Контакт

Спорт

Шифрин нова рекордерка – 83 победа во кариерата

Објавено пред

Американката Микаела Шифрин, поладнево влезе во скијачката историја. Таа победи во велеслаломската трка во Кронплац, Италија и стана скијачка со најмногу победи во Светскиот куп.

dobivaj vesti na viber

Шифрин во Кронплац победи пред Швацарката Лара Гут Бехрами и Италијанката Фредерика Брињоне. Шифрин ја забележа 83. победа во Светскиот куп. Четири победи и недостигаат да го надмине рекордот на легендарниот Ингемарк Стенмарк.

Шифрин има 51 победа во слалом, 18 победи во велеслалом, пет во супервелеслалом, пет парал слалом, три во спуст и една во алпска комбинација.

Таа денеска беше најбрза и по првото возење, а победи со време од 2:00,61 минути.

Второто место го зазеде Швајцарката Лара Гур-Бехрами со 0,45 секунди заостанување, а трета Италијанката Федерика Брињоне со 1,43 секунди.

Словачката скијачка Петра Влхова беше четврта, а Французинката Теса Ворли го зазеде петтото место.

Шифрин води во вкупниот пласман во велеслалом со 500 поени, пред Италијанката Марта Басино со 451 и Гут-Бехрами со 437 поени.

Во вкупниот пласман во Светскиот куп, Шифрин е прва со 1.417 бодови, второпласирана е Гут-Бехрами со 861, а Влхова е трета со 846 бодови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Поранешен светски шампион загина во Јапонија

Објавено пред

Поранешниот светски шампион во халф-пајп скијање, Кајл Смејн, почина во Јапонија. 32-годишниот Смејн загинал на јапонската планина Хакуба Норикура. Тој скијал со уште неколку пријатели, а потоа наеднаш почнала лавина и ги затрупала.

dobivaj vesti na viber

Кајл и уште еден пријател починале, додека двајца за чудо ја преживеаја несреќата.

„Тоа беше кошмар. Адам, Кајл и уште еден скијач се обидоа да побегнат. Адам поминал 25 минути закопан на длабочина од еден и пол метар. Чудо е што успеа да преживее. Наспроти него лежеше друг скијач, но тој не излезе. Лавината го фрлила Кајла 50 метри во воздух и го затрупала. За жал, тој не преживеа. Не знам како ќе живееме со тие слики во нашите глави…“, изјави Грант Гундерсон, фотограф кој ги снимил авантурите на Смејн.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газдата на Ал-Наср: Дадов 200 милиони евра за Роналдо, а тој само знае да каже „Сиууу“!

Објавено пред

Кристијано Роналдо не ја започна најдобро својата епизода во Саудиска Арабија. Неговиот Ал-Наср загуби во натпреварот од Суперкупот против Ал-Итихад со резултат 3:1 и со тоа ја прекина долгата победничка серија, а португалската суперѕвезда беше цел на критики за својоте настап.

dobivaj vesti na viber

Тренерот Руди Гарсија го издвои по натпреварот, споменувајќи ја шансата што Роналдо ја пропушти во првото полувреме, што според него ќе го сменеше текот на играта доколку ја претвореше во гол.

Сепак, полошо е што сопственикот на клубот е разочаран од Роналдо. Богатиот Саудиец се жали, имитирајќи го славењето на заштитен знак на Роналдо.

„Потрошив 200 милиони на Роналдо, а тој знае само да каже „сиуу“!, изјави првиот човек на клубот нервозен по поразот од Ал-Итихад.

Роналдо потпиша за Ал-Наср откако беше отппуштен од Манчестер Јунајтед за време на Светското првенство во Катар поради ставовите искажани во интервју за британскиот новинар Пирс Морган.

@dalu_cajamarca 🤣🤣🤣Estan enojadisimos😅 , siquiera agardezcan , que ya les sale el siuuuu….!!!#alnassar #alnassarfc #realmadridfc #arabiasaudita🇸🇦 #siuuuuu #cr7goat🐐 #cr7jr #ligaarabe🇸🇦 #cristianoronaldosfans1 #bichosiuuuuuuuu🐐🇵🇹 @نادي النصر السعودي #cristianoronaldoedit #humor #fyp #fyppppppppppppppppppppppp #shiu #comandante #teamocr7 #💀💀 #🐐🇵🇹 ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show
Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ побарал трансфер во Реал Мадрид – до крајот на денот!

Објавено пред

Српскиот напаѓач Душан Влаховиќ сака да го напушти Јувентус и тоа би можело да се случи во последниот ден од зимскиот преоден рок, а следната дестинација е – Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Сензационалната вест ја пренесе шпанскиот новинар Томас Гонзалес кој вели – Душан Влаховиќ преку својот агент побарал да се обиде да го однесе во Реал Мадрид.

Деталите не се познати, но она што со сигурност го знаеме е дека во 2023 година може да се очекува егзодус од Јувентус, слично како што се случи во 2006 година по „Калчополи“.

Влаховиќ не е среќен во Јувентус и сака да си замине по една година, а иако Реал го заврши преодниот рок, прашање е дали Флорентино Перез може да реагира експресно во една ваква ситуација. Секако, да го доведе Душан Влаховиќ на позајмица до крајот на сезоната, со опција за откуп на неговиот договор.

Јувентус тешко ќе прифати со оглед дека се повреди и Милик, а тренерот Масимилијано Алегри нема многу време или опции да го замени Влаховиќ.

Реал Мадрид и Јувентис се во одлични односи, а ако Влаховиќ навистина инсистира на заминување и Флорентино Перез „загризе“, тогаш сѐ е можно до вечер…

Прикажи повеќе...

Најново

Економија14 минути

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа52 минути

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија58 минути

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа „Скопје“ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет3 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец, 15 китови се насукаа на источниот брег на САД, а 7,6 метарски грбав кит се насука на...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија3 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет3 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија3 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија15 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа16 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа18 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ19 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија22 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија23 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион24 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија24 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион1 ден

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа1 ден

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...