Контакт

Спорт

Синот на Ленс Армстронг обвинет за силување малолетничка

Објавено пред

Лук Армстронг, синот на велосипедистот Ленс Армстронг, кому му беа одземени рекордните седум титули од Тур де Франс поради допинг, е уапсен во Тексас поради силување малолетничка, објавуваат американските медиуми.

Според информациите на ТВ-станицата КСКАН, тогаш 18-годишниот Лук Армстронг силувал 16-годишна девојка на забава во Остин во март 2018 година, а девојката го пријавила тоа дури во ноември 2020 година. Жртвата на полицијата ѝ изјавила дека биле во алкохолизирана состојба и дека тој со нејзиниот камион ја однел во куќата на татко му, каде што ја силувал.

Адвокатот на Армстронг ги демантира обвинувањата тврдејќи дека Лук Армстронг и девојката биле во врска неколку месеци пред инцидентот и додава дека семејството собира докази.

Ленс Армстронг беше сметан за најдобриот велосипедист во историјата откако го надмина ракот на тестисите за седум пати да триумфира на Тур де Франс, но потоа и самиот призна дека зел недозволени средства по што титулите му беа одземени.

Спорт

МЗТ со победа ја завршија сезоната во АБА 2

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ со победа ја завршија сезоната во АБА 2 лигата. МЗТ, во вториот четврт-финален натпревар, забележа победа над Младост од Земун со 92:86. Победата не беше доволна за да се анулира предноста од 75:95, која ја стекна Младост по првиот меч.

Надежите на МЗТ, дека ќе можат да направат сензација и да ја надополнат негативата од 20 поени, пропаднаа по првите 10 минути во реваншот, по кои Младост стекна предност од 11 поени (20:31).

МЗТ се вратија во мечот во вториот период со 26:14 и на полувреме имаа водство 47:43.

Во второто полувреме, МЗТ најчесто ја имаше предноста, но таа се движеше од два до пет поени. Младост успешно го контролираа натпреварот, не дозволувајќи им на своите противници да направат некоја посеризна серија.

Гравет и Карачиќ, односно Олуџоби со 17 поени беа најефикасни кај МЗТ. Олуџоби имаше девет, а Карачиќ осум скока.

Кај Младост Гумболт постигна 14 поени, а дури петмина играчи забележаа по 10 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле повторно се повредил

Објавено пред

Напаѓачот на Барселона, Усман Дембеле, ќе го пропушти вечерашниот дуле со хетафе во Ла Лига. Францускиот репрезентативец пријавил повреда, поради што тренерот Роналд Куман решил да не ризикува, бидејќи Барселона за три дена ќе гостува кај Виљареал.

Поради разни повреди, од доаѓањето во Барселона, во 2017 година, Дембеле досега пропуштил 85 натпревари. Последната повреда ја имаше кон крајот на 2020 година, кога отсуствуваше од пет натпревари.

Барселона ќе го пречека Хетафе, вечерва од 22 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин: Морав да се напијам дупло виски за да заспијам

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, во интервју за „24ур“, открил низ што се поминал од моментот кога 12 клубови објавија дека формирале европска Суперлига, до вторникот, кога од лигата се повлекоа англиските клубови.

„Луѓето велат дека УЕФА е корумпирана и дека само парите не интересираат. Да, тоа беше така во време на поранешните претседатели. Јас се кандидирав за да се случат промените. Вудворд (Манчестер јунајтед), во четвртокот ми се јави и ми кажа дека новиот проект на Лигата на шампионите е добар и дека ќе гласа за него. Ањели (Јувентус), во петокот, претседаваше со ЕЦА и сите 247 клубови гласаа за новиот формат, вклучувајќи ги и алчните 12“, рекол Чеферин.

Ден пред формирањето на Суперлигата, тој добил порака.

„Интересни работи се случуваа во саботата. Некој, чие име нема да го откријам, ми се јави и ми кажа дека клубовите во недела ќе објават дека формирале Суперлига. Истиот ден, пет клуба ми се јавија, за да се извинат за она што го направиле. Ањели ми кажа дека тоа се лаги и измислици. Побарав да напишеме соопштение за медиумите. Ми кажа да го напишам и дека тој ќе го провери и ќе ми го врати назад. Тогаш се слушнавме последен пат, Ањели го исклучи телефонот“.

Најтежко му било кога клубовите, во неделата, објавија дека ја формирале европската Суперлига.

„Во неделата морав да земам дупла доза виски за да можам да заспијам. Во вторникот добив 3.800 пораки, на кои не стигнав да одговорам. На клубовите кои беа загрижени од формирањето на Суперлигата им кажав: „За 24 часа се ќе средам“. Јас свртев неколку телефони, но сепак најважното го завршија навивачите. Тие го кренаа бунтот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија2 часа

Нов состанок на македонските и бугарските историчари, на дневен ред царот Самоил

Заедничката македонско-бугарска историска комисија одржува онлајн сесија денес и утре, јавуваат бугарските медиуми. Ова е втор состанок оваа година и...

Македонија3 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ3 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија4 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа4 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ5 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет5 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет6 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија22 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија22 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија24 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија24 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Досие