Контакт

Спорт

Шифрин „златна“ во комбинација

Објавено пред

Американката Микаела Шифрин го освои златниот медал во комбинација, на Светското првенство во Кортина д’Ампецо. Ова е шесто злато за Американката на светските првенства, прво во комбинација.

На двете трки, во супер-џи и слалом, Шифрн забележа вкупен резултат 2:07.22 минути. 25-годишната Американка бее надмоќна во однос на конкурентките. Петра Влхова на второто место имаше послабо време за 86 стотинки. Три стотнки подалеку од Влхова, а 89 од Шифрин беше Швајцарката Мишел Гисин.

Трката ја обележа исклучително тешката патека и големиот број на откажувања во слалом. Слаломската трка не ја заврши Федерика Брињоне, која беше најбрза во супер-џи, а се откажа и двојната светска првенка во комбинација, Венди Холендер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Химки се распаѓа – клубот на играчите им должи 3,3 милиони евра

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Химки се наоѓа во тешка финансиска ситуација. Играчите три месеци не примиле плати, а долгот изнесува 3,3 милиони евра.

Химки има само три победи сезонава во Евролигата, а на тимот не му оди ниту во регионалната ВТБ-лига.

Играчите три месеци не примиле плати поради што Јонас Јеребко, Грег Монро и Даирис Бертранс веќе го напуштија клубот, Стефан Јовиќ и Девин Букер побарале да ги раскинат договорите, а се очекува дека тимот ќе го напуштат и Џордан Мики, Ерик Мекалум и Јанис Тима.

Извесно е дека клубот сезоната ќе ја заврши само со домашни играчи.

Поради неисплатените плати, Евролигата пред еден месец на Химки му забрани трансфери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев дел од елитата што ќе настапи на ЕУРО 2020

Објавено пред

Европското првенство во фудбал ќе се одржи ова лето. Дел од најголемата континентална смотра ќе биде и Македонија. Предводена од Горан Пандев, Македонија, ја победи Грузија во баражот и се избори за својот прв настап на големите натпреварувања..

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев, е еден од оние играчи, кои ќе ќе играат на ЕУРО 2020, а за националниот тим одиграл повеќе од 100 натпревари.

Во досегашната кариера, Пандев одиграл 114 натпревари за Македонија.

„Толку долго е прва ѕвезда на својата земја. Се чини дека кариерата на Пандев достигнува крешендо од бајките, додека на 37-годишна возраст се подготвува за својот прв голем турнир“, пишува на страницата на УЕФА, во текстот, во кој Европската куќа на фудбалот ги претстави фудбалерите кои одиграле најмалку 100 натпревари за своите селекции, а ќе бидат учесници на ЕП.

Лидер на таа листа си 178 настапи шпанскиот капитен Серхио Рамос, втор е Кристијано Роналдо со 170 настапи, трет Лука Модриќ со 133.

Во Топ 10 се Жоао Мутињо (129), Марек Хамшик (126), Себастијан Ларсон (125), Јан Вертонген (123), Серхио Бускетс (120), Иго Љорис (120) и Роберт Левендовски (116).

Прикажи повеќе...

Спорт

Десет играчи од Премиер лигата поканети да играат за Јамајка

Објавено пред

Јамајка има намера да стане сила во регионот на Централна и Северна Америка. Во пресрет на почетокот на квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар, Фудбалскиот сојуз на Јамајка ќе испрати покани до десет фудбалери, кои играат во Премиер лигата и Чемпионшип-дивизијата.

Јамајка има намера да створи репрезентација што ќе им биде конкурент на САД и Мексико, особено во 2026 година кога Светското првенство ќе се одржи во овој регион.

Покани ќе бидат испратени до напаѓачот на Вест Хем, Микел Антонио, Демараи Греј од Њукасл, Нејтан Редмонд од Саутемптон и Макс Еронс, играч на Норич, кој од наредната сезона, најверојатно, ќе игра за Баерн Минхен.

Исто така, Јамајка во своите редови ги сака Андре Греј, Ајсак Хејден, Мејсон Холгејт, Лијам Мур, Кемар Руфи и Иван Туни.

Мур има пасош на Јамајка, а другите фудбалери, вклучувајќи ги Еронс и Антонио, чекаат дозвола од ФИФА за да може да настапуваат за оваа репрезентација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион2 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија3 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија4 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа4 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија4 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет15 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија19 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија20 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија22 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија22 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Досие