Контакт

Спорт

Шефот на Бундеслигата најавува колапс на пазарот на фудбалери

Објавено пред

Додека трае принудната фудбалска пауза низ Европа поради корона вирусот, а медиумите шпекулираат кој би можел да купи кого во текот на летото, шефот на германската Бундеслига, Кристијан Зајферт предвидува „колапс“ на летниот преоден рок.

Бундеслигата паузира од почетокот на март, но се очекува Германците да издејствуваат враќање на терените на почетокот на мај бидејќи земјата е една од најефикасните во борбата против КОВИД-19. Сите клубови од првите две лиги во Германија се вратија на тренинзи оваа недела, иако се оддржуваа со посебни мерки и тренирање во групи по двајца.

„Ние сме дел од културата на земјата, луѓето сакаат да вратат дел од нормалниот живот, а дел од тоа е и да се игра Бундеслигата. Затоа мораме да ја завршиме нашата улога тука и да ја поддржиме владата во мерките за брзо враќање на фудбалот“, вели Зајферт за „Њујорк тајмс“.

Зајферт оценува дека ако сезонта во Бундеслигата не се заврши, ќе имаат загуби од 750 милиони евра, и дека половина од второлигашките екипи се под закана за банкрот. И да се врати фудбалот во мај, без навивачи на трибините загубите ќе бидат над 100 милиони евра и тој очекува летниот преоден рок да биде сосема поинаков.

„На кратки патеки, сметам дека летниот преоден пазар нема да постои ова лето, дека ќе се случи колапс. Некои агенти одеднаш ќе сфатат дека мораат да работат понапорно, лигите ќе сфатат дека парите не се нешто што автоматски пристигнуваат секој месец од небо“, вели Зајферт.

Спорт

Навивачи на трибините само со дигитален здравствен пасош

Објавено пред

Компанијата „Пренетикс“ која е задолжена да ги врши тестирањата на фудбалерите во Премиерлигата верува дека е развиен систем кој би можел да им овозможи на навивачите да се вратата на трибините.

Според одговорните во компанијата системот што го развиле претставува „дигитален здравствен пасош“, односно системот историјата на тестирањата на одреден поединец ги поврзува со неговиот мобилен телефон.

Тоа значи дека навивач кој има негативен тест на Ковид-19 може да влезе на стадионот со просто регистрирање на кодот на телефонот.

Како што пренесуваат медиумите во Англија во Премиерлигата позитивно го оцениле овој систем на „Пренетикс“.

„Во моментов овие здравствени пасоши се во употреба во Премиерлигата и во Чемпионшип. Тие на играчите, тренерите и останатиот клупски персонал им овозможуваат да имаат слободен пристап до сите делови на стадионот. Секако дека голем напредок би претставува кога со овој систем би им овозможиле и на навивачите да се вратат на трибините. Резултатите од секој тест на навивачите би биле поврзани со нивните мобилни телефони, а со самото тоа и со билетите што ќе ги купуваат. Аеродромите исто така ја разгледуваат употребата на овој систем“, рекол за „Скај Спорт“ извршниот директор на компанијата Ави Ласроу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина легендарниот Џеки Чарлтон

Објавено пред

Легендата на светскиот фудбал, поранешниот играл на Лидс Јунајтед, Џон Чарлтон починал на 10 јули на 85 годишна возраст, соопшти неговото семејство.

Џон во Англија беше познат под прекарот Џеки е брат на сер Боби Чарлтон. Џеки беше член на златната генерација на Англија која во 1966 година ја освои титулата на Светското првенство. Настапил и на Европското првенство во 1968 и на Светското првенство во Мексико две години подоцна.

За „Гордиот Албион“ настапил на 35 натпревари, постигнал шест голови.

Чеки Чарлтон целата своја кариера ја минал во Лидс Јунајтед, одиграл 629 натпревар, постигнал 70 голови. Подоцна работел како тренер во Мидлзброу, Шефилд Венздеј и Њукасл, а од 1986 до 1996 година бил селектор на Република ирска.

Со Лидс Јунајтед бил шампион на Англија. Од 2005 година е член на „Куќата на славните“ во Англија.

Семејството објави дека Џеки Черлтон починал во сон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ шести, Дончиќ седми најдобар играч во НБА

Објавено пред

Во пресрет на ре-стартот на сезоната во НАБ лигата „Sports Ilustrated“ ги рангираше кошаркарите кои ќе играат во Орландо. Според овој медиум меѓу најдобрите 10 има место за тројца кошаркари од Балканот.

Минатосезонскиот МВП, играчот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо е на третото, Србинот Никола Јокиќ на шестото, а Словенецот Лука Дончиќ на седмото место.

Најдобар играч кој ќе се појави во Орландо, во Дизниворлд, е ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс Леброн Џејмс, а зад него е Каваи Ленард од Лос Анџелес Клиперс.

Зад лидерот на Бакс, Адетокумбо, се наоѓа Џејмс Харден од Хјустон Рокетс, а неговиот соиграч Расел вестбрук е 11 на листата.

Зад Харден, а пред Јокиќ е соиграчот на Џејмс од Лејкерси Ентони Дејвис.

Најдобрите 10 на осмото, деветтото и десеттото место ги затвораат Пол Џорџ (Лос Анџелес Клиперс), Демијан Лилард (Портланд Трејлблејзерс) и Џоел Ембид (Филадлефија Севентисиксерс).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев и Филипче го посетија Иван, на кој му беше трансплантирано срце

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, утрово беа во посета на...

Македонија3 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија3 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија4 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија4 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија4 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија4 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион15 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет17 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион19 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија21 час

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија22 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија22 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија23 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија23 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија24 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет1 ден

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ1 ден

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ1 ден

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион1 ден

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Досие