Контакт

Спорт

Саутемптон ја прекина низата на Евертон, нема непоразени во Премиер лигата

Објавено пред

„Летечкиот“ старт на сезоната на Евертон на Карло Анчелоти сопре на „Сент Мерис“ во Саутемптон, каде што домаќините стигнаа до заслужена 2:0 победа за веќе да нема непоразени во англиската Премиер лига.

Мечот беше решен во седум минути во првото полувреме – во 27. минута Џејмс Ворд-Прауз доби одлична топка од Дени Ингс за уште поубав гол, за во 35. минута, Че Адамс повторно на асистенција на Ингс да зголеми на 2:0. Сите надежи за камбек на „карамелите“ завршија во 72. минута, кога Лукас Дињ доби заслужен директен црвен картон.

Евертон остануваат први на табелата со 13 поени, идентично како и второпласираните градски ривали Ливерпул, додека Саутемптон сега се петти со 10 поени.

Спорт

Михајловиќ: Неколку пати си го сонував погребот

Објавено пред

„Животот е фантастична работа, особено кога минувате низ она што јас го поминав“, рекол тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ, во интервју за „Скај“.

Михајловиќ минатата година се бореше со леукемијата, а неколку месеци подоцна објави дека се излечил и дека е убеден, дека ќе ја победи болеста.

„Два пати сум роден. Првиот пат во февруари 1969 година, а потоа 50 години подоцна. Посебна работа е кога ќе видите возрасен маж да плаче. Од тоа никој не треба да се срами. Претходно се лошо што ми се случува го држев во себе, а откако се разболев ми стана јасно дека плачењето е добра работа“, рекол Михајловиќ.

„Сакав да живеам, сакав да се борам. Не можев да си дозволам да заминам од овој свет. Никогаш не ја загубив надежта, неколку пати го сонував сопствениот погреб. Им благодарам на сите кои беа со мене“.

На крајот од разговорот, Михајловиќ, открил дека најзначајниот момент во кариерата му се случил во 1991 година, кога во Бари, со Црвена звезда го освоиј Купот на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса во Будимпешта без Меси, Кутињо и Тер Штеген

Објавено пред

Барселона, утре, ќе гостува кај Ференцварош во Лигата на шампионите. Дуелот против унгарскиот шампион ќе го пропушти Лионел Меси. Тренерот, Роналд Куман, решил да го одмори Аргентинецот. Меси го пропушти и гостувањето на Барселона во Киев, минатата недела.

Покрај Меси, Барселона во Будимпеша ќе биде и без Филипе Кутињо, кој неодамна се врати во тимот, а одмор ќе добие и голманот Марк-Андре тер Штеген.

Шпанските медиуми објавија дека овие тројца го пропуштиле утринскиот тренинг, што е знак дека нема да патуваат со тимот во Унгарија.

Барселона, во пресрет на последните две кола во групата, веќе обезбеди пласман во осмина-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанскиот Суперкуп се враќа во Шпанија?

Објавено пред

Суперкупот на Шпанија, како сега стојат работите, ќе се игра во оваа земја, а не во Саудиска Арабија, како што претходно е договорено. Шпанците сакаат да го вратат Суперкупот во својата земја, бидејќи во Саудиска Арабија, поради коронавирусот, на навивачите им е забранет пристап на стадионите.

Во моментов е сигурно само дека Суперкупот ќе се одржи во предвидениот термин, од 13. до 17.јануари наредната година. Суперкупот се игра турнирски, учествуваат четири екипи: шампионот Реал, второпласираниот тим од минатото првенство Барселона и финалистите во Купот на Кралот, Реал Сосиедад и Атлетик Билбао.

Фудбалскиот сојуз на Шпанија, минатата година потпиша тригодишен договор со Саудиска Арабија вреден 120 милиони евра. Првото издание на Суперкупот во Саудиска Арабија им припадна на фудбалерите на Реал Мадрид кои во финалето, по изведувањето на пенали го победија Атлетико Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија55 минути

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион60 минути

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија2 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија2 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија5 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион5 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија6 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет6 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет6 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет6 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет7 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет7 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија8 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија15 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет18 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион19 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија20 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет20 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет21 час

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Досие