Контакт

Спорт

Симс во 89.минута го шокираше „Стенфорд Бриџ“

Објавено пред

Евертон освои голем бод против Челси во 28.коло. Натпреварот на „Стенфорд Бриџ“ заврши 2:2.

dobivaj vesti na viber

Лошо прво полувреме одиграа „сините“, полувреме во кое Евертон се определи да го брани својот гол.

Но затоа вториот дел во целост ги оправда очекувањата.

Отпорот на Евертон го скрши Жоао Феликс во 52. минута кога по лошата реакција на Кин, со прецизен удар го совлада Пикфорд.

Фудбалерите на Евертон не се предадоа по овој гол на Челзи. Во 69. минута Дукуре најдобро реагираше по корнерот од десната страна и успеа да израмни на 1:1.

Челси во 74.минута ја врати предноста со голот на Хаверц од пенал. На пеналот му претходеше дуелот на Колман и Џејмс.

Во моментитте кога се чинеше дека Челси го контролира натпреварот, играчите на Евертон изградија добар напад. Симс во 89.минута им побегна на своите чувари и го совлада Кепа за 2:2. За Симс ова беше прв гол во сениорска конкуренција.

Челси со 38 бода остана на 10.место на табелата, додека Евертон се 15. со 26 бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евертон обвинети за прекршување на финансискиот ферплеј

Објавено пред

Премиерлигата отвори случај против Евертон за прекршувае на правилата за финансиски ферплеј (ФФП) минатата сезона. По истрагата на независната комисија, Евертон пријавиле вкупни загуби од 371.8 милиони фунти, период во кој според правилата на англиската лига им бил дозволена загуба од 105 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

Според „Гардијан“, Премиерлигата ја почнала истрагата по барање на извршниот директор на Лидс јунајтед, Ангус Кинир и претседателот на Барнли, Алан Пејс минатата сезонаа. По ова следуваше 10-месечна истрага, а сега на Евертон, кои и така се вклучени во борба за опстанок им се заканува финансиска казна, но и можно одземање на поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мото ГП: Милер со рекорд, Еспархаро по страотниот пад заврши во болница

Објавено пред

Австралиецот Џек Милер со својот КТМ стигна до изненадувачко прво место на вториот тренинг пред Португалското ГП, првата трка од Мото ГП сезона, во сесија во која Марк Маркез и многу други возачи ја завршија сесијата со падови, а Пол Еспархаро заврши во болница.

dobivaj vesti na viber

Возачот на ГасГас Тех3, Есперхаро ја загуби контролата на мотоциклот во 10-тиот круг удирајќи во бариерите. Според официјалните информации, тој има повреди на грбот и градите, но не се знае сериозноста на повредите.

Зад Милер, на второто место сесијата ја заврши Маверик Вињалес во Јамаха, додека трет беше актуелниот шампион, Франческо „Пеко“ Бањаја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн го потврдија Тухел со договор до 2025 година

Објавено пред

Германските шампиони Баерн Минхен го потврдија отказот на Јулијан Нагелсман и го потврдија поранешниот тренер на Борусија Дортмунд, Пари Сен-Жермен и Челси, Томас Тухел како негов наследник. Тухел добива двеиполгодишен договор со Баварците.

dobivaj vesti na viber

„Баерн Минхен го отпушти тренерот Јулијан Нагелсман. Претседателот на бордот, Оливер Кан, спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ ја направија одлуката во консултацијата со претседателот Херберт Хајнер. Нагелсман ќе биде заменет од Томас Тухел, кој има договор до 30 јуни 2025 и ќе го оддржи првиот тренинг на тимот во понеделник. Со Нагелсман заминуват и неговите помошници, Дино Топмелер, Бенјамин Глик и Ксавер Цемброд. И покрај освојувањето на германската титула лани, квалитетот на нашиот тим се покажуваше многу ретко. По Светското првенство игравме помалку успешно и атрактивно, а мора да се мисли и на иднината“, се вели во објавата на клубот.

Во последниот меч на Нагелсман, Баерн загуби со 2:1 со Баер Леверкузен, што комбинирано со 6:1 победата на Борусија Дортмунд значеше дека „милионерите“ се на апрвото место на табелата. Веднаш по интернационалната пауза следува „Дер класикер“, дуелот Баерн-Борусија, а потоа им следува и тежок дуел во Лигата на шампионите против Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија5 часа

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ5 часа

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија5 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија6 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија9 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет9 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа10 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет10 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион10 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ11 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет11 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет11 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт21 час

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија22 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион1 ден

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ1 ден

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија1 ден

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...