Контакт

Спорт

Северна и Јужна Кореја со заеднички кандидати за Олимпијадата во 2032

Објавено пред

Јужна Кореја и Северна Кореја, двете нации кои уште официјално се во војна, се надеваат на нова ера на полуостровот по најавувањето заедничка кандидатура за Олимписките игри во 2032 година.

Претставниците на двете земји треба да го претстават својот план на состанок во Лозана со Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) бидејќи Јужнокорејскиот олимписки комитет го избра Сеул како кандидат.

Одлуката и Северна Кореја да биде вклучена во Олимпијадата доаѓа кога минатата година оваа земја прати спортисти, навивачи и официјални лица на Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот планински град Пјонгчанг. Двете Кореи исто така неодамна играа со заеднички тим на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферстапен го освои Бразил, нова катастрофа на Ферари (Видео)

Објавено пред

Возачот на Ред Бул Макс Ферстапен победи на трката за Големата награда на Бразил, која вечерва се возеше на патеката Интерлагос. Драматичната трка ја обележа инцидентот што се случи помеѓу возачите на Ферари по кој Себастијан Фетел и Шарл Леклер на четири круга до крајот ја завршија трката.

Ред Бул подготвија одлична стратегија која надополнета со одличното возење на Ферстапен му ја донесе победата на младиот Холананец. Прашањето околу победникот Ферстапен го реши во 60 круг кога го помина Луис Хамилтон.

Претходно драма во трката внесе откажувањето на Валтери Ботас поради што на патеката излезе безбедносното возило.

На четири круга до крајот Фетел и Леклер се бореа за четвртото место, возачот од Монте Карло го мина Германецот, а кога Фетел се обиде да ја врати позицијата имаше допир помеѓу нивните болиди.

Леклер остана без десното предно тркало, а на болидот на Фетел експлодираше левиот заден пневматик. Инцидентот само го надополни катастрофалниот викенд за Ферари.

Во последниот круг се случи уште еден инцидент во кој актери беа Луис Хамилтон и Александер Албон. Возачот од Тајланд неја заврши трката.

Второто место зад Ферстапен го освои Пјер Гасли од Торо Росо, а Луис Хамилтон заврши на третата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите доминантно до титулата во Лондон

Објавено пред

Француските тенисери Пјер-Иго Ербер и Никола Мау ја освоија титулата на Завршниот мастерс во сезоната. Во финалето тие ги совладаа Равен Класен и Мајкл Венус со 6/3, 6/4. Ова е нивна 15 заедничка титула.

Француската двојка без загубен сет ја освои титулата и воедно направија исчекор во однос минатата сезона кога беа поразени во финалето.

За победата на Ербер и Мау им беа потребни 70 минути.

Французите исклучително добро сервираа, што им донесе голема предност во размените. Исто така максимално ги искористија слабостите кај Класен и Венус и со по еден брејк во двата сета дојдоа до победата.

За победата добија 1.500 поени и ќе поделат 533.000 долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Португалија ги скрши Луксембург, реми помеѓу Србија и Луксембург (Видео)

Објавено пред

Актуелните европски шампиони, репрезентативците на Португалија, во последното коло преку Б-групата изборија пласман на ЕУРО 2020. Португалците победија во Луксембург 2:0, а во оваа група Србија и Украина одиграа 2:2

Португалците по тешкиот терен во Луксембург се намачија за да дојдат до посакуваната победа. Отпорот на домаќините го скрши Бруно Фернандеш во 39 минута, а победата ја Потврди Кристијано Роналдо во 86 минута. Роналдо го постигна 99 гол за националниот тим.

Србија два пати водеше во дуелот со Украина, но не успеа да победи. Тадиќ реализираше удар од белата точка во деветтата минута, а до крајот на полувремето израмни Јаремчук. Нова предност на Србите им донесе Митровиќ во 56 минута, а Украинците останаа непоразени благодарение на Беседин кој погоди буквално во последниот напад на мечот.

Украина без пораз заврши на првото место во групата со 20 бода, три повеќе од Португалија, Србија заврши со 14, Луксембург со четири, а Литванија со еден бод.

Србија ќе има шанса преку баражот во Лигата на нации да избори место на ЕУРО 2020.

Прикажи повеќе...

Најново

Екологија1 час

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет1 час

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа3 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет4 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија7 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет8 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет8 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија9 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион11 час

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа11 час

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија12 часа

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа1 ден

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија1 ден

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа1 ден

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ1 ден

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Топ1 ден

Четворица работници повредени во „Макстил“, еден од нив е хоспитализиран

Четворица работници се повредиле на работно место во „Макстил“, од кои едниот со тешки повреди е хоспитализиран. Како што информираат...

Топ1 ден

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ1 ден

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт1 ден

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија1 ден

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Досие