Контакт

Спорт

Шкендија чекор поблиску до титулата, Беласица ги шокираше Шкупи

Објавено пред

Полладнево се одигра 27.коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Најголемото изненадување го направија фудбалерите на Беласица, кои во Скопје славеа над Шкупи. Вардар освои само бод против Ренова, додека Шкендија со минималната победа над Академија Пандев уште повеќе се доближи до шампионската титула.

Работнички освои бод во Струга, Македонија ЃП го порази Борец, а Пелистер со пресврт успеа да го победи Силекс.

Беласица, во Скопје, славеше над Шкупи со гоот на Демир постигнат во 11.минута. Голот на Ибраими во 52.минута го реши победникот во дуелот помеѓу лидерот Шкендија и „Пандевци“.

Во Битола, Силекс по 19 минути водеше против Пелистер со 0:2, со головите на Ѓоргиев и Тантуровски, меѓутоа домашните се врати во мечот за само шест минути, со головите на Драгарски во 24. и Иливевски во 30.инута. Конечните 3:2, во 71.минута ги постави Нето.

Варадар и Ренова освоија по бод и останаа при дното на табелата. Јашаровски погоди за Ренова во 15.минута, а израмни во 53.минута Мирчевски. Без победник, 1:1 заврши и дуелот во Струга. Миленковски го постигна голот за домашниот тим, а за Работнички израмни Станковси.

Резултати:

Шкендија-Академија Пандев 1:0
Вардар-Ренова 1:1
Шкупи-Беласица 0-1
Струга-Работнички 1:1
Македонија-ЃП-Борец 2:1
Пелистер-Силекс 3:2

Табела: 1. Шкендија 62, 2. Шкупи 49, 3. Македонија ЃП 47, 4. Струга 41, 5. Работнички 40, 6. Пелистер 35, 7. Борец 33, 8. Академија Пандев 31, 9. Силекс 29, 10. Ренова 28, 11. Вардар 28, 12. Беласица 17.

Фото/facebook.com/fcshkendija

Спорт

Знамето на Палестина се вееше при прославата на Лестер на „Вембли“

Објавено пред

Двајцата фудбалери на Лестер Сити – Хамза Чудури и Весли Фофана при вчерашната прослава за освоената титула на својот клуб во англискиот ФА куп го развеаја знамето на Палестина во знак на поддршка на земјата.

Тие покажаа солидарност со палестинскиот народ при израелските бомбардирања.

Инаку, победата на „лисиците“ е изненадување за составот на Томас Тухел кој успеа својата екипа да ја доведе до финалето во ЛШ. За Германецот ова беше првиот пораз откако седна на кормилото на „сините“.

Лестер е 44-тиот клуб кој го освоил ФА купот.

На „Вембли“ имаше најголем број гледачи уште од март минатата година – 22.000.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј ќе го пропушти Ролан Гарос

Објавено пред

Шкотскиот тенисер Енди Мареј одбра да не настапи на вториот сезонски грен слем турнир Ролан Гарос за да може подобро да се подготви за сезоната на трева, пренесува „ББС“.

Мареј играше на Мастерсот во Лондон, но само во двојки заради неодамнешната повреда на препоните, а нема да настапи на турнирите во Женева и Лион, иако тоа беше неговиот првобитен план.

Првиот човек на Ролан Гарос неодамна испрати специјална покана за Мареј, слично како и минатата сезона.

34-годишниот Британец има 3 освоени грен слем турнири, но ниту еднаш не славел во Париз. Мареј моментно е 123. на АТП листата, а последниот негов сингл меч е од почетокот на март, во Ротердам.

Ролан Гарос започнува на 30 мај и ќе трае до 13 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ванеса Брајант: Успеа Коби, во Куќата на славните си, безвременски великан си!

Објавено пред

По 8 месеци одложување поради пандемијата на коронавирусотм синоќа во Спрингфилд се одржа цереонијата со која во кошаркарката Куќа на славните беше примена генерацијата 2020.

Место меѓу бессмртните добија Кевин Гарнет, Тим Данкан и покојниот Коби Брајант.

Вечерта преполна со емоции кулминираше кога на сцената покрај идолот на Коби – легендата Мајкл Џордан се искачи вдовицата на загинатиот кошаркар – Ванеса Брајант.

„Секогаш одбегнував јавно да го фалам мојот сопруг затоа што мислам дека е доволно тоа што го добиваше од навивачите. Сигурна сум дека сега се смее на небото затоа што ќе го пофалам поради неговите дстигнувања. И понатаму победува“ рече во воведот на 13-минутниот говор Ванеса Брајант.

Најмногу од се, го пофали Коби како неверојатен семеен човек, маж и татко на ќерките Натали, Бјанка, Капри и несреќно загинатата Џиана.

„Драг Коби, ти благодарам што беше најдобриот сопруг и татко. Ти благодарам што растеше и учеше од твоите грешки. Ти благодарам што секогаш се трудеше да бидеш подобар. Еднаш ми рече: `Ако се обложуваш на некого, обложи се на себе`. Драго ми е што се обложуваше на себе. Успеа. Во Куќата на славните си, вистински шампион си, не само МВП, туку безвременски великан. Горда сум на тебе“ – рече Ванеса Брајант.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Во Индија 4000 починати лица од коронавирус во еден ден, тела пронајдени во реки

Индија известува дека има мало намалување на бројот на заразени од Ковид-19 трет ден по ред, но расте бројот на...

Свет38 минути

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет1 час

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од Ковид-19

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против Ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште...

Свет2 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет15 часа

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија19 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет20 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија21 час

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија22 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија23 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија24 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет2 дена

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија2 дена

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија2 дена

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија2 дена

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Досие