Контакт

Спорт

Шкендија и Работнички израмнети во дербито, Вардар пропушти победа против Ренова

Објавено пред

Шкендија успеа да се врати на првото место на табелата во македонската Прва лига, откако одигра 1:1 со Работнички во дербито на 10-тото коло, и сега само гол-разликата ги држи пред Шкупи.

Вардар, пак, мораше да се задоволи само со 3:3 реми со Ренова по тешкиот 1:5 пораз од Шкендија во претходното коло, откако примија гол во 90-тата минута. Македонија ЃП го заддржи третото место со 3:1 победа над Академија Пандев.

Во Тетово, Шкендија успеа да дојде до рано водство со голот на Бесарт Ибраими уште во 16-тата минута, но „романтичарите“ успеаја да израмнат во 51. минута со голот на младиот Лука Станковски.

Вардар по само 13 минути игра имаше 2:0 предност против Ренова со головите на Мирчевски и Попзлатанов, но Ренова во 28. минута намали на 2:1. Петковски стрелаше за 3:1, но Ренова повторно се врати на само гол разлика во финишот на првото полувреме преку Велија, пред Јашароски во 90-тата минута да обезбеди поен за тетовци.

ПРВА ЛИГА, 10.КОЛО

Беласица – Борец 2:2

Македонија Ѓорче Петров – Академија Пандев 3:1

Пелистер – Струга Трим Љум 1:1

Шкендија – Работнички 1:1

Вардар – Ренова 3:3

Табела: 1.Шкендија 22, 2.Шкупи 22, 3.Македонија ЃП 19, 4.Струга 17, 5.Борец 16, 6.Силекс 14, 7.Работнички 12, 8.Пелистер 12, 9.Вардар 12, 10.Ренова 6, 11.Академија Пандев 7, 12.Беласица 2.

Фото: ФК Шкендија

Спорт

Жиру ја победи Севилја и влезе во историјата во ЛШ

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Оливие Жиру, го обележа петтото коло во Лигата на шампионите. Францускиот репрезентативец со четирите гола против Севилја влезе во историјата на ова натпреварување.

Челси синоќа во Севилја го победи домашниот тим со 4:0. Головите за „сините“ ги постигна Жиру.

Тој е првиот играч на Челси, по Дидие Дрогба, кој успеал на еден натпревар во Лигата на шампионите да постигне хет-трик. Во историјата влезе како највозрасниот фудбалер со вакво остварување.

На „Рамон Санчез Писхуан“ во Севилја, Жиру, добил девет „воздушни“ фуели, пет пати шутирал кон голот на притивникот, изнудил три прекршоци, имал една интервенција и една одземена топка.

Жиру влезе во елитното друшто на фудбалери кои постигнале четири гола на натпревар во Лигата на шампионите.

Лионел Меси и Роберт Левандовски два пати успеале да постигнат по четири гола, додека по еднаш тоа им успеало на: Марко ван Бастен, Симоне Инзаги, Дадо Пршо, Руд ван Нистелрој, Андреј Шевченко, Бафетими Гомис, Марио Гомез, Златан Ибрахимовиќ, Луиз Адријано, Кристијано Роналдо, Серж Гнабри и Јосип Иличиќ.

Челси со убедливата победа над Севилја го обезбеди првото место во групата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трејд во НБА: Вестбрук во Вашингтон, Вол во Хјустон

Објавено пред

Вашингтон визардс и Хјустон рокетс го реализираа трејдот во кој франшизите ги разменија Расел Вестбрук и Џон Вол.

Покрај Џон Вол, Хјустон доби и заштитен пик во првата рунда на драфтот во 2023 година. Доколку тој пик не биде реализиран, тогаш Хјустон  ќе добие два пика од Вашингтон.

Вестбрук беше играчот кој побара да биде разменет во друг клуб. Тој една сезона беше играч на Хјустон. Рас минатата сезона просечно по натпревар бележеше 27,9 поени, 7,9 скока и 7 асистенции.

Од друга страна, Џон Вол се враќа на терените по две години, во кои се рехабилитираше од две тешки повреди. Последниот натпревар тој го одиграл на 26 декември 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: ПСЖ се одмазди на „Олд Трафорд“, Оливие Жиру даде четири гола на Севилја!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен стигна до толку посакуваната одмазда против Манчестер јунајтед, победувајќи со 3:1 на „Олд Трафорд“ за да си ги зголемат шансите за пласман во осминафинале во Лигата на шампионите и целосно да ја искомпликуваат борбата за првото место во групата Х, каде што три клуба имаат по 9 поени.

Резултатот значи дека Јунајтед останува прв во групата со 9 поени, но ист број имаат и ПСЖ на второто место и Лајпциг на третото место. Во последното коло Јунајтед гостува кај Лајпциг, додека ПСЖ ги пречекува Башакшехир. Јунајтед има предност во дуелот со Лајпциг што во првиот меч ги совладаа со 5:0, така што реми сигурно ги носи во осминафиналето.

ПСЖ веднаш покажаа дека одат на триумф со притисок на стартот на мечот, и веќе во осмата минута Нејмар ја затресе мрежата на Давид де Хеа со малку среќа. Многу повеќе среќа имаа Јунајтед кога ударот на Маркус Рашфорд во 32. минута заврши во голот на ПСЖ, но Маркињос во 69. минута со уште една мешаница пред голот на Де Хеа донесе супер-важна победа за „светците“. Јунајтед останаа со играч помалку, откако Фред (кој претходно требаше да биде казнет), доби втор жолт картон во 70-тата минута, пред Нејмар во 91. минута да ја потврди победата.

Во групите каде што работите се јасни, немаше големи изненадувања – Јувентус со 3:0 го совлада тимот на Динамо Киев со головите на Федерико Киеза, Кристијано Роналдо и Алваро Мората, Барселона со 3:0 победи кај Ференцварош (Гризман, Брејтвајт, Дембеле), а Челси неочекувано лесно со идентични 3:0 славеше кај Севилја бидејќи Оливие Жиру „збесна“ и постигна четири гола.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 5.КОЛО

ГРУПА Ф

Борусија Дортмунд – Лацио 1:1

Клуб Бриж – Зенит Санкт Петерсбург 3:0

Табела: 1.Борусија Д. 10, 2.Лацио 9, 3.Бриж 7, 4.Зенит 1

ГРУПА Г

Јувентус – Динамо Киев 3:0

Ференцварош – Барселона 0:3

Табела: 1.Барселона 15, 2.Јувентус 13, 3.Динамо К. 1, 4.Ференцварош 1

ГРУПА Х

Башакшехир – РБ Лајпциг 3:4

Манчестер јунајтед – ПСЖ 1:3

Табела: 1.Манчестер ј. 9, 3.ПСЖ 9, 2.Лајпциг 9, 4.Башакшехир 3

ГРУПА Е

Краснодар – Рен 1:0

Севилја – Челси 0:4

Табела: 1.Челси 13, 2.Севилја 10, 3.Краснодар 4, 4.Рен 1

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – ПСЖ

СЕВИЛЈА – ЧЕЛСИ

ФЕРЕНЦВАРОШ – БАРСЕЛОНА

ЈУВЕНТУС – ДИНАМО КИЕВ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет18 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион1 час

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет15 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија16 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија20 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија23 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија23 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет23 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Досие