Контакт

Спорт

Семејството на Сала го тужи Нант и Кардиф за неговата смрт

Објавено пред

Семејството на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала поднесе тужба против Кардиф сити и неговиот поранешен клуб Нант за неговата смрт во авионска несреќа пред две години.

Кардиф потпишаа договор со 28-годишниот Сала од Нант за 15 милиони фунти и напаѓачот беше на пат до Велс на 21 јануари 2019 година, кога неговиот авион се урна во Ле Манш. Неговото тело беше пронајдено еден месец подоцна, додека телото на 59-годишниот пилот Дејвид Иботсон не е пронајдено. Адвокатите велат дека тужбата е започната за да се „заштитат нивните легални права“.

Дејвид Хендерсон, човекот кој го организираше приватниот лет, во октомври ќе оди на суд со обвинение дека ја загрозил безбедноста на авионот.

„Семејството на Емилијано Сала бара од судскиот вештак да го поправи датумот за својот извештај, со датум близок по судењето на Дејвид Хендерсон. За да се заштитат нивните легални права по смртта на Емилијано, семејството покрена посебен случај, кој ќе зависи од исходот на судењето на Хендерсон“, велат од адвокатската куќа на семејството.

Спорт

Лидс им ги „замрси“ сметките на Ливерпул за ЛШ (од каде што може да бидат исфрлени)

Објавено пред

Ливерпул не успеа да изддржи за четврта последователна победа во Премиер лигата, која ќе го искачеше на на четвртото место, кое води во Лигата на шампиони, каде што е можно воошто да не им биде дозволено учество по пристапувањето кон Суперлигата, откако Лидс постигна гол во 87. минута за 1:1 реми на „Еланд роуд“.

Садио Мане го постигна својот прв гол од февруари во 31. минута, со кој Ливерпул водеа до самиот финиш на мечот, кога во 87. минута, Диего Љоренте израмни на 1:1. Мечот беше во сенка на „бомбата“ со соопштението за формирањето на Суперлигата. Јирген Клоп пред мечот мораше да ги правда своите фудбалери и да повтори дека е против оваа идеја, додека фудбалерите на Лидс пред мечот носеа маички на кои пишуваше „Заслужете ја“ со лого на Лигата на шампионите, а навивачите на Ливерпул потврдија дека ќе ги отстранат банерите од стадионот во знак на револт.

Со овој резултат, Ливерпул остануваат шести со 53 поени, поен зад Челси на петтото место и два поени зад Вест хем на четвртата позиција, додека Лесте се трети со 56. Сепак, Лестер и Челси имаат одиграно по 31 меч (им остануваат уште осум), додека Ливерпул и Вест хем имаат 32 одиграни меча (со уште седум до крајот на сезоната).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пипен по смртта на неговиот првороден син: Срцето ми е скршено

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Чикаго Булс, Скоти Пипен, во понеделникот потврди дека неговиот првороден син, Антрон починал во неделата на само 33 години. Причината за смртта засега не се открива.

„Срцето ми е скршено што морам да споделам дека вчера се збогував со мојот првороден син АНтрон. Двајцата делевме страст за кошарка и безброј разговори за спортот. Тој страдаше од хронична астма и затоа не стигна до НБА. Тоа никогаш не го спречуваше, секогаш беше позитивен и работеше напорно и горд сум каков човек израсна. Кажете по некоја молитва за неговата мајка Карен и целото негово семејство и пријатели. Нежно срце и прекрасна душа која замина предвреме. Те сакам сине, биди во мир додека не се сретнеме повторно“, напиша Пипен.

Антрон Пипен играше колеџ-кошарка во Тексас А&M Универзитетот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве, Интер и Милан не се откажуваат од Серија А

Објавено пред

Јувентус, Интер и Милан инсистираат дека сакаат да продолжат да се натпреваруваат во Серија А и покрај одлуката да се приклучат на Суперлигата. УЕФА ги предупреди клубовите и фудбалерите кои се дел од овие 12 клуба, ќе бидат суспендирани од другите натпреварувања, вклучувајќи ги домашните натпревари, Европското првенство и Светското првенство.

Италијанската Лега Серија А имаше вонреден состанок денеска, а таму присуствуваа и претставници на овие три клуба.

„Клубовите основачи ќе продолжат да се натпреваруваат во домашните натпреварувања и до активирањето на Суперлигата, Јувентус е подготвен да се натпреварува и во европските натпреварувања во кои ќе се квалификува“, се вели во соопштението на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион16 минути

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија11 час

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа11 час

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија13 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа15 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија16 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија16 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија17 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија20 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија22 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион22 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија23 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа23 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 дена

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија2 дена

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија2 дена

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Досие