Контакт

Спорт

Ла Лига го одложи натпреварот Реал-Атлетик Билбао

Објавено пред

Ла Лига го одложи натпреварот Реал Мадрид-Атлетик Билбао. Дуелот од деветтото коло требаше да се одигра на 16.октомври.

Реал побара од лигата одложување на натпреварот бидејќи нема да биде комплетен за овој меч. Ден пред натпреварот, во Јужна Америка ќе се играат квалификациски натпревари за пласман на Светското првенство.

Неколку играчи на Реал ќе играат за своите селекции (Едер Милитао, Винисиус жуниор, Феде Валверде). Од исти причини Ла Лига го одложи и натпреварот помеѓу Гранада и Атлетико Мадрид.

Реал следниот меч ќе го одигра на 19.октомври против Шахтјор, во Лигата на шампионите, а потоа на 24.октомври ќе гостува кај Барселона.

Ла Лига дополнително ќе објави кога ќе биде одигран натпреварот Реал-Атлетик Билбао.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рајо Ваљекано го победи Елче, сега се четврти на табелата во Примера

Објавено пред

Рајо Ваљекано е најпријатното изненадување на почетокот на сезоната, во Примера. Тимот чии гол го брани Столе Димитриевски, со победата над Елче (2:1), се искачи на четвртот место на табелата.

Рајо Ваљекано со пресврт славеа над Елче и го запишаа четвртито триумф на последните пет натпревари.

Лукас Боје го постигна првиот гол на мечот. Во 14.минута Аргентинецот му донесе предност на Елче.

Рајо израмија преку Марио Хернандез во 26.минута.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 62.минута, кога на теренот влезе Ренди Нтека. Три минути подоцна, 23-годишниот француски напаѓач, успеа да го совлада Кико Касиља.Прикажи повеќе...

Спорт

Куман: Можеме да бидеме шампиони

Објавено пред

Најкритикуваниот човек во Барселона, тренерот Роналд Куман, верува дека Барселона може да ја освои титулата во Шпанија. Барселона вечерва ќе ја пречека Валенсија. Ова ќе биде прв натпревар за Барса по поразот од Атлетико во Мадрид (0:2), на 2.октомври.

„Сум навикнал луѓето да зборуваат за мојата иднина, тоа е нормално во голем клуб, кога работите не се најдобри. И лани беше вака, зборуваа дека ќе добијам отказ. Претседателот ми ги објасни работите и ме поддржа. Но, тренерот мора да победува.Не сакам да зборувам за минатото. Сакам да вложам енергијата во подобрувањето на играта, ќе игнорирам како се чувствувам. Се обидувам да го направам она што е најдобро за клубот“, рекол Куман и дополнил.

„Верувам дека можеме да се натпреваруваме за првото место. Се уште можеме да бидеме шампиони“.

Барселона, во Примера, има одиграно седум натпревари, со 12 бодови се наоѓа на деветтото место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ротич со нов рекорд победи во Париз, кај жените доминираа атлетичарките од Етиопија

Објавено пред

Елиша Ротич од Кенија во машка и Тигист Мемује од Етиопија во женска конкуренција победија на маратонот во Париз.

Ротич победи со нов рекорд на митингот. Патеката ја истрча за 2:04.21 часа и за 44 секнди го подобри рекордот на сонародникот Кенениса Бекеле од пред седум години.

Второто место му припадна на Хаилемаријама Кирос од Етиопија, додека трет беше сонародникот на победникот, Хилари Кипсамбу.

Во женска конкуренција, Мемује, победи со резултат 2:26.12 часа. Таа за три секунди беше побрза од сонародничката Јенисех Динкес. За целосен триумф на Етиопија во женска конкуренција се погрижи Фанту Јима, која го освои третото место.

На маратонот во Париз учествуваа 60.000 тркачи од 145 земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

До 15 часот гласале 31,8 отсто од гласачите

Одѕивот на гласањето до 15 часот е 31,8 отсто, соопшти попладнево претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски. Во седум...

Македонија56 минути

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија2 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет2 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија4 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија4 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија5 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет7 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет8 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија9 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија21 час

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија21 час

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија23 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ1 ден

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија1 ден

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија1 ден

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија1 ден

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија1 ден

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион2 дена

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет2 дена

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Досие