Контакт

Спорт

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

Објавено пред

Светското првенство во Катар ги доби сите 16 осминафиналисти, откако Швајцарија го „визираше“ последното место со 3:2 победа над Србија во одлучувачкиот меч за да го запечати второто место во групата Г зад Бразил, кои загубија од Камерун со примен гол во 91. минута. Швајцарците сега ќе се судрат со Португалија во осминафиналето, додека Бразил ќе ја пречека Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Дуелот помеѓу Швајцарција и Србија предизвикуваше огромно внимание, не само поради тоа што се работи за меч за пласман во осминафинале на еден Мундијал, по бурниот меч од СП во Русија во 2018 со политичка позадина, но како и тогаш, на крајот Швајцарците се радуваа откако нивните напаѓачи фантастично ги искористија сите грешки во одбраната на Србите.

Џердан Шаќири, исто како во 2018 година, постигна гол против Србија, отварајќи го резултатот во 20. минута од мечот, но Србија најави дека има доволно моќ во нападот за пресврт – Александар Митровиќ во 26.минута постигна прекрасен гол за глава, за девет минути подоцна, Душан Влаховиќ да донесе 2:1 водство за „орлите“. Меѓутоа, во 44. минута од мечот, користејќи една од многуте грешки на Србија во одбраната, Бри Емболо го постигна својот втор гол за 2:2. Наместо во второто полувреме Србија да тргне по гол кој ќе им обезбедеше место во осминафинае, тие дозволија фудбалерот на Нотингем форест, Ремо Фројлер во 48. минута да донесе водство за Швајцарција. Ова водство тие го задржаа до крајот на мечот за голем успех на нивната репрезентација. Србија во финишот не успеа да стигне до некој импулс да се тргне офанзивно во потрага по два гола.

Бразил, пак, во меч кој не значеше многу за нив, го доживеа првиот пораз на Мундијалот, откако Винсен Абубакар во 91. минута постигна гол, по што иронично доби и втор жолт картон за прославата.

Графика: Sofascorе за Топспорт.мк

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-3960-41087”));

Standings provided by Sofascore

Спорт

Челси со мега-понуда од 105 милиони фунти за Фернандез, Бенфика подготвена за договор

Објавено пред

Тренерот на Бенфика, Германецот Роџер Шмит признава дека клубот нема да може да го заддржо Енцо Фернандез во тимот ако Челси ја плати откупната клаузула, откако „сините“ според „Телеграф“ дале понуда од 105 милиони фунти, што би било најголем британски трансфер во историјата.

dobivaj vesti na viber

Ако овие вести се покажат како вистинити, тоа значи дека Челси во последните два преодни рока ќе потроши над 500 милиони фунти, но исто така дека се очајни да се склучи договор за 22-годишниот Аргентинец, кој беше прогласен за најдобар млад фудбалер на СП во Катар. Претходно, Бенфика одби прва понуда од 75 милиони фунти и втора понуда од 112 милиони фунти, но на три рати.

„Додека е отворен преодниот рок, ние сме подготвени. Сите знаеме за ситуацијата со Енцо, тој има откупна клаузула и ако клуб ја плати, тоа се многу пари и не можеме да го спречиме. Ќе бараме друго решени“, изјави Шмит за „А бола“.

Според „Телеграф“, луѓето на Челси утре ќе се сретнат со официјалните претставници на Бенфика во Лисабон во обид да го комплетираат договрот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Објаснување за казната на Јувентус: Сериозен прекршок кој траел предолго

Објавено пред

Апелациониот суд на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) ги објави причините поради кои Јувентус доби казна од 15 поени во случајот со лажно пријавување на вредноста на трансферите.

dobivaj vesti na viber

„Бјанконерите“ беа казнети, а повеќе нивни сегашни и поранешни директори добија суспензии за вештачко зголемување на вредноста на трансферите на фудбалерите, за така да можат да пријават поголем приход. Јуве беа прво ослободени во спортскиот случај, пред обвинителот на ФИГЦ да побара второ судење по појавувањето на нови документи од страна на Јавното обвинителство.

„Клубот направил спортски дисциплински прекршок, а казната е таква поради сериозноста и долготрајноста на тие прекршоци. Доказот за вина е осигуран преку документација на клупските директори, сведочењето на играчите и од дополнителни докази кои покажуваат прикривање и манипулација на потврдите од клубот“, се вели во одлуката на ФИГЦ.

Сега, Јувентус ќе можат да се жалат на одлуката пред Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ), но им се заканува и дополнителна казна од Јавниот обвинител во Торино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал му честиташе на Ѓоковиќ за израмнувањето на неговиот рекорд: Уживај, Ноле!

Објавено пред

Рафаел Надал му честиташе на својот вечен ривал, Новак Ѓоковиќ преку Инстаграм, откако Србинот се израмни со неговите 22 гренд слем титули по победата на Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

„Неверојатно остварување, Ноле, многу честитки до тебе и до твојот тим. Сосема заслужено. Уживај, Ноле!“, напиша Шпанецот.

Рекордот по бројот на освоени гренд слем титули во сингл уште останува кај Австралијката Маргарет Корт, која има 24 гренд слем титули, а повеќе од Ѓоковиќ и Надал има и Серена Вилијамс со 23 титули.

Надал беше актуелен шампион во Мелбурн и прв носител, но загуби во второто коло од Американецот Мекензи Мекдналд, по што потврди дека ќе паузира најмалку два месеци поради повреда на колкот. Двајцата тениски великани ќе се судрат на Ролан Гарос во мај за поставување на нов рекорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ3 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија6 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија6 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија7 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион7 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија8 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион10 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа10 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија11 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа11 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија11 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија22 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт1 ден

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...