Контакт

Спорт

Шакира и Пике ја потврдија разделбата по неверството на фудбалерот

Објавено пред

Колумбиската поп-дива, Шакира потврди дека се разделува со фудбалерот на Барселона, Жерард Пике по 11 години заедно. Ова доаѓа по шпекулациите во шпанските медиуми дека Пике и бил неверен на 45-годишната партнерка

dobivaj vesti na viber

„Жалиме што мораме да потврдиме дека се разделуваме. За доброто на нашите деца, кои секогаш се прв приоритет, ве молиме да ја почитувате приватноста“, се вели во соопштението на Шакира објавено преку нејзиниот публицист.

35-годишниот Пике уште нема објавено ништо, ниту одговорено на обвинувањата на шпанскиот печат дека ја мамел Шакира со 10 години помлада жена. Таблоидите објавија дека Пике подолго време живее сам во стан во центарот на Барселона, каде што бил забележан на забави со својот млад соиграч Рики Пуиг.

Пике и Шакира се сретнаа кога колумбиската пејачка го снимаше спотот за песната „Вака Вака“, официјалната химна на Светското првенство во Јужна Африка во 2010. Нивниот прв син, Милан се роди во 2013 година, а вториот син Саша во 2015 година.

Спорт

Вардар повторно загуби, Шкендија го доби Работнички, само бод за Шкупи во Гостивар

Објавено пред

facebook.com/FKVardarSkopje
Попладнево се одигра комплетното 16.коло во Првата македонска фудбалска лига. Шкендија во дербито го победи Работнички, Шкупи ремизираше во Гостивар, а актуелниот шампион Струга ТЛ му го нанесе 10.пораз на Вардар. Минимална победа забележа Македонија ЃП против Силекс, Тиквеш во Охрид славеше бедливо во дуелот со Воска спорт, додека Брегалница во последните секунди освои бод кај АП Брера.

dobivaj vesti na viber

Шкендија го искористи нерешениот резултат на Шкупи во Гостивар и со трите бода се изедначи на врвот на табелата со Шкупи. Двата тима имаат по 32 бода.

Во Тетово, Шкендија со головите на Шала и Цинари го совлада Работнички.

Вардар немаше никакви шанси против актуелниот првак Струга ТЛ. Стружани експресно на стартот постигнаа два гола, Милосавиќ намали на 1:2, а во 62.минута Кампаоре ја потврди победата на фаворитот. Вардар е закован на дното со 11 бода, додека Струга има два бода помалку од Шкупи и Шкендија.

Тиквеш го искористи поразот на Работнички и се искачи на петтото место со победата над Воска спорт. Тимот од Охрид од финишот на првиот дел играше со фудбалер помалку. Тиквеш имаше предност во првото полувреме, а победата ја потврди во последните 15 минути со два гола.

АП Брера во судискоот надополнување остана без целиот плен прптив Брегалница. Вебстер погоди во 94 минута за 1:1.

Брера, Гостивар и Работнички имаат по 20 бода.

Резултати:

Шкендија-Работнички 2:0
(Шала 59, Тотре 90+2)

АП Брера-Брегалница 1:1
(Цветаноски 44 – Вебстер 90+4)

Вардар-Струга ТЛ 1:3
(Милосавиќ 32 – Згуро 6, Таири 8, Кампаоре 62)

Воска-Тиквеш 0:3
(Ивановски 27, 80, Спахиу 76)

Македонија ЃП-Силекс 1:0
(Фазли 83)

Гостивар-Шкупи 0:0

Табела:

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечерва и третиот син на Зизу би можел да дебитира за Реал

Објавено пред

Реал Мадрид, вечерва ќе го пречека Наполи во Лигата на шампионите. „Кралскиот клуб“ во минатото коло обезбеди пласман во осминафиналето, додека Наполи тоа треба да го направи во наредните две средби. Едно е јасно доколку Наполи победи ќе обезбеди нокаут фаза.

dobivaj vesti na viber

Добра вест за Карло Анчелоти е што Реал не му гори под нозе, бидејќи има многу повредени играчи. Критична е ситуацијата во редот за врска, бидејќи Анчелоти не може да смета на Французите Камавинга и Чуамени,а веројатно ќе отсуствува и Модриќ.

Проблемите со повредите го принудија Анчелоти за вечерашниот дуел да повика неколку фудбалери од вториот тим, Реал Кастиља.

Меѓу 21 играч кои се во составот за настап има и неколку интересни имиња. Трет голман ќе биде 21-годишниот Лукас Кањизарес, синот на славниот Сантијаго, а за мечот е пријавен и Тео Зидан, синот на легендата на Реал Зинендин Зидан.

Тео е третиот син на Зизу поранешен играч и тренер на Реал. Тео е висок 196 сантиметри, информациите од Шпанија говорат дека игра добро сезонава за Реал Кастиља под водство на поранешниот соиграч на Зизу, Раул.

Доколку дебитира тој ќе биде четвртиот од семејстовот Зидан кој одиграл официјалн меч за Реал. Покрај славниот Зинедин, можност да настапат за првиот тим на реал во минатото добија браќата на Тео, Лука и Енцо.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА индиректно призна дека Њукасл е оштетен, го тргна од листата ВАР-судијата

Објавено пред

ПСЖ од непостоечки пенал досуден во 96., а реализиран во 98.минута, успеа да остане непоразен на домашен терен од Њукасл во Лигата на шампионите. Овој бод го приближи ПСЖ, а го оддалечи Њукасл во осминафиналето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Голем прашина“ во англиската јавност веднаш по завршувањето на натпреварот.

„Како е можно дека ова е пенал за ПСЖ? Смешно“, напиша Линекер на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер), додека поранешниот напаѓач на Ливерпул, Стен Колимор се огласи со оваа порака: „ВАР, умри, те молам“. Во сличен тон е и пораката на на Ширер: „Какво ср..е“.

Пенал за францускиот шампион беше досуден откако топката се одби од градите на Тино Ливраменто и го погоди во лактот. Според правилата на ФИФА и УЕФА тоа не е пенал, но сепак главниот судија Полјакот Шимон Марчинијак, според многумина најдобриот судија на светот, ја прифати сугестијата на сонародникот од ВАР-собата Томаш Квјатковски и помошникот на ВАР, Иван Бебек, судија од Хрватска.

Марчинијак ја гледаше снимката и на општо изненадување ја смени својата прва одлука и досуди пенал за ПСЖ.

УЕФА, официјално се уште не се огласила за спорната одлука. Сепак, одлуката која ја донесоа луѓето од УЕФА укажува дека во Нион се свесни за големата грешка што ја направија судиите.

Судијата Квјатковски вечерва требаше да биде во ВАР-собата на натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Реал Сосиедад и Салцбург, но тој е отстранет и на неговоот место ќе биде Германецот Марко Фриц.

Од друга страна, Иван Бебек не е казнет и тој вечерва ќе биде ВАР судија на натпреварот помеѓу Бенфика и Интер.

Причината поради која Бебек не беше казнет бидејќи тој беше асистент во ВАР-собата (АВАР). Главниот ВАР судија секогаш е одговорен да го повика судијата да прегледа спрона ситуација.

Во овој случај, предлогот Марчинијак да ја погледне спорната ситуација го даде Квјатковски, па тој беше казнет со изоставување на денешниот натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ3 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ3 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ4 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија5 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ7 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија7 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија7 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа7 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет8 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет8 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија17 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија18 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ23 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија1 ден

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија1 ден

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија1 ден

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...