Контакт

Спорт

Се помалку пари за лекување на Шумахер – продаваат имот кај Женевско езеро

Објавено пред

Легендарниот Формула 1 возач Михаел Шумахер подалеку од очите на јавноста се опоравува од страшната несреќа што го снајде при скијање во 2013 година, а како тече рехабилитацијата знаат само докторите и неговото семејство.

Германските медиуми денеска излегоа со информација дека поради високата цена на лекувањето на Михаел, неговата сопруга Корина одлучила да го продаде луксузниот имот на кој планирале со Ф1 шампионот да живеат по неговото пензионирање.

Во близина на познатото Женевско езеро (Швајцарија) се наоѓа нивниот „дворец од бајките“ кој го купиле додека Михаел ја чекал петтата своја титула.

Информациите се дека по несреќата на Шумахер неговата сопруга речиси и да не доаѓа на ранчот кој се простира на над 20.000 квадрати, а него повремено го користат само членовите на обезбедувањето на семејството Шумахер.

Имотот се продава за 5,87 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лука Тони: И јас бев себичен, но не се однесував како Роналдо

Објавено пред

Светскиот првак со Италија во 2006 година, Лука Тони, е еден од оние кои најчесто го критикуваат Кристијано Роналдо.

Тони, не го намалува влијанието кое го има Роналдо врз тимот, но смета дека на теренот треба да се однесува со повеќе почит кон соиграчите.

„Постигнува многу голови, водечки е стрелец и тоа многу му значи на тимот, но не сум импресиониран од неговиот став на теренот, од тоа како се однесува кон соиграчите. И јас бев себичен додека играв, но и кога не постигнував голови, останував на теренот да ги прославам победите. Знаев да го потиснам разочарувањето“.

Лука Тони најголемите резултати ги постигна како играч на Баерн Минхен.

Кристијано Роналдо е водечки стрелец во Серија А со 25 гола. Вкупно за Јувентус постигнал 97 гола на 126 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пукна тиквата помеѓу Перез и Рамос, капитенот го напушта Реал

Објавено пред

Серхио Рамос, по завршувањето на сезоната, по 16 години, ќе го напушти Реал Мадрид, тврди „Ел Чирингито“.

Новинарот на овој медиуми, Џосеп Педрерол, вели дека Рамос ја одбил и последната понуда на Реал. Договорот на капитенот истекува по завршувањето на сезоната.

Откако ја одбил понудата, првиот човек на Реал, Флорентино Перез, му соопштил на Рамос дека клубот нема да смета на него наредната сезона, а фудбалерот му возвратил дека ќе го напушти клубот.

Педрерол тврди дека вака се одвивал разговорот.

„Ќе мораме да ја планираме сезоната без тебе“, рекол Перез, а Рамос му одговорил.

„Во ред, нека биде така“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина поранешниот репрезенативен голман Гоце Груевски

Објавено пред

Гоце Груевски, поранешен голман на македонската репрезентација, почина во Австралина на 46-годишна возраст. Веста за смртта на Груевски на социјалните мрежи ја објави неговиот клуб Престон Лајонс. Не се познати причините за смртта на поранешниот голман.

Груевски во кариерата настапувал за Победа, Слога југомагнат, Работнички, Беласица и Вардар. Кариерата ја завршил во 2009 година во Престон лајонс.

За Македонија бранел на осум натпревари во 2000 и 2001 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион3 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион4 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа4 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет5 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија6 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија17 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион18 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија20 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија22 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија23 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија23 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија24 часа

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Досие