Контакт

Спорт

Фото галерија – МЗТ загуби од Игокеа

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ не успеаја да го добијат еден од најзначајните натпревари во сезоната. Во „Јан Сандански“, МЗТ доживеа пораз од Игокеа 78:84, во 22. коло од АБА лигата.

dobivaj vesti na viber

МЗТ сега има скор четири победи и 18 порази и е во невозможна ситуација да избори опстанок во лигата.

Фото/ Игор Паневски

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мектоминеј и Шкотска ја шокираа Шпанија, Хрватска со голема победа кај Турција

Објавено пред

Скот Мектоминеј продолжува да биде неверојатниот „џокер“ на Шкотска, откако постигна два гола за неверојатна 2:0 победа над Шпанија, прва победа на Шкотланѓаните над „фуријата“ од 1984 година. Во Бурса, пак, Хрватска се врати по разочарувачкото 1:1 реми со Велс со голема 2:0 победа над Турција.

dobivaj vesti na viber

Мектоминеј, кој постигна два гола во првиот квалификациски меч за ЕУРО 2024 против Кипар, уште во седмата минута доби одлична топка од Енди Робертсон за да го изненади Кепа Аризабалага на голот. Иако потоа, тимот на Луис де ла Фуенте се обиде да доминира во мечот и иако имаше над 60 отсто од поседот, шансите пред шкотскиот гол не беа многубројни. Наместо тоа, во 51. минута, Мектоминеј постигна уште еден гол за славна победа.

Додека за Шкотите клучен беше Мектоминеј, за „коцкестите“ тоа беше дуото Марио Пашалиќ-Матео Ковачиќ. Пашалиќ му асистираше на Ковачиќ во 20. минута за првиот гол, за вториот Ковачиќ да го постигне во судиското продолжение од првото полувреме по обидот на Пашалиќ. Со ова Хрватите се на врвот на групата Д со 4 поени, колку што имаат и Велс, кои со голот на Кифер Мур со 1:0 ја совладаа Летонија

ЕУРО 2024 КВАЛИФИКАЦИИ
ГРУПА А
Шкотска – Шпанија 2:0
ГРУПА Д
Турција – Хрватска 0:2
Велс – Летонија 1:0
ГРУПА И
Косово – Андора 1:1
Романија – Белорусија 2:1
Швајцарија – Израел 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне ја победи Германија

Објавено пред

Кевин де Брујне имаше две асистенции во првото полувреме, за во второто да даде гол за ја предводи Белгија до импресивна 3:2 победа на гости кај Германија во пријателски меч.

dobivaj vesti na viber

Белгијците имаа неверојатен почеток на мечот – во шестата минута, Де Брујне му асистираше на Јаник Караско за рано водство, за само три минути подоцна да дојде нова асистенција до Ромелу Лукаку за шокантен старт на тимот на Ханси Флик. Германија успеа да се врати во игра во 44. минута кога беше досуден пенал, а Никлас Филкриг беше сигурен од белата точка.

Меѓутоа, Де Брујне во 78. минута ја врати предноста од два гола, за финишот на мечот да биде интересен по голот на Серж Гнабри во 87. минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер го стопираше Рубљов, трета година во четврт-финалето во Мајами

Објавено пред

Јаник Синер го совлада Андреј Рубљов со 6:2/6:4 за да се пласира во четврт-финалето на Мастерсот во Мајами трета година едноподруго, влегувајќи меѓу најдобрите осум без загубен сет.

dobivaj vesti na viber

Синер освои три од петте брејк топки против кои се соочи за да го подобри скорот против Русинот на 3:2. Синер освои четири гема едноподруго од 1:1 со два брејка во третиот и петтиот сет за да го освои првиот сет, за потоа во вториот да му биде доволен само еден брејк во седмиот гем за победа. Италијанецот, кој има седум АТП титули, имаше 28 директни победнички топки.

„Мислам дека сервирав подобро, можеби најдобро на овој турнир и ќе се обидам да продолжам. Тактиката беше добра, но никогаш не е лесно да имаш бомба по бомба“, вели Синер.

Во четврт-финалето е и Американецот Тејлор Фриц, кој со 6:3/6:4 го победи младиот Данец, Холгер Руне.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го...

Македонија6 часа

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги...

Свет10 часа

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на...

Македонија11 часа

Славјанка Петровска секојдневно користи седативи и е опседната, рече Ковачки покажувајќи документ од психијатар

Пратеникот Драган Ковачки, денеска, на седницата за пратенички прашања рече дека поседува документ од специјалист психијатар, според кој министерката за...

Македонија12 часа

Сведоштво на татко: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Малолетно момче било нападнато во паркот „Капиштец“ во неделата додека играло кошарка. За случајот информира таткото на момчето, музичарот Петар...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски се гледа поинаков од Груевски кога пазари во маркети пред камери

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, на третото јавно пазарење избегна да каже колку ги плаќа луѓето што му смислуваат да оди...

Македонија13 часа

(Видео) Цените се до плафон, какво е ова поевтинување, го праша пензионерка Ковачевски

Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари, беше прашањето на една...

Македонија13 часа

Забрана за работа 10 дена добија локалите „Интермецо“ и „Мош“

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителски објекти и непочитување на работното време во ноќните часови,...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски за Бектеши: Тој е по спортот, играл за „Влазерими“ како млад, а сега игра кај Груби во канцеларија

Поранешна ракометарка го застана премиерот Димитар Ковачевски на пазарењето пред камери утрово за да го поздрави. Му се претстави како...

Македонија14 часа

Сојузот на средношколците по договорот со МОН: Ќе се обезбедат банки со прашања за интерните испити

Државната матура ќе биде приспособена на состојбата во образованието и ќе биде олеснета за оваа генерација матуранти, која беше најмногу...

Европа15 часа

„Сè што можам да кажам е да се молиме“, Трамп за одлуката на Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија

„Американците треба да се молат по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија“, изјави поранешниот...

Европа15 часа

Кажале дека превезуваат керамички плочки – запленети над два тони кокаин во вредност од најмалку 20 милиони долари

Перуанските власти објавија дека полицијата во земјата запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао,...

Култура15 часа

Културните работници на протест пред Министерството за финансии – бараат повисоки плати

Денеска, во 10 часот, повторно пред просториите на Министерството за финансии, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на...

Свет15 часа

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати. Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека...

Европа15 часа

Момче со нож избоде професорка во Бразил – се обидела да реши спор меѓу напаѓачот и уште еден ученик

13-годишен ученик од основно училиште со нож ги нападнал своите наставници во јавното училиште во Сао Пауло, Бразил, при што...

Европа15 часа

Бајден по трагедијата во Нешвил: „Мора да направиме повеќе за да го запреме насилството“

По нападот во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џо...

Европа16 часа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет16 часа

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД – објавени нови детали од нападот

Вчера, три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ1 ден

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија1 ден

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...