Контакт

Спорт

Себалјос сака да избега од Арсенал

Објавено пред

Дани Себаљос не е задоволен од статусот што го има во Арсенал и побарал од својот матичен клуб Реал да му најде нов клуб. Себаљос сака да избори место во шпанската репрезентација која ќе се натпреварува на Европското првенство.

Себаљос во Арсенал настапува како позајмен играч од Реал, меѓутоа досега има настапано само на 17 натпревари. Во еден период имаше проблеми со повредата, но сега иако е здрав не е во комбинација кај новиот тренер Микел Артета.

Последен пат Себаљос за Арсенал настапил во Лига Европа, во ноември минатата година против Виторија Гимараеш.

Реал во актуелниот преоден рок на тројца свои играчи им најде нови клубови. Хесус Валјехо од Вулверхемптон замина во Гранада, додека Андреј Лунин и Хорхе де Фрутос ќе играат до крајот на сезоната во Овиедо, односно рајо Валјекано.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Доминација на Леброн, Милвоки се газди на Истокот, Тејтум е во страшна форма (Видео)

Објавено пред

Милвоки Бакс го добија дуелот на двете најдобри екипи во Источната конференција, Леброн Џејмс ги предводеше ЛА Лејкерс до победата на Њу Орлеанс Пеликанс, Зек Лавин постигна 41 поен за Чикаго во поразот од Оклахома, додека Џејсон Тејтум одигра уште еден брилијантен меч и беше назаслужниот за победата на Бостон Селтикс над Портланд Трејлблејзерс.

Најдобриот тим во лигата, Милвоки Бакс, гостуваа кај актуелните шампини Торонто Репторс. Демонстрираа тимска игра и забележаа победа 108:97.

Крис Мидлтон постигна 22 поени, Јанис Адетокумбо забележа 18 поени и 17 скока, а Ерик Бледсо имаше 15 поени и седум асистенции.

ЛА Лејекрс иако водеа во текот на целиот меч мораа да се помачат против младите играчи на Њу Орлеанс за да забележат победа. „Езерџиите“ славеа со 118:109. Лебдон Џејмс постигна најмногу поени на еден меч од почетокот на сезоната и го предводеше својот тим, кога веќе не ја доби вистинската помош од Ентони Дејвис кој погоди само шест пати од 21 обид од поле.

Џејмс забележа 40 поени, осум скока и шест асистенции, Дејвис забележа 21 поен и 14 скока.

Пеликанс ги предводеше поранешниот играч на Лејкерс Брендон Инграм со 34 поени, додека првиот пик од драфтот Зајон Вилијамсон уфрли 29 поени.

Бостон Селтикс славеа во Портланд со 118:106. Уште еден брилијантен натпревар одигра Џејсон Тејтум. Откако пред три дена против Лејкерс постигна 41 поен, крилниот играч на Бостон на Портланд им уфрли 36 поени. Кај Портланд се истакна Си Џеј Мекалум со 28 поени и 10 асистенции.

Чикаго загубија од Оклахома 122:124. Биковите во еден дел од натпреварот имаа негатива од 20 поени меѓутоа преку Зек Лавин и Коби Вајт се вратија во мечот дури и имаа шут за победа меѓутоа Лавин не успеа да постигне тројка.

Данило Галинари со 24 поени, односно Шеј Гилџус-Александер со 21 поен и 11 скокови ја предводеа Оклахома. Кај Булс се истакнаа Лавин со 41 поен и дебитантот Вајт со 35 поени.

Вајт на последните три натпревари постигнува најмалку 30 поени.

Резултати:

Индијана-Шарлот 119:80
Денвер-Детроит 115:98
Голден стејт-Сакраменто 94:112

Прикажи повеќе...

Спорт

Бускетс и Ракитиќ „удрија“ по клупските челници

Објавено пред

Барселона синоќа извлече поволен резултат на „Сан Паоло“ против Наполи (1:1), во првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите.

Антоан Гризман во 57 минута ја заврши школската акција на соиграчите Меси и Семедо. Резултатот за Барса е поволен но реваншот нема да биде лесен за Каталонците. Тренерот Кике Сетиен на располагање ќе има само тројца играчи во редот за врска (Ракитиќ, Артур и Де Јонг) бидејќи Серхио Бускет поради жолти картони е суспендиран, а Артуро Видал против Наполи доби црвен картон.

Против Наполи сигурно ќе ги нема Усман Дембеле, Луис Суарез и Серхи Роберто, а неизвесен е и настапот на Жорди Алба. За повредата на Џерар Пике клубот дополнително ќе се огласи.

Проблемите со недоволната широчина на ростерот по мечот со Наполи ја критикувале Бускетс и Ракитиќ.

„За жал, немам широк избор на играчи. Но така е планирано“, рекол Бускет чии зборови се упатени кон челниците на клубот.

„Така е одговорните го знаат ова. Ситуацијата е таква каква што е. Ние останатите ќе треба да се обединиме бидејќи реваншот е важен за нас“, ја поддржал изјавата на Бускетс, Иван Ракитиќ.

Барса и Наполи реваншот ќе го одиграат на 18 март.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се враќа Стеф Кари

Објавено пред

НБА-ѕвездата Стеф Кари во ноќта помеѓу недела и понеделник ќе се врати во составот на Голден стејт вориорс.

Голден стејт сезонава има забележано само 12 победи и се наоѓа на последното место во НБА. За ваквиот резултат „најзаслужни“ се повредите на двајцата главни играчи, Клеј Томпсон и Стеф Кари.

Кари ја повреди дланката на левата рака на 30 октомври. По две операции и пауза од четири месеци тој доби дозвола од лекарите да се врати на кошаркарските терени.

Стеф во тимот на Голден стејт ќе се врати на натпреварот со Вашингтон визардс, кој ќе се одигра во Сан Франциско.

Еден од најдобрите шутери во историјата на НБА-лигата во кариерата има освоено три шампионски прстени со Вориорс.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет2 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија2 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион2 часа

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион3 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа4 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава4 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија5 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија6 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија6 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт16 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија18 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија19 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија22 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија23 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија1 ден

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Досие