Контакт

Спорт

Шпанија и пукна „петарда“ на Словачка – Полска елиминирана од ЕУРО2020

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Шпанија конечно победи на ЕУРО2020. Во мечот од третото коло од групата Е избраниците на Луис Енрике со високи 5:0 ја поразија селекцијата на Словачка кој ги собра симпатиите на фудбалскиот свет во воведниот триум на првенството против Полска.

Уште во 12 минута Алваро Мората имаше можност да ја донесе својата селекција во предност. Шпанија доби пенал откако Коке беше соборен во шеснаесетникот. Мората биеше десно високо, но голманот Дубравка му го одбрани ударот.

Шпанија ја имаше иницијативата во првиот дел, а во 30. минута дојдоа во водство на неочекуван начин. Сарабија биеше во пречката од голот на Словачка, но топката која се спушташе пред голот на Дубравка, голманот несмасно ја смести во сопствената мрежа.

Словачка беше разнишана, а ги „дотолчи“ Емерик Лапорт со неговиот гол со глава во 45+2 за 2:0 за „Фуријата“ на полувремето.

Во вториот дел комплетно се распадна играта на Словаците, па најпрво Сарабија во 56 минута погоди за 3-0.
Четвртиот гол во мрежата на Дубравка беше дело на Феран Торес кој погоди по само неколку секунди откако влезе во игра, во 67 минута.

Точка на мечот и конечни 5-0 за Шпанија со автоголот на Куцка, во 71 минута.

На мечот во Русија од истата група, Емил Форсберг уште по 81 секунда донесе предност за „трите круни“ на мечот против Полска.

Иако наликуваше дека брзо ќе биде решен победникот во Санкт Петербург, посебно по вториот гол за Форсберг во 59 минута, сепак Роберт Левандовски не мислеше така.

Најпрво по многуте промашувања погоди конечно во 61 минута за 1-2, а донесе и израмнување 2-2 во 84 минута.

Последните минути од мечот Полска тргна со сите сите по победата која ќе им донесеше пласман во осминафиналето, но петтиот гол на мечот заврши во мрежата на Шчесни. Класон во 94 минута погоди за 3-2 за прво место за Шведска со 7 бода во групата Е. Тие одат на Швајцарија, Чешка или Украина во Глазгов.

Шпанија ја заврши групата како второпласирана со 5 бода и во осминафиналето „Фуријата“ оди на Хрватска во Копенхаген.

Заврши ЕП за Словачка и Полска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алиоски пред трансфер во Саудиска Арабија?!

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски се наоѓа пред неочекуван трансфер. Откако му пропадна трансферот во Галатасарај, Алиоски ги започнал преговорите со Ал Ахли.

Новинарот Педро Алмеида тврди дека Алуоски ќе потпише двегодишен договор со клубот од Саудиска Арабија. Според овој извор, Алиоски ќе добие годишна плата од 1,5 милиони евра и плус бонус од еден милион евра за потпис на договор, бидејќи во Ал Ахли би пристигнал како слободен играч.

Алиоски е без клуб од завршувањето на сезона, откако му истече договор со Лидс јунајтед.

Во Англија, Алиоски ги мина последните четири години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алдервајрлед го напушти Тотенхем

Објавено пред

Репрезентативец на Белгија, Тоби Алдервајрлед, го напушти Тотенхем. Алдервајрлед, шест години го носеше дресот на клубот од северен Лондон.

Ал Духаи од Катар ќе биде новиот клуб на Алдервајрлед. Белгиецот потпишал тригодишен договор. Тотенхем од неговиот трансфер заработи 15 милиони евра.

Интересно, пред шест години, истата сума Тотенхем им ја плати на Атлетико Мадрид за Алдервајрлед.

Новиот тренер на Тотенхем, Нуно Еспирито Санто, на позицијата на која игра Алдервајрлед, сака да го донесе Аргентинецот Кристијан Ромеро од Аталанта.

Прикажи повеќе...

Спорт

Депај дебитираше со гол, Барселона ја победи Џирона

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона ја забележаа втората победа во подготвителниот период. Барселона, во натпревар со три пенали, го победи локалниот ривал Џирона со 3.1. За Барселона дебитираше Мемфис Депај.

Првиот гол на мечот го постигна ветеранот Џерар Пике од пенал во 21.минута. Три минути подоцна резултатот го зголеми младиот Албанец, Реј Минај. За Минај ова беше четвртиот гол во подготвителниот период.

На три минути до крајот на првиот дел, Џирано, го намали резултатот со гол од пенал. Стрелец беше Саиз.

Во самиот финиш, Барселона доби уште еден пенал. Депај со деби голот за новиот тим го постави конечниот резултат 3.1.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија13 часа

Со коронавирус се заразиле 96 македонски граѓани по вакцинирањето со втора доза

Од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на Ковид-19 по примена втора доза вакцина. Тоа...

Македонија15 часа

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија19 часа

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет19 часа

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија21 час

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија22 часа

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа22 часа

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија2 дена

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет2 дена

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа2 дена

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт2 дена

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ2 дена

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија2 дена

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Досие