицкањето“ нокти на ќерката

Објавено пред

Техичкиот директор на Арсенал, Еду се потсмеваше со легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс откако неговата ќерка постави видео на социјалните мрежи на кое тој ги мириса нејзините стапала.

Неодамна многумина останаа зачудени и згрозени од видеото кое го објави ќерката на Сколс, Алиша во кое фудбалерот ги грицка нејзините нокти на нозете. Алиша на видеото напиша „вистинска љубов“, но реакциите не беа најдобри и тој стана предмет на потсмев.

Еду сега го следеше Сколс, откако неговата ќерка Марија Едуарда Гашпар објави видео на кое нејзиниот татко ги мириса нозете пред да се смее.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 часа

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија5 часа

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија7 часа

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија7 часа

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Економија9 часа

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот...

Македонија9 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија11 час

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија11 час

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет11 час

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија12 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет13 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион1 ден

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија1 ден

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија1 ден

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет1 ден

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Досие