Контакт

Спорт

Симеоне: Сите во Атлетико би го дале животот за титулата

Објавено пред

Диего Симеоне вели дека неговиот Атлетико Мадрид ќе го даде животот за да биде крунисан за шампиони во Шпанија претпоследниот викенд во Ла Лига, во кој е во борба со Реал Мадрид.

Симеоне може вторпат да ја освои титулата со Атлетико откако неговиот клуб водеше во поголем дел од сезоната, но претпоследниот меч од сезоната против Реал Валјадолид е на два поена пред Реал Мадрид и ако случајно се израмнети со поени, титулата ќе отиде кај „кралевите“ поради подобриот меѓусебен скор. Во исто време Валјадолид уште нема обезбедено опстанок и ќе го даде максимумот против „рохибланкос“.

„Ова е финале на два тима со разни цели. И ние и Валјадолид ќе го даде животот за да ја оствари целта. Како и цела сезона, ќе се фокусираме на нашата игра и ќе се обидеме да дадеме гол. Сезоната беше долга со многу ситуации, но сега се бориме за титула и нема оправдувања“, вели  Симеоне.

Доколку Реал победи против Вилјареал, Атлетико мора да триумфира за да ја освои титулата – пораз ќе значи заостанување од еден поен, а реми ќе значи дека двата тима се израмнети на поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Меси го стигна Роналдо и сруши аргентински рекорд на Батистута

Објавено пред

Лео Меси погоди од слободен удар на мечот од Копа Америка – Аргентина против Чиле 1:1. За Меси тоа беше 57-ми гол за „гаучосите“ од слободен удар со што се изедначи на првото место меѓу активните фудбалери со Кристијано Роналдо.

Диего Марадона, за споредба постигна 62 гола од слободен удар во текот на кариерата.

Роналдо имаше голема предност во оваа категорија, но последните години многу малку погодува од прекин. За Аргентинецот ова беше четврти гол од слободен удар во последната една година, додека Роналдо толку има постигнато во последните 4 години.

Со синоќешниот погодок, 39-ти за Меси на Копа Америка, на СП или во квалификациите за тоа натпреварување тој изби на листата пред Габриел Батистута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен ги гледал последните 10 минути од мечот на кој беше клинички мртов

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Данска, Каспер Хјулманд пред мечот од второто коло на ЕП против Белгија зборуваше за Кристијан Ериксен. Тој истакна дека вестите за добрата состојба на Ериксен им даваат сила на соиграчите, а откри и дека Кристијан успеал да ги погледне последните 10 минути од мечот против Финска.

„Тоа ни дава многу причини за радост и смеа. Нестварно е да се замисли дека тој човек таму седи насмеан. Нестварно е да чуеме дека ги гледал последните 10 минути од натпреварот“ вели Хјулманд.

Тој нагласи дека сега кога состојбата на Ериксен е подобра, можат се повеќе да мислат на фудбалот.

„Фактот дека тој таму лежи и се смешка ни дава еден импулс да можеме да се концентрираме на фудбалот и на мечот во четврток“ – вели селекторот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ловрен бесен на тренинг на „коцкастите“: Вакви нема што да бараме против Чешка!

Објавено пред

Било бурно на првиот тренинг на фудбалската репрезентација на Хрватска по стартниот пораз од Англија (1-0) на ЕП. Хрватите во петок ги чека дуел од второто коло против Чешка која со 2-0 славеше против домаќинот Шкотска на „Хемпден парк“.

Искусниот дефанзивец Дејан Ловрен првиот меч го пропушти поради повреда. На првиот тренинг по неуспехот против „Гордиот албион“ фудбалерот на Зенит беше бесен на соиграчите поради слабото залагање.

„Што е ова? Ако сега не сме вистински, што ќе биде во петок? Нема да бидеме добри ниту на мечот, ајде појако! Вакви нема што да бараме против Чесите“ викал Ловрен.

И на прес-конференција Ловрен рече дека во продолжение на првенството Хрватска ќе биде на тежок испит.

„Нема да биде едноставно, но ако бидеме вистински, нема да има проблеми. Чесите сега се во предност, имаат 3 бода, имаат самодоверба, оваа победа им даде крила. Ние мора да сме претпазливи и да ги чекаме нашите шанси. Чесите се силни при прекини, тоа го покажаа, пред се во скокот, имаат високи играчи. Ние имаме други играчи, кои уживаат во поседот на топката“ изјави Ловрен.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија4 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија6 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија7 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет7 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија7 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија8 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет9 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија9 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет10 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет10 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет10 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија1 ден

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет1 ден

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион1 ден

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Досие