Контакт

Спорт

Србија ја здроби Италија на Акрополис куп со+32, Јокиќ постигна 20 поени

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација на Србија го оствари вториот триумф на Акрополис купот во Атина. Во вториот меч на турнирот совладана е селекцијата на Италија со високи 96-64. Во првиот меч Србија вчера славеше со 87-72 над селекцијата на Турција.

Во првата четвртина во ОАКА арената имаше голема борба, но веќе во вториот дел српската репрезентација наговести дека триумфот нема да и избега.

Резултатот на полувремето на мечот беше 46-33 за Србија.

Во продолжението од мечот, Србите со сигурна игра на сите позиции го поразија противникот со високи +32.

Најефикасен кај Србија беше Никола Јокиќ со 20 поени, а Богдан Богдановиќ постигна 15. Двоцифрени кај „орлите“ беа и Немања Бјелица, Марко Гудуриќ и Бобан Марјановиќ со по 13 поени, а Василије Мициќ постигна 11.

Кај Италијаните, Марко Белинели постигна 16 поени.

Спорт

Крај на сагата – Икарди од Интер во ПСЖ

Објавено пред

Интер и ПСЖ го официјализираа трансферот на Мауро Икарди. Интер соопшти дека „светците“ за 26 годишниот Аргентинец платиле 58 милиони евра. Икарди потпишал четири годишен договор.

ПСЖ решија да го задржат Аргентинецот бидејќи Единсон Кавани како слободен играч ќе го напушти Париз.

Икарди од почетокот на сезоната беше позајмен во ПСЖ. За овој клуб одигра 31 натпревар на кои постигна 20 голови.

„Фудбалскиот клуб Интер сака да соопшти дека Мауро Икарди се пресели во ПСЖ. Клубот му се заблагодарува на фудбалерот за шестте одлични години кои ги помина во Интер. Му посакуваме сѐ најдобро во иднина“, се наведува во соопштението на Интер.

Икарди стана играч на Интер во 2013 година кога на Сампдорија клубот и плати 13 милиони евра.

Аргентинецот за Интер одиграл 219 натпревари на кои постигнал 124 гола.

Инаку, пред да биде официјализира трансферот медиумите објавија дека Интер вметнале клаузула во договорот според која ПСЖ ќе треба да им платата дополнителни 15 милиони евра доколку во наредните месеци го продадат на клуб од Серија А.

„Италијанска клаузула“ во договорот на Икарди

Прикажи повеќе...

Спорт

„Сане не е играч за Баерн“

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Баерн Минхен Вили Сањол смета дека Лирој Сане не им е потребен на Баварците.

Баерн цела година се обидуваат да го донесат Сане во Минхен, наводно двете страни ги договориле условите според кои фудбалерот би потпишал пет годишен договор, но засега нема договор помеѓу клубовите.

„Сане има проблематичен карактер. Нема константа во формата. Мислам дека не му е потребен на Баерн. Имаше многу проблеми во Манчестер сити и во репрезентацијата. Згора на тоа зборуваме за трансфер од 80 милиони евра. Милсм дека на Баерн ќе им биде подобро да додадат уште 20 милиони и да го купат Каи Хаверц“, рекол Сањол.

Вили Сањол девет сезони играше во Баерн, со Баварците освои пет трофеи во Бундеслигата и еден во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Италијанска клаузула“ во договорот на Икарди

Објавено пред

Интер конечно се ослободија од Мауро Икарди. Аргентинецот ќе остане во ПСЖ откако челниците на францускиот шампион решија да го откупат неговиот договор за 57 милиони евра.

Интересно е што во овој трансфер Интер вметнале специјална клаузула. ПСЖ ќе мора да им платат дополнителни 15 милиони евра доколку решат во наредните 12 месеци да го продадат Аргентинецот во некој од италијанските клубови.

Оваа клаузула е ставена во договорот бидејќи за 26 годишниот напаѓач се заинтересирани Јувентус и Наполи.

Икарди оваа сезона на 31 натпревар во дресот на ПСЖ постигнал 20 голови.

ПСЖ го купиле Икарди за 57 милиони евра

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија2 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија2 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет4 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија5 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет5 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија6 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија6 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија22 часа

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија23 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија23 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија1 ден

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија1 ден

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет1 ден

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија1 ден

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија1 ден

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 ден

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Досие