Контакт

Спорт

Скандал на 17 дена пред Мундобаскетот–штрајк во Брегот на Слонова коска

Објавено пред

Кошаркарите на Брегот на Слоновата коска започнале штрајк на 17 дена пред почетокот на Мундобаскетот во Кина на кој ќе учествуваат и тие како еден од претставниците од Африка.

Според пишувањето на тамошните медиуми, причина најверојатно е незадоволството од неисполнетите финансиски обврски на Кошаркарскиот сојуз. Се додава дека постои договор Сојузот да им ги исплати бонусите на играчите за тие да можат самите да се грижат за своето здравје во текот на подготовките за СП.

„Не сме добиле никаков бонус од почетокот на подготовките, пред околу еден месец. Сојузот вети дека ќе добиеме само половина, но и тоа не се случи. Бараме да ги добиеме сите пари и за подготовките и за учеството на Мундобаскетот“ – изјави капитенот на селекцијата, Ги Лендри Еди.

Тој додаде и дека во тимот има тројца повредени играчи кои не можат да си го платат лекувањето.

Брегот на Слонова коска на Мундијалот е во групата А, заедно со домаќинот Кина, и со Полска, односно Венецуела.

Спорт

Надал не оди во Њујорк, смета дека календарот е варварски

Објавено пред

САД опен оваа година ќе се оддржат без актуелниот шампион, Рафаел Надал, кој потврди дека нема да патува во Њујорк за гренд слем турнирот поради корона вирусот, и во исто време го нападна ревидираниот тениски календар како „варварски“.

„По повеќе размислувања решив да не играм на САД опен. Ситуацијата во светот е компликувана, случаите на КОВИД-19 раснат и излега дека уште немаме контрола над тоа. Знаеме дека намалениот тениски календар е варварски оваа година по четири месеци пауза, но ги сфаќам напорите кои се прават за да има тенис. Мадрид нема да се игра оваа година“, вели Надал.

Веднаш по САД опен во Њујорк ќе следува преместениот Ролан Гарос, каде што Надал има освоено 12 трофеи.

„Ова не е одлука која ја правам лесно, но решив да го следам срцето и засега да не патувам“, вели Надал.

Бидејќи Роџер Федерер нема да игра по операцијата на коленото, САД опен ќе биде првиот гренд слем од 1999 година во кој во главната ждрепка не се ниту Надал, ниту Федерер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лилард и Нуркиќ за победа на Портланд над Хјустон

Објавено пред

Портланд трејлблејзерс повторно одиграа тесен натпревар, но успеаја да стигнат до 110:102 победа над Хјустон рокитс, предводени од Дејмијан Лилард, Кармело Ентони и Јусуф Нуркиќ.

Лилард беше лидер на Портланд со 21 поени, додека Кармело Ентони прво на 104:102 погоди тројка, а потоа во финишот и слободното фрлање со кое се поставија конечните 110:102. Босанскохерцеговскиот џин Јусуф Нуркиќ имаше 18 поени, но и неверојатни 19 скокови во победата на Блејзерси.

Тесна победа оствари и Бруклин нетс над лидерот на Источната конференција, Милвоки бакс (119:116), откако МВП на лигата Јанис Адетокумбо играше само во првото полувреме за Бакси. Бруклин беа фантастични во првото полувреме во кое погодија 13 тројки и по првите 12 минути имаа +6 предност. Адетокумбо играше 16 минути во првото полувреме, а во второто воопшто не влезе во игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џо Брајан ги однесе Фулам во Премиер лигата со два гола во продолженијата

Објавено пред

Фулам им се приклучи на Лидс јунајтед и Вест Бромвич Албион во премиерлигашкото „друштво“ следната сезона, откако со двата гола на Џо Брајан во продолженијата стигнаа до тешко извојувана 2:1 победа над Брентфорд на „Вембли“.

Мечот кој носи огромна финансиска награда за победникот и членство во најбогатата фудбалска лига на светот, не беше одлучен во првите 90 минути, откако мируваа мрежите на двете страни. Фулам беше четврт во Чемпионшип, додека Брентфорд го имаа освоено третото место.

 

Клучниот момент се случи во 105. минута, кога Џо Брајан се местеше за слободен удар од огромна далечина, и кога сите (вклучувајќи го и шпанскиот голман на Брентфорд, Давид Раја) очекуваа нафрлање, тој ја смести топката во мрежата. Соништата на Брентфорд за пресврт беа уништени во 117. минута, кога дефанзивецот Брајан го постигна својот втор гол по убава акција на Фулам. Брентфорд во 124. минута од мечот, успеаја да намалат на 2:1 преку Хенрик Далсгард намалија на 1:2, но веќе беше предоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите коишто ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, додека над...

Македонија12 минути

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет56 минути

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет1 час

(Видео) Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна...

Македонија11 час

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет13 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија16 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ17 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија18 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија18 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија19 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија19 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија19 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија20 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија20 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет22 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион22 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ23 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет1 ден

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет1 ден

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Досие