Контакт

Спорт

Шестмина заразени во ракометната репрезентација на Србија

Објавено пред

Коронавирусот влезе во таборот на српската ракометна репрезентација. Двајца играчи и целиот стручен штаб биле позитивни на вирусот. Српските ракометари се подготвуваат за настап на Европското првенство во Словачка и Унгарија.

Позитивни тестови, во вторникот добиле, голманот Владимир Цупара, десното крило Богдан Радивијевиќ, селекторот Тони Џерона, тренерот на голманите Димитрије Пејановиќ, физиотарапевтот Петар Радуловиќ и шефот на делегацијата Милорад Кривокапиќ.

Заразените имале благи симптоми, се чувствувале добро. Сите се во изолација.

Поради ова Србија ги откажа контролните натпревари со Германија на 7. и 9.јануари.

Србија на ЕП се наоѓа во група со Франција, Украина и Хрватска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лингард и Рашфорд на забава со контроверзниот рапер Вајли

Објавено пред

Ѕвездите на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд и Џеси Лингард се најдоа на критика на британската јавност, откако се појавија фотографии на кои се на забава со контроверзниот рапер Вајли во Дубаи во неделата.

Забелешките немаат фудбалска позадина – раперот во последно време беше обвинет за антисемитистички испади, откако на Твитер уште во јули 2020 објави дека Евреите се „кукавици и змии“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанците се намачија со Полска, но влегоа во полуфинале

Објавено пред

Шпанија е третиот полуфиналист на Европското првенство во ракомет во Унгарија и Словачка, откако се намачија за да стигнат до 28:27 (14:13) победа над Полска за да го осигураат местото во борбата за медалите.

Од групата 1, Данска и Франција веќе се во полуфиналето, додека во групата 2, покрај Шпанија во борбата за медали ќе се вклучи подобриот од нордискиот дуел меѓу Норвешка и Шведска, кој се игра во 20.30 часот.

Шпанците се првата репрезентација која ќе игра шест последователни полуфиналиња на Европските првенства, но победата над Полска сигурно не беше убедлива, откако Родриго Коралес мораше да ја брани победата со фантастична двојна одбрана во последната минута. Феран Соле и Агустин Касадо имаа по четири гола за Шпанија, додека кај Полјаците, Аркадијуш Морито со 6 гола беше најефикасен.

ЕУРО 2022, ГРУПА 2, 3.КОЛО

Шпанија – Полска 28:27 (14:13)

Русија – Германија 18.00 ч.

Шведска – Норвешка 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4106-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Кога Нејмар беше на чекор до потпис со Реал Мадрид

Објавено пред

Шпанскиот весник „АС“ објави интересни фотографии од „тестот“ на Нејмар со Реал Мадрид, откривајќи дека тој бил многу блиску да се приклучи до лутите ривали на Барселона, каде што го изгради своето фудбалско име.

Во 2006 година, кога имаше само 14 години, три години пред да дебитира за Сантос, Нејмар со неговиот татко бил на тест на „Сантијаго Бернабеу“, и се верува дека Мадрид му понудиле долгорочен договор, но дека по совет на неговиот татко Нејмар Сениор, тој решил да остане во Бразил. Тој дебитираше за Сантос во 2009, пред да премине во Барселона во 2013 година за 80 милиони евра.

Според „Марка“, пак, тренерите на Мадрид биле импресионирани од Мадрид и сакале да го постават во младинскиот тим, каде што тогаш играа Дани Карвахал и Пабло Сарабија, но дека Сантос ги убедил да останат во Бразил откако им купиле стан во близината на тренинг-центарот на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.193 тестови,...

Свет54 минути

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев изби тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите кои бараа даночни олеснувања се...

Македонија2 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа4 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија5 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија6 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија7 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија7 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија9 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија10 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија10 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет10 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет11 час

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет20 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет22 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Досие