Контакт

Спорт

Шекил О’Нил од Лејкерси заминал поради парите

Објавено пред

Коби Брајант никако не влијаел врз одлуката на Шекил О’Нил во 2004 година да ги напушти Лос Анџелес Лејкерс. Шекил, ја напушти франшизата, по убедливиот пораз во финалето од Детроит Пистонс (1-4).

Неколку години подоцна, славниот помошник на Фил Џексон, човекот кој го измисли „триаголник нападот“ на Чикаго Булс, Текс Винтер, во едно интервју изјави дека Лејкерис не сакале да му ај зголемат платата и дека поради тоа Шекил решил да си замине од Лос Анџелес.

„Со своите барања ја држеше франшизата во заложниство. Тоа воопшто не му се допадна на сопственикот, Џери Бас“, рекол Винтер.

„Шек ги сакаше парите кои беа дозволени со колективниот договор, не таа сума мојот татко не сакаше да му ја даде. Тогаш се случи моментот кога му беше овозможено да замине во Мајами. Многумина веруваат дека Коби е виновен за заминувањето на Шекил. Тоа не е точно. Тој замина поради парите“, рекла Џини Бас, ќерка на тогашниот сопственик на Лејкерси.

Џини Бас, по повлекувањето на нејзиниот татко е најголемиот акционер во славната франшиза.

Шекил и Коби, заедно освоија три шампионски титули. По заминувањето од Лос Анџелес, Шекил освои уште една титула со Мајами, додека Коби ги предводеше Лејкерси до уште две титули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шампионска партија – Њукасл и Сити со неверојатен меч со седум гола, Торес со хет-трик!

Објавено пред

Манчестер сити прво добија шпалир како нови англиски шампиони од страна на фудбалерите на Њукасл јунајтед, по што приредија фантастично фудбалско шоу на „Сент Џејмс Парк“, на кој за жал уште не се вратени навивачите, за да победат со 3:4 победа предводени од хет-трикот на Феран Торес.

Емил Крафт ги донесе домаќините во водство во 25. минута, пред Жоао Кансело во 39. минута да израмни на 1:1, за Торес да постигне спектакуларен гол за 1:2 во 42. минута. Сепак, на одмор се отиде со 2:2, откако Њукасл доби пенал во последните минути, а Жоелинтон беше прецизен против 35-годишниот голман Скот Карсон.

Њукасл повторно дојде во водство, кога во 61. минута беше досуден пенал. Џо Вилок промаши во првиот обид, за во вториот да биде прецизен. Сепак, тогаш повторно на сцена стапи Торес, со два гола во две минути, во 64. и 66. минута за победа на Сити.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Мис Аргентина со посебна почест за Диего Марадона

Објавено пред

Алина Луз Акселрад, аргентинската убавица која ќе се натпреварува на Мис Универзум, реши да му оддаде почит на легендарниот Диего Армандо Марадона, кој почина пред шест месеци, но никогаш нема да биде заборавен од неговите сонародници.

На прелиминарното натпреварување за Мис Универзум, Акселрад дури покажа дека е умешна и со топката, радувајќи ги аргентинсктие навивачи.

„Немав привилегија да го гледам како игра, но заедно со моето семејство ги гледав сите најважни негови натпревари и неговите голови. Тој ни даваше радост и секогаш треба да се потсетуваме на страста, радоста и славата која ни ја донесе Марадона“, вели Акселрад.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеченците му се „навртеа“ на Дагестанецот Нурмагомедов

Објавено пред

Шведската УФЦ сензација со чеченско потекло, Хамзат Чимаев се приклучи на „ударот“ кон пензионираната УФЦ легенда Хабиб Нурмагомедов во необична војна на зборови меѓу Дагестанците и Чеченците преку социјалните мрежи.

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров во минатото имаше пријателски односи со Нурмагомедов и дури му подари автомобил, но вчера имаше необична изјава во која го предизвика Хабиб да се бори со фајтер од неговиот Ахмат ММА клуб во Чеченија, велејќи дека тој е само „проект на УФЦ“.

„Ако сака да докаже дека не е така, зошто никогаш не забележавме дека нашиот брат Хабиб не се натпреваруваше под знамето на Руската Федерација или на Дагестан, туку само во свое име. Тој ги искина сите во УФЦ, но прашање е дали би можел да победи некој од клубот Ахмат“, изјавил Кадиров.

На ова се надоврза Чимаев, кој се понуди да го „искине“ Нурмагомедов во негово име. По ова се јави братучедот на Хабиб, исто така УФЦ фајтер, Абубакар Нурмагомедов, кој посочи дека токму Чимаев се откажал од Чеченија за „пријатен живот во Шведска“.

„Откако се пресели во Шведска и се жалеше на сопствената Чеченска Република, која те репресирала, доби документи за лагоден живот. Сега, откако стана славен, се смени. Сега се врати во Чеченија и работите се добри за тебе. Ако, среќен сум за тебе. Немој да излегуваш од оваа зона. Неодамна во Америка, седеше со нас на иста маса и јадеше со нас, тренираше во иста сала, одеше заедно во џамија и не нарекуваше браќа. А, сега ќе не кинеш. Секој има право на свое мислење, но биди внимателен што кажуваш, посебно кога зборуваш за Дагестанци. Јас не сакам да сум голем шампион, ниту барам од целиот свет да ми даде да скршам некого. Ти кршиш нешто со твоите зборови. Зборуваме за лични квалитети кои мора да ги имаме како муслимани и соседи во братски републики“, напиша Абубакар.

Хабиб доби нов Мерцедес од чеченскиот шеф (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија11 час

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет12 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет13 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија17 часа

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија17 часа

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија18 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија19 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа21 час

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет23 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет23 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет24 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија2 дена

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија2 дена

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет2 дена

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија2 дена

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија2 дена

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет2 дена

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Досие