Контакт

Спорт

Ситуацијата на Јуве се влошува – и УЕФА со истрага против италијанскиот гигант

Објавено пред

Работите стануваат полоши за Јувентус, откако УЕФА објави формална истрага за потенцијално прекршување на финансискиот ферплеј, но и на лиценцирање на играчите и фудбалерите.

dobivaj vesti na viber

Гигантот од Торино веќе е под истрага на финансиската полиција во Италија, но и на Лега Серија А за финансиски нерегуларности, односно за лажно прикажување на приходите во клубот и за тајни исплати на фудбалерите. Истрагата на УЕФА е фокусирана на две точки – лажните пријави за капитални инвестиции во клубот со вештачко кревање на вредноста на фудбалерите, и исплатите на плати во текот на пандемијата на КОВИД.

Бордот на клубот, вклучувајќи го претседателот Андреа Ањели, си поднесоа колективна оставка во понеделникот, и нов борд ќе биде поставен во јануари.

Во исто време, италијанскиот министер за спорт, Андреа Абоди предупреди дека случајот на Јувентус е само „почеток“ на притисокот кон лажните сметки во фудбалот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Демирал го продава дресот на Роналдо за помош на настраданите во земјотресот

Објавено пред

Дефанивецот на Аталанта, Мерих Демирал постави на аукција потпишан дрес на Јувентус од неговиот поранешен согирач и добар пријател, Кристијано Роналдо, а средствата ќе одат за помош на настраданите на катастрофалниот земјотрес кој вчера ја погоди Турција.

dobivaj vesti na viber

Во земјотресот, кој е најсилен во последниот век, загинаа над 5.000 луѓе. Демирал преку социјалните потврди дека разговарал со Роналдо за ситуацијата и го постави дресот од својата сопствена колекција.

Роналдо и Демирал станаа блиски пријатели кога играа заедно во Јувентус и ЦР7 му посвети посебен дрес на својот поранешен соиграч. Двајцата оттогаш заминаа од Торино – Демирал во Аталанта, а Роналдо прво во Манчестер јунајтед, па во Ал-Наср.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Шпанскиот фудбал има голем проблем со расизмот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти вели дека е невозможно да се обвинува Винисиус Жуниор за контроверзите при неделниот 1:0 пораз од Мајорка, и дека шпанскиот фудбал мора да се соочи дека има проблем со расиззмот.

dobivaj vesti na viber

Шпанската Ла лига отвори истрага за наводните расистички навреди кон Винисиус од навивач на Мајорка, последен од низата инциденти околу бразилската ѕвезда. Минатиот месец, навивачи на градските ривали Атлетико Мадрид, обесија кукла со дресот на Винисиус на еден мост во Мадрид со порака: „Мадрид го мрази Реал“. Претходно во декември, Вини го обвини претседателот на Ла лига, Хавиер Тебас дека не прави ништо во борбата против расизмот откако беше навредуван од навивачи на Атлетико.

Пред утрешниот меч со египетскиот Ал-Ахли на Светското клупско првенство, Анчелоти застана во одбрана на Винисиус.

„Ќе ве прашам: Каде е проблемот? Винисиус? Соиграчите на Винисиус? Тој треба да се брани? Од што? Навистина не знам. Ви изгледа дека проблемот е во Винисиус, но проблем е тоа што се случува околу него. Точка. Тоа е проблем на шпанскиот фудбал. Јас сум дел од шпанскиот фудбал и мислам дека тоа е проблем кој мора да се реши. Винисиус не е престапникот во овој случај, тој е жртвата“, вели Анчелоти.

„Никогаш нема да имате пари како мене, ќе треба да најдете работа“

Прикажи повеќе...

Спорт

Голманот на Малатијаспор, Туркаслан загинал во земјотресот во Турција

Објавено пред

Голманот на Јени Малатијаспор, Ахмет Ејуп Туркаслан го загубил животот во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди земјата во понеделникот, потврдија од неговиот клуб, објаснувајќи дека тој бил во една од зградите кои целосно се срушиле.

dobivaj vesti na viber

„Нашиот голман, Ахмет Ејуп Туркаслан, го загуби животот во земјотресот. Почивај во мир, нема да те заборавиме, прекрасен човеку“, напишаа од клубот на социјалните мрежи.

Туркаслан во својата кариера играше и за Османлиспор и Умранијеспор, а зад себе ја остава собруката Кубра Туркласан, која успеала да се извлече од срушената зграда.

Фудбалот во Турција е откажан на неопределено време.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион40 минути

(Видео) Ново видео од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“....

Свет1 час

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија2 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија5 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија6 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија6 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија7 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија8 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија8 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија8 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија9 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа9 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија10 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија10 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија11 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура11 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа12 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа23 часа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија1 ден

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија1 ден

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...