Контакт

Спорт

Селта во Виго ја почувствува силата на „Кралот“ (видео)

Објавено пред

Мадридски Реал во голем стил ја започна новата сезона во Примера. Предмалку во Виго кај Селта, Кралскиот клуб славеше убедлива победа со 1-3. Реал по првото коло има 3 бода предност пред најголемиот конкурент, Барселона која синоќа загуби кај Атлетик Билбао со 1-0.

Францускиот ас, Карим Бензема кој и во подготовките беше расположен за голови ја отвори серијата во 12 минута за 0-1. Асистент на погодокот беше Герет Бејл, кој на изненадување на многумина се најде во првиот состав на Зидан.
Во вториот дел, во 56 минута Реал остана со играч помалку на теренот. Изненадувачки директен црвен картон заработи хрватскиот репрезентативец, Лука Модриќ.

Тоа не ги поколеба гостите да тргнат повторно во офанзива. Во 61 минута, на асистенција на Марсело водство од 2-0 за Кралевите носи Германецот Тони Крос.

epa07778112 Real Madrid’s German Toni Kroos (C, backwards) celebrates with his teammates Marcelo (L), Raphael Varane (2-L), Sergio Ramos (3-R), Vinicius Jr. (R) and Karim Benzema (2-R) after scoring against Celta Vigo during their LaLiga game at Balaidos Stadium, in Vigo, northwestern Spain, 17 August 2019. EPA-EFE/Lavandeira Jr

Лукас во 80 минута носи висока предност од 0-3 за фаворитот, на асистенција на Бензема.
Домаќините успеаја да се изборат за почесен погодок, стрелец беше Лосада во 91 минута, смо 3 минути откако влезе во игра.

Инаку, кај Реал во Примера дебитираше српскиот интернационалец, Лука Јовиќ. Тој влезе во игра во 81 минута, на местото на Бензема.

Спорт

Ако корона вирусот ја прекине сезоната, Ливерпул ќе остане без титула?

Објавено пред

 И покрај тоа што имаат 22 поени предност на врвот на табелата, Ливерпул може да не ја добие титулата од Премиер лигата оваа сезона доколку британската влада реши да ги прекине сите спортски натпреварувања поради корона вирусот, јавува „Дејли телеграф“.

Според извештајот, во Премиер лигата нема сценарио по кое ќе се утврди пласманот во сезоната доколку не се одиграат сите 38 кола, што значи дека и тимовите кои се на последните три места не би испаднале во Чемпионшип.

Во Швајцарија на пример, владата реши да ги откаже сите настани каде што има над 1.000 луѓе, со откажување на колото во фудбалскиот шампионат, а доколку се реши исто и во британската влада, Ливерпул би останал „покус“, и покрај тоа што до крајот на сезоната има само уште 11 кола, а Ливерпул има речиси совршена сезона со 26 победи и 1 реми досега.

На тимот на Јирген Клоп му се потребни уште четири победи за да ја обезбедат титулата предвреме и било каков потег да им се одземе заслужената титула ќе предизвика голем скандал во Англија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска ко-домаќин на СП во 2025 година

Објавено пред

Извршниот одбор на Светската ракометна федерација (ИХФ) на состанокот во Каиро ја прифати заедничката кандидатура на Хрватска, Данска и Норвешка за организација на 29 Светското првенство во 2025 година.

На првенството во 2025 година ќе учествуваат 32 репрезентации. Во Хрватска ќе се играат четири групи во првата фаза, потоа две од четирите групи во вториот круг, едно полу-финале и натпреварите за пласман во „Президент купот“.

Две-четвртфинални групи и едно полу-финале ќе се играат во Данска, а сите други останати мечеви во Норвешка. Осло ќе биде домаќин на завршниот викенд.

Ракомет во Хрватска ќе се игра во вараждин, Пореч, Дубровник, Загреб и Сплит, Данска ги понуди Хернинг и Копенхаген, а Норвешка Трондхајм, Ставангер, Драмен и Осло.

За потсетување до Светското првенство во 2025 година ќе се одиграат првенствата во Египет (2021) и Полска и Шведска (2023).

Прикажи повеќе...

Спорт

РФМ во 2024 ќе организира Светско првенство за младинки

Објавено пред

Македонија ја доби организацијата на женското младинско Светско првенство (до 20 години) во 2024 година. Апликацијата на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) била одобрена во петокот на состанокот на Извршниот комитет на Светската ракометна федерација (ИХФ) што се одржа во Каиро, Египет.

РФМ информира дека Светското првенство за младинки во 2024 ќе се одржува во три градови, односно во Скопје, Охрид и Струмица. Учество на првенството ќе земат 32 земји.

Ова ќе биде шестти пат нашата земја да биде организатор на светски мундијалски собир во млади категории (машка и женска конкуренција).

Во изминатите години, РФМ беше организатор на Светски првенства во млади категории во 2019, 2014, 2008, 2007 и 2003 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Се откажува карневалот „Прочка“ во Прилеп

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на прес-конференција ја информираше јавноста дека почитувајќи ги препораките од Министерството за здравство и...

Македонија17 минути

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека...

Македонија46 минути

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, коалицијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија1 час

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија2 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија4 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет5 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион7 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ7 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија8 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет8 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет8 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет9 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа19 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа19 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион21 час

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа22 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Досие