Контакт

Спорт

Се чека потврда, Роси ќе вози Петронас Јамаха

Објавено пред

Валентино Роси од наредната година ќе вози за Петронас Јамаха, тврди италијанскиот „GPOne“.

„Докторот“ на крајот од сезоната ќе остане без договор со фабричкиот тим на Јамаха откаде му ветиле целосна поддршка доколку сака да ја продолжи кариерата. Веднаш се појави опцијата тој да се пресели во Петронас Јамаха. Во овој тим чуваа едно место за деветкратниот светски првак.

На овој начин ќе дојде до размена на возачи помеѓу фабричкиот и приватниот тим. Фабио Квартараро ќе се пресели од наредната сезона во јамаха, а Роси ќе дојде во Петронас на неговото место.

„GPOne“ објави дека Роси со Петронас Јамаха договорил соработка за наредната сезона со опција таа да биде продолжена и на 2022 година. За да биде официјализиран договорот останале да се договорат уште некои ситини детали.

Во Петронас Роси ќе вози со сонародникот Франко Морбидели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нема крај на кризата на Шалке, незгоден пораз кај Диселдорф (видео)

Објавено пред

Позицијата на Давид Вагнер на клупата на Шалке станува неоддржлива откако неговиот клуб и во 10-тиот меч во низа во Бундеслигата не успеа да победи, губејќи со 2:1 од Фортуна Диселдорф, за трет пораз по рестартот, по 4:0 „катастрофата“ од Борусија Дортмунд и понижувачкиот 0:3 пораз од Аугзбург.

На „Меркур-шпил арената“, Шалке дојде во водство преку Американецот Вестон Меккени со одличен гол со глава во 53. минута. Радоста траеше само десет минути, откако Хенингс израмни по хаотичната реакција на одбраната на Шалке. Целосниот пресврт го комплетираше Караман само пет минути подоцна.

Со поразот, Шалке паднаа на деветтото место со 37 поени, додека Фортуна останува во зоната за испаѓање на 16. место со 27 поени, еден помалку од Мајнц, кои одиграа само 1:1 со Унион Берлин.

Хофенхајм пак, ја оствари првата победа по рестартот на лигата, триумфирајќи со 3:1 над Келн предводени од двата гола на Криштоф Баумгартнер.

БУНДЕСЛИГА, 28.КОЛО

Аугзбург – Падерборн 0:0

Фортуна Диселдорф – Шалке 2:1

Хофенхајм – Келн 3:1

Унион Берлин – Мајнц 1:1

ФОРТУНА – ШАЛКЕ

ХОФЕНХАЈМ – КЕЛН

УНИОН БЕРЛИН – МАЈНЦ

АУГЗБУРГ – ПАДЕРБОРН

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА официјално ја прекина сезоната, Македонија со два тима во АБА2

Објавено пред

Собранието на АБА лигата ја потврди одлуката за прекинување на сезоната во регионалното кошаркарско натпреварување и тоа во АБА лигата, АБА втората лига и У-19 шампионатот поради корона вирусот.

Сезоната завршува без шампиони во сите натпреварувања, и сега фокусот се префрла на сезоната 2020/21, во која Македонија ќе добие два претставници, но во втората лига.

Главата АБА лига ќе се прошири на 14 клуба, откако на досегашните 12 (Будуќност, Цедевита Олимпија, Цибона, Црвена звезда, ФМП, Игокеа, Копер, Крка, Мега, Морнар, Партизан и Задар) ќе им се приклучат два тима со вајлд-карта, Борац и Сплит.

Втората лига на АБА ќе биде составена од 12 клуба според резултатите на националните шампионати – сите шест земји-учеснички ќе добијат по два натпреварувачи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Формула 1 воведува ограничување на буџетот на 145 милиони долари

Објавено пред

Светскиот моторспорт совет (ВМСЦ) на ФИА преку електронско гласање ги усвои промените на спортските, техничките и финансиските правила во Формула 1 шампионатот, и можеби најзначајно го ограничи буџетот на Формула 1 тимовите.

Формула 1 од следната сезона првпат во историјата ќе воведе ограничување на буџетот на тимовите на 145 милиони долари, а ќе развие ие „хендикеп-систем“ за развојот на болидите на поуспешните тимови. Буџетот ќе биде ограничен на 145 милиони долари во 2021, 140 милиони долари во 2022 и 135 милиони долари за 2023-25 со максимум од 21 трки по сезона.

Во 2021 година исто така ќе има и „аеродинамички хендикеп“, односно тимовите ќе можат да ја развиваат својата аеродинамика на болидот во однос на тоа каде ќе завршат во сезоната. Со „токен“ системот за 2021 тимовите ќе можат да прават само минимални подобрувања на болидот од 2020 за следната сезона.

Тие кои бараа намалување на трошоците се пресреќни.

„Формула 1 денеска победи! Ова е клучен момент во историјата на нашиот спорт. Формула 1 подолго време не е финансиски оддржлива и без акција ќе се загрозеше самото постоење на спортот“, вели шефот на Мекларен, Зек Браун.

Формула 1 претходно се согласи за ограничен буџет од 175 милиони долари за следната сезона, но поради кризата со корона вирусот тимовите кои имаат седиште во Велика Британија се најдоа во тешка финансиска ситуација, приморувајќи подрастично намалување на трошоците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Кафеаните ќе работат до 22 часот, на маса ќе можат да седат четворица само ако се од исто семејство

Со одлука на Владата од утре може да отпочнат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови...

Македонија7 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа7 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа10 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион10 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија11 час

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија12 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија12 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија13 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија13 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија15 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет15 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет15 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија16 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија17 часа

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија17 часа

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава19 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија1 ден

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија1 ден

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија1 ден

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Досие