Контакт

Спорт

„Се надевам дека во реваншот ќе имаме подобри судии“

Објавено пред

Рома доживеа уште еден пораз од Бодо/Глимт во Конференциската лига. Норвежаните, синоќа, победија со 2:1 во првиот четврт-финален натпревар. Сезонава Бодо/Глимт два пати ја победија Рома, еден натпревар заврши нерешено.

dobivaj vesti na viber

И покрај поразот и фактот дека Рома сè уште нема победа над Бодо/Глимт, тренерот на „волчицата“, Жозе Мурињо смета дека неговиот тим е фаворит за пласман во полу-финалето.

„Јасно е дека Бодо/Глимт е тежок противник, но верувам дека во реваншот ќе имаме подобри судии. Во две акции ни судеа офсајди, кои не постоеја. Еднаш судијата покажа офсајд и покрај тоа што топката беше фрлена од аут. Јасно е на кое ниво беше судењето“, рекол Мурињо. Проблем за Португалецот е повредата на Манчини.

„Ме загрижува неговата повреда. Се повреди поради пластичниот терен, тука ние немаме контрола. УЕФА дозволи да се игра на вакви терени, тука ништо не можеме да направиме“, заклучил Португалецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Матиќ до навивачите на Јунајтед: Продолжете да навивате и да верувате во тимот

Објавено пред

Немања Матиќ, пред заминувањето од „Олд Трафорд“ им прати порака на навивачите на Манчестер јунајтед, велејќи им да продолжат да го поддржуваат тимот уверувајќи дека фудбалерите го даваат својот максимум.

dobivaj vesti na viber

Српскиот фудбалер од средниот ред ќе замине како слободен агент, но се надева дека клубот ќе види подобри денови во иднина, откако оваа сезона ја завршиј без трофеј и без место во ЛШ со најмалку освоени поени во Премиерлигата.

„Знам дека имавме неколку тешки сезони, но сакам навивачите да знаат дека на тренинзите и на натпреварите го даваме нашиот максимум и Јунајтед ќе се врати. Ќе биде потребно време, но Јунајтед сигурно ќе се врати. Продолжете да го поддржувате тимот и останете заедно. Фановите препознаа дека го давам максимумот на теренот, но и надвор од фудбалот сакам да бидм пример. Да се биде фудбалер на Манчестер јунајтед значи многу“, вели 33-годишниот Матиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас меѓу гостите на прошталната забава на Лоренцо Инсиње

Објавено пред

Лоренцо Инсиње вчера вечерта организирал проштална забава во Неапол, на која беа неговите соиграчи, вклучувајќи го и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, како и неколку легенди на клубот, како Фабио Канаваро.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Инсиње ќе го напушти Наполи на крајот на сезоната, откако веќе потпиша договор со МЛС клубот, Торонто ФЦ. Во неделата тој го играше својот последен меч пред домашна публика, по што имаше голема забава со браќата Канаваро, и дел од неговите соиграчи, вклучувајќи ги Елмас, Дрис Мертенс и Калиду Кулибали.

Прикажи повеќе...

Спорт

Амнести Интернешнл бара 440 милиони долари од ФИФА за работниците во Катар

Објавено пред

Организацијата за човекови права, Амнести Интернешнл (АИ), побара од ФИФА да одвои 440 милиони долари компензација за мигрантите кои ги градеа стадионите за Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

АИ е во кампања против ФИФА по одлуката да се додели организацијата на најелитното светско натпреварување на Катар, поради човековите права во оваа земја, а посебно правата на илјадниците работници-мигранти кои работеа на инфраструктурата. Според нивните проценки, во последните 12 години, „стотина илјадници мигранти“ биле експлоатирани и држени во заложништво.

„Со доделувањето на првенството на Катар без да се обезбедат гаранции за работничките права, ФИФА придонесе за злоупотреба на човековите права. Ова значи дека ФИФА сега мора да обезбеди компензација за сите нарушувања на работничките и човековите права на луѓето кои ги градеа стадионите, улиците и хотелите за турнирот. ФИФА треба да резервира минимум 440 милиони долари од наградниот фонд за турнирот за работниците. Ова е мала сума бидејќи ФИФА ќе заработи 6 милијарди долари од турнирот, а им и финансиски резерви од над 1.6 милијарди долари“, велат од АИ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија3 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа4 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија6 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион6 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија8 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија8 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија9 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет9 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет10 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија11 час

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет20 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион21 час

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет23 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија23 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија1 ден

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...