Контакт

Спорт

Севилја го доби градското дерби на рестартот на Ла лига (видео)

Објавено пред

По три месеци, конечно, се врати и шпанската Ла лига, со големото дерби на Севилја, во кое на „Рамон Санчез Писхуан“ Севилја покажа дека оваа сезона тие се подобриот клуб стигнувајќи до 2:0 победа со која се зацврстија на третото место на табелата, сега со осум поени помалку од Барселона, и шест зад Реал Мадрид.

По мирното прво полувреме, тимот на Хулен Лопетеги го реши исходот на дербито во само шест минути.

Во 56. минута од мечот, Лукас Окампос со гол од пенал ги донесе домаќините во водство, за во 62. минута да му асистира на Фернандо за удвојување на водството.

За разлика од Севилја, на Реал Бетис не му оди најдобро оваа сезона и тие се на 12. место со 33 поени, дури 17 помалку од градскиот ривал.

Спорт

Барса одговори со победа кај Вилјареал (видео)

Објавено пред

Барселона стигна до 4:1 победа на гостувањето кај Вилјареал со одлично прво полувреме во кое Антоан Гризман и Луис Суарез постигнаа по еден гол, а Лео Меси двапати асистираше за конечно да профункционира нападот на Каталонците. Со трите освоени поени, Реал сега „бега“ четири поени на четири меча до крајот на сезоната во Ла лига.

Торес си постигна автогол уште во третата минута од мечот, но „подморницата“ која игра во одлична форма, преку Жерард Морено во 14. минута успеа да го врати балансот.

Тогаш на сцена стапи Меси, кој прво во 20. минута му асистираше на добриот пријател Суарез, за во 45. минута, да му додаде и на Гризман, кој постигна убав гол од работ на шестнаесетникот. Меси ја стресе мрежата на домаќините во 69. минута, но голот беше поништен поради офсајд, пред во 86. минута, Ансу Фати да ја комплетира победата за враќање на разнишаната самодоверба кај Каталонците.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инсиње со голчиште, Наполи ја „втурна“ Рома во нова криза (видео)

Објавено пред

Капитенот Лоренцо Инсиње постигна гол во 82. минута за да донесе 2:1 победа на Наполи над Рома, и да ја втурне „волчицата“ во нова криза со три порази во последните три меча.

Наполи, дојде во водство преку Хозе Калјехон во 55. минута, но гостите се вратија во игра само пет минути подоцна со убавиот гол од далечина на Хенрик Мхитарјан. Сепак, притисокот на „партенопеи“ вроди со плод во 82. минута, кога Лоренцо Инсиње постигна магичен гол за три поени на тимот на Џенаро Гатузо. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас доби шанса само во последните пет минути од мечот, кога го замени Фабијан Руиз.

Рома останува на петтото место со 48 освоени поени, но сега веднаш зад нив се Наполи со ист број на поени, а тука се и Милан на 46 поени во тесна борба за местата кое води во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ова ќе го памети цел живот! Адамс со супер-гол го „собори“ Манчестер сити (видео)

Објавено пред

Саутемптон стигна до шокантна 1:0 победа на Манчестер сити, откако Че Адамс го постигна својот прв гол во Премиер лигата од над 30 метри користејќи ја грешката на голманот на „граѓаните“, Едерсон за славна победа.

Саутемптон го пречекаа на својот „Сент Мерис“ мотивираниот тим на Сити, кој во претходното коло ги „растури“ Ливерпул со 4:0, но мечот доби поинаков правец по случката во 16. минута, кога Адамс дојде до топката по грешката на средниот ред на тимот на Пеп Гвардиола, и упати фантастичен удар за да го измами излезениот Едерсон за неочекувано водство.

Иако Сити доминираа во поседот на топката и во нападот, не успеаја да ја пробијат одбраната на „светците“, кои запишаа три поени за да се искачат на 13. место на табелата. Сити останува втор со 66 поени, осум пред Лестер, но загрижувачки ова е дури деветти пораз на „граѓаните“ во 2019/20 – Арсенал, Манчестер јунајтед и Вулверхемптон имаат помалку порази отколку тимот на Пеп.Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Грција повторно им забрани влез на српските туристи, метеж на границата со Бугарија

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Свет24 минути

Австралија ќе ја изолира една од најнаселените држави поради коронавирусот

Австралија ќе ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и ќе воведе мерки без преседан како дел од...

Топ37 минути

Притвор за двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани кои киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Свет50 минути

Индија стана трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Индија стана трета најпогодена земја во светот од пандемијата на коронавирус, со скоро 700.000 случаи, покажуваат најновите податоци. Министерството за...

Култура53 минути

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија56 минути

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјава

Бројот на заразени од коронавирус во земјава надмина 7.000 лица, откако вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментов активни се...

Регион16 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион17 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава18 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет18 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт19 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија20 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ20 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија22 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија23 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ24 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа1 ден

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет1 ден

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет2 дена

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија2 дена

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Досие