Контакт

Спорт

Симонс во Индијана Пејсерс?

Објавено пред

Незадоволниот играч на Филаделфија, Бен Симонс, кариерата би можел да ја продолжи во Индијана. Пејсерси, ја доставиле својата понуда, тврди Кит Помпи, новинар кој ги следи случувањата во Филаделфија.

Во замена за Бен Симонс, Пејсерс ги понудиле Малком Бронгдон, Крис Леверт и најмалку еден пик од првата рунда на драфтот.

Бронгдон две сезони е во Индијана. Минатата сезона е негова најдобра во кариерата, ја заврши со просек од 21,2 поени, 5,3 скока и 5,9 асистенции.

Леверт, во текот на минатата сезона во Индијана дојде од Бруклин. На 35 натпревари бележел во просек по 20,7 поени, 4,9 асистенции и 4,6 скока.

За разлика од Бронгдон и Леверт, Симонс минатата сезона имаше просек од 14,3 поени, 7,2 скока и 6,9 асистенции по натпревар.

Австралиецот предизвика вистински хаос во Филаделфија пред почетокот на сезоната, откако на сите им соопшти дека повеќе не сака да игра за оваа франшиза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Пике се израмни со Роберто Карлос, Барса со прв гол и прва победа во ЛШ

Објавено пред

Барселона, конечно, во третото коло, успеа да го постигне првиот гол во Лигата на шампионите и да ја забележи првата победа триумфирајќи со 1:0 над Динамо Киев, а Ред бул Салцбург се искачи на првото место во својата група Г со 3:1 победа над Волфсбург.

На полупразниот „Камп ноу“, Барселона не импресионира, но дојде во водство во 36. минута од мечот преку капитенот Жерар Пике. Ова беше 16. гол за Пике во Лигата на шампионите, со што се израмни со легендата на Реал Мадрид, Роберто Карлос, како најдобри стрелци што играат на позиција одбранбен играч. Сега трет само останува Серхио Рамос со 15 гола.

До крајот на мечот каталонскиот клуб ја имаше контролата на текот на натпреварот, но без многу шанси, особено во второто полувреме. Победата доаѓа откако во првите две кола Барселона двапати загуби со 3:0, првин дома од Баерн Минхен, па и на гости кај Бенфика.

Во групата Г, Салцбург остана непоразен против бундеслигашот. Тинејџерот Карим Адејеми уште во третата минута го донесе Ред бул во водство, но Волфсбург бргу одговори во 14. минута преку Лукас Нмеча. Човек на одлука беше младиот швајцарски напаѓач Ноа Окафор со два гола во 65. и 77. минута.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 3. КОЛО

ГРУПА Е

Барселона – Динамо Киев 1:0

Бенфика – Баерн Минхен 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1466-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Г

Ред Бул Салцбург – Волфсбург 3:1

Лил – Севилја 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1468-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Алборг му се одмазди на Вардар – втор пораз во низа за „црвено-црните“

Објавено пред

Данскиот Алборг му се одмазди на Вардар за високиот пораз на првиот меч во Скопје победувајќи го 33:29 за втор пораз во низа за тимот на Веселин Вујовиќ во ЕХФ Лигата на шампионите.

Алборг почна со серија од 3:0 и иако Вардар успеа да се врати за да поведе со 8:7, до крајот на првото полувреме данскиот клуб направи предност од три гола (16:13). И второто полувреме Алборг го почна со три гола без одговор за да направи предност од шест гола, од која потоа „црвено-црните“ не успеаја да направат вистински камбек.

Арон Палмарсон беше првата ѕвезда на Алборг со осум гола, кај Вардар стандардно најефикасен беше Тимур Дибиров со девет постигнати гола, а Кевин Њокас додаде 7.

Во дербито во групата А, Кил и Пик Сегед одиграа возбудливо 32:32 реми, а Елверум ја продолжи лузерската серија на ППД Загреб со рутинска 30:25 победа.

Фото: ЕХФ

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 5. КОЛО

ГРУПА А

Алборг – Вардар 33:29 (16:13)

Елверум – ППД Загреб 30:25 (15:10)

Кил – Пик Сегед 32:32 (17:14)

Монпелје – Мешков Брест 20.45 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Кјелце – Порто 39:33 (21:17)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер ќе продаде пет играчи во јануари?

Објавено пред

Оле Гунар Солскјер добил зелено светло да го скрати својот тим за пет играчи веќе во јануари во обид да се сврти сезоната, тврди британскиот таблоид „Сан“.

Солскјер е под огромен притисок да донесе трофеи оваа сезона откако клубот потроши многу пари да ги донесе Кристијано Роналдо, Рафаел Варан и Џејдон Санчо, но во моментот е на шестото место во Премиер лигата со 4 победи во 8 меча.

По шокантниот 4:2 пораз од Лестер, „Сан“ тврди дека Солскјер побарал дозвола за ново реновирање на тимот, кое ќе почне со продажба на пет фудбалери – Дони ван де Бек, Фил Џонс, Антони Марсијал, Виктор Линделоф и Џеси Лингард.

Линделоф беше критикуван за својот лош натпревар со Лестер, каде што беше стартер бидејќи Варан е повреден, Ван де Бек повторно остана на клупата со тврдење дека Солскјер воопшто не го цени Холанѓаецот. Марсијал подолго време не ги исполнува очекувањата, 29-годишниот Џонс нема одиграно ниту еден меч оваа сезона и работи со У-23 тимот, а Лингард и покрај враќањето во форма по заем во Вест хем, ја нема довербата на тренерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија4 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ6 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија7 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија8 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија8 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет9 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија10 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија10 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија11 час

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт13 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Досие