Контакт

Спорт

Шекил стана кечер, заврши во амбулантно возило!

Објавено пред

НБА легендата Шекил О’Нил беше однесен со амбулантно возило откако во неговиот експлозивен прв меч во кечерската серија АЕВ Дајнамајт, беше фрлен во маса и на крајот мораа да му ги подвиткуваат колената за да го собере во амбулатнтното возило.

Легендата на Лос Анџелес лејкерс и Мајами хит, заедно со Џејд Кардил влегоа во рингот против Коди Роудс и Ред Велвет во Џексонвил, Флорида и иако неговиот тим замина со победа, 48-годишниот Шек доби силен удар додека стоеше на јажињата и потоа беше забележан како го поставуваат во амбулантно возило.

Пред мечот, тој беше оптимист.

„Не сум професионален кечер, но сум бил во мечеви претходно. Имам доста добри потези. Не сум акробат и нема да скокам од јажиња, но тука сум со моќната игра. Ќе ја покажам таа моќ“, изјави Шекил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса сака да го врати Олмо во Каталонија?

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец Дани Олмо како млад ја напушти Каталонија и се пресели во Загреб, во Динамо за да се изгради како играч.

Успеа во мисијата, па по неколку сјајни сезони со „модрите“ се пресели во Лајпциг, на инсистирање на младиот стратег на „биковите“, Нагелсман.

Каталонски „Спорт“ пишува дека во Барселона не го заборавиле Олмо, го следат.

„Барселона секогаш ги следи своите поранешни играчи. Луѓето од клубот во повеќе наврати го следеа во живо. Дани ја напушти Барса за да се изгради како фудбалер и тоа му успеа во Хрватска и Германија. Придонесува со головите, но и со своето влијание на целокупната игра“ – пишува шпанскиот медиум.

Новинарот Жосеп Капдевиља во својот текст пишува и дека Олмо е една од клучните фигури во „Фуријата“ во моментов.

„Луис Енрике го повика во младата репрезентација, секогаш веруваше во него и сега стана стандарден член во А селекцијата. Тоа придонесе Барселона повторно да почне да го следи како потенцијално засилување“ – пишува Капдевиља кој смета дека со доаѓањето на Лапорта на чело на клубот, шансите за враќање на Олмо пораснаа.

„На Барса и треба играч како него, а згора на се сигурно тој нема да е прескап за клубот. Неговото враќање во Барселона ќе зависи од тоа колку фудбалери ќе го напуштат клубот на лето“ – вели тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ добива тројно повисока плата за да остане во Фиренца

Објавено пред

Напаѓачот на калчолигашот Фиорентина, српскиот голгетер Душан Влаховиќ го сврте вниманието на себе по натпреварите кои сезонава ги игра. За неговите услуги се заинтересирани Милан и Рома.

Шпицот на „виолетовите“ сезонава постигна 15 гола на 32 натпревари во сите натпреварувања, а подели и две асистенции. Поголемиот дел од погодоците ги постигна од декември наваму, кога почна да добива поголема минутажа.

Иако 21-годишниот фудбалер има договор со Фиорентина до 2023 година, претседателот на клубот од Фиренца, Роко Комисо, има намера да му даде трипати повисока плата за да го задржи на „Артемио Франки“, но сака и да го ревидира договорот.

Актуелната плата на Србинот сега зема 400.000 евра (со бонуси) месечно, што во финансиска смисла големите клубови лесно би го поднеле.

Заинтересираност за Влаховиќ покажа и Борусија Дортмунд, пред сè ако Халанд си оди од „жолто-црните“ ова лето.

Проценките се дека Влаховиќ во моментов на фудбалскиот пазар вреди околу 40 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

АБА лигата ќе остане со еден претставник во Евролигата

Објавено пред

АБА лигата и наредната сезона ќе има еден претставник во Евролигата.

Информацијата ја објави „Еурохопс“, со што е ставен крај на шпекулациите дека регионалната лига, може да остане без претставник или дека покрај шампионот во Евролигата ќе игра уште еден тим со специјална покана.

Ново во целиот случај е што шампионот секако ќе игра во Евролигата, без оглед на тоа дали ги исполнува условите што ги бара Евролигата.

АБА лигата, значи добива специјална покана, а за втората конкурираат Валанесија, Виртус Болоња или Зенит.

Најголеми шанси според прогнозите има Зенит.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија3 часа

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа4 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија7 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион8 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион8 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа9 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет9 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија10 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија22 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион22 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија1 ден

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Досие